• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta je ovo?

  • Temu pokrenuo straus
  • Datum prvog posta
S

straus

Guest
moze li mi neko reci koje je ovo voce, slikano je prije dva dana?

001.jpg
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Re: sta je ovo?

Mislim da nije mušmula nije mi baš list trebal bi slikati plod malo bolje da se vidi
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Re: sta je ovo?

Mušmula nije, imam ju u voćnjaku. Fakat zanimljiva stvar, daj još slika
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Re: sta je ovo?

Mušmula nije 100% ni po listu ni po plodu, evo kako izgleda...Link

To bi najvjerovatnije mogla biti Pas Ljeska (lat.Rhamnus frangula) ......Link

Otkucaj na guglu ovaj latinski naziv, pa uporedi slike, ova gore slika nije baš naj naj....
 
S

straus

Guest
Re: sta je ovo?

nije ni pas ljeska, ovo je drvo , okolina danilovgrada-crna gora, srednja regija. vidite kad je snimljeno, tek treba da sazrene, probacu da slikam malo bolje pa da postavim :)
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Re: sta je ovo?

meni to izgleda ka lovor po listu i plodu

ako list miriše a u tin bobicama ima ulja onda je...lovor
 
Posljednje uređivanje:

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Re: sta je ovo?

moze li mi neko reci koje je ovo voce, slikano je prije dva dana?

001.jpg

Daj još jednom slikaj plodove iz malo bliže pozicije, ako je moguče.
Ne vidi se baš najbolje ali mislim da je sijanac kakija, odnosno Diospyros lotus.
 
S

straus

Guest
Re: sta je ovo?

to je kaki, jer pored nje je posadjena velika japanska jabuka
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Re: sta je ovo?

zašto je tako sitni ako je kaki?

Zato, jer je to korjenov izdanak cijepljenog kakija koji valjda raste u blizini ili je izrastao iz sjemena, što znači, da je to ustvari podloga ( divljak ) na kojega se cijepi plemeniti kaki.
 

Nadica

Novi član
Tu od
9 Srp 2013
Poruka
4
Re: sta je ovo?

Zanimalo bi me jako, što je na kraju ovo? Kako izgleda plod kad sazri i jeli to jestivo?
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Re: sta je ovo?

Zanimalo bi me jako, što je na kraju ovo? Kako izgleda plod kad sazri i jeli to jestivo?

Ma več smo par puta napisali da je to D.lotus iliti divljak kakija. Plod je kao u plemenitog kakija samo što je puno sitniji. Jestiv je kao u večine običnih (pitomih) kakija, kada se plod umedi odnosno jako omekša. Sada je glavna berba kakija.
Sortu O`Gosho smo več skoro pojeli jer je ranija sorta i može se jesti dok je još čvrst. Sada beremo sorte, Tipo i Vanilija te ih skladištimo u podrumu. Te dvije sorte se prilično dugo skladište u podrumu a količinu koju trebamo za konzumaciju stavljamu u najlonske vrečice zajedno sa jabukama da omekšaju i postanu jestivi.
Večinu kakija pojedemo, poklonimo prijateljima i rodbini, sušimo a nešto ih ostavimo do zime na drvetu.
 

Nadica

Novi član
Tu od
9 Srp 2013
Poruka
4
Re: sta je ovo?

Hvala na pojašnjenju...lijepi pozz
Inače, ako ima netko, da bi prodao, ja bih kupila 10tak kg. Naravno iz čistog okruženja..
I još me zanima, ako bi netko imao za prodati 10tak kg Oskoruše, može i umedene..
 
Posljednje uređivanje:

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
173
Cvetanje diospyros lotusa i pcele koje oprasuju male cvetove :icon_e_biggrin: .

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=qjgPsinealQ[/YT]​
 
Na vrh