• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Srpski seljak zavidi hrvatskom rataru

zvona9

Novi član
Tu od
21 Pro 2008
Poruka
9
Srpski seljaci ne kriju da zavide ratarima iz Hrvatske, bar kada je o državnim subvencijama riječ. Jer, poljoprivrednik iz Srbije koji će na hektaru zemlje ove jeseni zasijati pšenicu može se nadati državnoj potpori od 14.000 dinara ili oko 130 eura, dok njegovog “kolegu” iz Hrvatske država subvencionira sa 300 eura po hektaru.

Klikni za pregled i komentiranje cijelog članka...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Kod nas u BiH, bar kod mene spoticaj, jer ga nemogu nazvati poticajem po jednom hektaru bez obzira na kulturu iznosi 50 EURA. DA 50 EURA NISAM POGRIJESIO.
 
T

TOMY

Guest
nemaju oni šta zavidit nama, nego mogu bit ponosni što imaju subvencije kod kupnje nove mehanizacije, oni ne vraćaju cjelokupan iznos pa onda da čekaju subvenciju godinu i više dana ko mi, nego im se odma u trgovini obračuna 40% manje il kolko već i to su krediti sa niskim kamatama a ne kao kod nas 9-11%
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Kao i obično istina je negdje u sredini. Uvijek kad se gleda preko plota kod komšije ili je to da mu crkne krava ili da mu se zavidi kako mu je dobro.
Osim spomenutih subvencja imaju on i drugih npr. dizel ne ovaj naš razrjeđeni ili pomješani s petrolenjom plavi "dizel".
Proizvodnja im nije opterećena skupim kreditima i kamatama za vozni park. Neki to gledaju posprdno kao tamo su još Zmajevi, Rusi, Kinezi ali su njihovi a ono čime se mi dičimo je u velikoj većini vlasništvo banke i pitanje kako će ta priča do kraja završiti.
Imaju 4-5 dobavljča gnojiva koje je 40 - 50 % jeftinije od našeg.
Ovog proljeća neka kineska kopija Motiwela (ista aktivna tvar i %) koštala oko 10 € ...
Plasiraju robu naročito voćarsku na ogromno rusko tržište.
O kvaliteti i bonitetu zemlje u Vojvodini neću ni pisati jer ja proizvodim na zemljištu koje ima manje od 1 % humusa a oni čak siju repu po repi.
Siju svoje sjeme jer nemoraju imati deklarirano s računom.
Bit je svega da su oni profitabilni iako su kao uskraćeni za naše velike poticaje koje nam pojedu banke, organizatori proizvodnje, kemijska industrija.......
 
T

TOMY

Guest
Kao i obično istina je negdje u sredini. Uvijek kad se gleda preko plota kod komšije ili je to da mu crkne krava ili da mu se zavidi kako mu je dobro................................................

pa jel je i kod tebe tako, ja mislio da je to samo u mojem mjestu...
 
M

MOCO

Guest
Ovog proljeća neka kineska kopija Motiwela (ista aktivna tvar i %) koštala oko 10 € ...

Proizvođaći pesticida nabavljaju sirovinu u Kini i onda pakiraju i piće reklamnu kampanju. Dakle djelatna tvar je iz Kine, ostalo je kutija.
Naravno, nisu kinezi to otkrili i istražili već ove velike kompanije koje ulažu u razvoj i istraživanja pa kad u svojim labosima nešto otkriju brzo s formulom trk u Kinu....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
C

chickenlover

Guest
Srpski seljaci zavidni su i jedni na druge. Kad bi isli u raj, zavideli bi djavolu sto se dobro provodi u paklu.

Stvar je u mentalitetu. Subvencije i kojesta drugo nemaju sa tim mnogo veze.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
nemaju oni šta zavidit nama, nego mogu bit ponosni što imaju subvencije kod kupnje nove mehanizacije, oni ne vraćaju cjelokupan iznos pa onda da čekaju subvenciju godinu i više dana ko mi, nego im se odma u trgovini obračuna 40% manje il kolko već i to su krediti sa niskim kamatama a ne kao kod nas 9-11%

točno tako, imaju IMT i IMR, nedavno sam naletio na satelitu na njihove vijesti i govorio je neki njihov ministar poljoprivrede gdje je jasno rekao da na kupovinu novog traktora od navedenih proizvođaća država istog trena kad se njihov seljak dogovori za novi traktor-država automatski uplačuje 2000 ojra prodavaću, u sklopu toga sam odmah na netu našao da njihovog seljaka novi 539dv košta 6500 ojra-naravno kod nas je, nisam provjeravao, cca 100000kn, susjed je prije 3-4g kupio novog IMT-a 550.10 i plaća ga još uvijek a cijena mu je onda bila 180000-190000kn, priznajem da im je standard niži i to ali 50000kn i 100000kn nije nikako isto:madmana:
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Svi mi mislimo da je drugome lakše, tak je u svakom poslu i svugdje je tak!
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Negdje sam cuo da se njihov poticaj za prvotelke, muzare i za neznam sto jos udvostrucio.
Za prvotelke ili muzare sad neznam tocko je sa 15 000 dinara skocilo na 30 000 dinara u 2011-oj godini.

Ali neka,ako ljudi rade neka ima se omoguce sto bolji uvijeti.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Negdje sam cuo da se njihov poticaj za prvotelke, muzare i za neznam sto jos udvostrucio.
Za prvotelke ili muzare sad neznam tocko je sa 15 000 dinara skocilo na 30 000 dinara u 2011-oj godini.

Ali neka,ako ljudi rade neka ima se omoguce sto bolji uvijeti.

Džaba sada daju subvencije kada je u zadnje 2 godine poklano 30% muznih krava,zbog niske cene mleka, a sve je kriva politika.Prodali su mlekare Salfordu koji u Srbiju uvozi mleko u prahu, a mleko koje seljaci proizvedu netreba nikome.
 
Na vrh