• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

soja u smjesi

orada

Član
Tu od
6 Ruj 2010
Poruka
42
naime trebao bi neki savjet imaam vlastitu soju pa me interesira u kojem bi omjeru trebao stavljat soju uzevsi u obzir da je kupovna soja imala 46% a ova je cista 100% radi se o smjesi za tovljene pilice
 
C

chickenlover

Guest
Jel to pitas da bi hranio svoje tovne? Ako je tako, pravis li smesu za "keca" ili za "dvojku"? Ili nesto trece? Malo pojasni.
 
C

chickenlover

Guest
da hranim svoje ne kuzim pojasni kaj je kec a kaj dvojka
"Kec", iliti "jedinica" ili "starter" su nazivi za pocetnu smesu - onu koju ces davati pilicima od prvog do 21 (najdalje 30tog) dana, odnosno dok ne pojedu svaki po kilo toga. Onda im dajes "dvojku", odnosno smesu istog sastava, ali razlicitog omjera elemenata. Nakon toga ide "finiser", iliti trojka, sto je u mnogim slucajevima (kad se pilici rade za licne potrebe) naprosto mleveni kukuruz.

Optimalno, prve dve smese treba da sadrze 11 komponenti, a prva narocito dominira po procentu soje, (mada kukuruz uvek nosi glavnu prevagu) jer je ona najsire i najcesce koriscen izvor proteina za zivinu. Naravno, ima i raznih drugih recepata. Ako si totalni pocetnik, ne bi bilo s goreg da procitas jos malo o tome ovde na forumu. Ima dosta informacija, pa prvo to precesljaj da se admini ne pobune sto se ponavlja isto na sve strane.
 

orada

Član
Tu od
6 Ruj 2010
Poruka
42
ma stima to sve kaj ti velis nisam pocetnik bavim se tim vec par godina ali do sad sam kupovao soju koja bas i nije jeftina a o kvaliteti da i ne govorim na deklaraciji pise da je 46 postotna pa me zanima s obzirom da sam ove godine sam sijao soju i sad ju moram preprzit misljenja sam da je moja soja kvalitetnija pa sam mislio stavljat je manje u omjer o kojem ti pricas bilo pocetna ili druga faza .neznam mozda grijesim ali iz ove kupovne soje je izvuceno sve kaj se da izvuc stoga sam misljenja da bi mozda trebalo stavljat manje ove kvalitetne soje
 
C

chickenlover

Guest
ma stima to sve kaj ti velis nisam pocetnik bavim se tim vec par godina ali do sad sam kupovao soju koja bas i nije jeftina a o kvaliteti da i ne govorim na deklaraciji pise da je 46 postotna pa me zanima s obzirom da sam ove godine sam sijao soju i sad ju moram preprzit misljenja sam da je moja soja kvalitetnija pa sam mislio stavljat je manje u omjer o kojem ti pricas bilo pocetna ili druga faza .neznam mozda grijesim ali iz ove kupovne soje je izvuceno sve kaj se da izvuc stoga sam misljenja da bi mozda trebalo stavljat manje ove kvalitetne soje

Ja stavljam 31 kilo u ukupnu smesu startera od 100 kg.
 
C

chickenlover

Guest
kolko placas soju i hranis li to na veliko ili malo

Hranim na relativno malo, do 500 komada. A sa komsijom imam specijalan dil, tako da se razmenjujemo u robi. Al ako te iz nekog razloga zanima cena soje u Srbiji, mogu ti saznati i dojaviti. Samo reci jel na veliko il malo?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
ma stima to sve kaj ti velis nisam pocetnik bavim se tim vec par godina ali do sad sam kupovao soju koja bas i nije jeftina a o kvaliteti da i ne govorim na deklaraciji pise da je 46 postotna pa me zanima s obzirom da sam ove godine sam sijao soju i sad ju moram preprzit misljenja sam da je moja soja kvalitetnija pa sam mislio stavljat je manje u omjer o kojem ti pricas bilo pocetna ili druga faza .neznam mozda grijesim ali iz ove kupovne soje je izvuceno sve kaj se da izvuc stoga sam misljenja da bi mozda trebalo stavljat manje ove kvalitetne soje

Na deklaraciji vjerovatno pise 46% udio proteina, a ne udio soje, sama soja ima manje proteina od 46%, jos sama soja je masnija jer iz nje nije izvucen ulje kao sto je slucaj sa sojinom sacmom i sojinom pogacom, tako da su to dodatne kalorije koje bi mgle prouzrociti nezeljeni dobitak masnog tkiva
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Domaća, punomasna soja sadrži oko 34 % proteina, i što se toga tiče slabija je od sojine sačme ali sadrži puno više energije.

@Orada,
Kako pržiš soju?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
ja sam ove godine sijao triticale, pa cu smanjiti udio kukuruza a povecati udio triticale i njim popraviti udio proteina u smjesi, i jos nesto sojinom sacmom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh