• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SOJA sjetva-žetva 2007.-2008.-2009.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
R

Ratarko

Guest
Evo danas sam posijao oko 6 ha soje , prvi rad sa Masseyom .
Još uvijek radim po seljačkom sistemu , ne znam si uštimati kompjuter od MF-a da mi posao bude jednostavniji nego svako dugme pojedinačno uključujem . To je naravno krivi način , treba samo jedno dugme kliknuti a traktor bi sam trebao odraditi sve potrebne operacije pri započimanju novog reda . Kako serviser nije došao da mi objasni te stvari a u katalogu je to ugrubo opisano ostao sam u neznanju i radim kao zadnji čoban sa traktorom snova. Serviser koji to jedini znade objasniti nekim čudom nije došao u prošli petak a ovaj tjedan je na godišnjem , vidi vraga , koj slučajnost ...
Radi se o tome da ne znam zamemorirati tih nekoliko operacija pa ih onda pritiskom na jedno dugme samo pozvati iz memorije a te operacije se onda izredaju jedna iza druge .

Pri ulasku u novi red trebalo bi :

1. Pustiti prednji hidraulik do dole i staviti ga u plivajuči položaj
2. Marker na sijačici isto tako spustiti dole
3. Spustiti zadnji hidraulik u radni položaj te prije nego je spušten do zemlje uključiti kardan od rotodrljače
4. Dodati okretaje motora do 1600 okretaja
5. Uključiti tempomat na 7.5 km/h ( toliko sam danas brzo vozio )

Sve to se fino može poštelati da radi jedno iza drugoga i u pravom trenutku da se uključuju potrebne operacije , imaju vremenski intervali , po protoku ulja u litrama i ko zna kako se sve ne može podesiti .
Ne znam si naštimati niti tzv. dual control koji radi spuštanje zadnjeg hidraulika na isto ono mjesto gdje se prednji hidraulik spustio i obratno kada se diže prednji hidraulik da se na tom istom mjestu digne stražnji hidraulik automatski...

Ma zlo i naopako , pazim samo da nešta ne polomim dok se još ne znam služiti sa traktorom... Daleko je to od pravog rada koji taj traktor pruža .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Prednji paker valjak radi izvrsno i drago mi je da je hrđa napokon otišla sa njega.
Obrisan neispravan link.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Vidi se da uživaš, a i ja sam danas počeo tanjurati za kukuruz.
Ovog mehaničara gnjavi svaki dan dok ti god ne dođe, ako i on uopče
zna nešto oko toga traktora. :?
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
To programiranje operacija je prava stvar!

Ajde onda dođi mi programiraj to :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ne kažem da znam to programirat, nego da je to super stvar! :twisted: :twisted: :shock: :D :D
 
R

Ratarko

Guest
Ajde ti to meni memoriraj bez obzira što ne znaš kako to radi :lol:
Lagano ludim zbog tih sitnica . Pokušati ču sutra još jednom.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
i ja sam danas sijao kukuruz TD 75( sa klimom) i 6 redna olt sijačica
 
R

robert

Guest
sjetva soje.nabacio sam na torpeda 12.4-36 umjesto 38,pa smijesno izgleda:
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
i rusina je u akciji
Obrisan neispravan link.
priprema za soju
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Vidim ti soju siješ na 50 cm , koliko kila sjemena na hektar trošiš?
Da li ti cjepiš soju ili ne i da li siješ svoju soju ili sjemensku ?
 
R

robert

Guest
75 kg po jutru,cijepim 100kg/vrecica,svoju soju,sjemensku sijem da imam sjemena za sebe nagodinu
pa soja se i sije na 50
 
R

Ratarko

Guest
Baš sada gledam slike od tvog Torpeda i nešto razmišljam kako bi na njega stala jedna super-stear prednja osovina , e to bi onda bio stroj .
 
R

robert

Guest
nemam ja problema sa okretnoscu.sto se toga tice dobar je on.samo da je noviji... :?
 
K

krx pozega

Guest
Samo sam čekao kad če ekipica početi stavljati slikice od pro(ljetnih) radova...pogotovo ovi što teraju nove strojeve...ratarko dali ti je klima bila upaljena,danas je bilo vruče..
 
B

Bobo

Guest
Ja sam soju sadilicom za kukuruz sadio i bila je odlicna!

Kod mene ljudi uzmu sijacicu za zito i zatvore svaki drugi red, sto je po meni glupo, jer ju kasnije ne mozes kultivirati!
 
R

Ratarko

Guest
krx pozega kaže:
Samo sam čekao kad če ekipica početi stavljati slikice od pro(ljetnih) radova...pogotovo ovi što teraju nove strojeve...ratarko dali ti je klima bila upaljena,danas je bilo vruče..

Normalno da je bila upaljena .
Stavim na 22 stupnja AUTO i zaboravim da ju imam .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
kod mene klima skroz radi i po kiši i po vjetru i zimi skroz ne mogu je ugasiti
 
R

Ratarko

Guest
Evo samo bih rekao da sam naštimao kompjutor u MF-u te da sada ne moram pritiskati razne dugmiče na početku novog reda pri sijanju nego samo treba pritisnuti jedno dugme i traktor sve odradi sam , tek sam onda vidio koliko je jednostavno raditi sa njim kada ga malo skužiš .

Danas sam vozio pun gas po makadamu sa MF-om , ništa se nije treslo u kabini , osječaj je neopisiv , tako nešto još nisam doživio . Naprijed mi je bio priključen paker valjak a iza sijačica puna soje .
Išlo je kao po moru ... :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
moje pjesme,moji snovi...ali znate kako se kaže,volja je vrlina velikih,a želja malih...možda jednog dana i ja zaplovim s tako nečim... :)
 
K

krx pozega

Guest
Ajde da se i ja uključim "u raspravu"...Nevjerojatno koliko mi je bilo drago kad sam vidio Ratarkov stroj u polju kako radi(u biti jedva sam čekao slikice prvih radova MF-a),nekako su me trnci prošli...neka naši ljudi imaju..
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
i ja sam sretan kad netko ima novi stroj,kao i da ga ja imam...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh