• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šta smo radili danas 2

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,937
Pa mislim da @MUHA - i nisu problem "kubiki" nego de je to granje zrezal, kak je to tam unakazil, tak nekak. 🤔
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,631
Pa to nije zrezano na nikakvu meru, to je rezano onak bez vole, samo da se zreže. Pitanje je kak bu to i gorelo? Tu se bu peć zaletavala i preskala kaj stari dreš. :unsure:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Pa mislim da @MUHA - i nisu problem "kubiki" nego de je to granje zrezal, kak je to tam unakazil, tak nekak. 🤔
Upravo to, ja priznam da to neznam raditi ali moram.
Pa to nije zrezano na nikakvu meru, to je rezano onak bez vole, samo da se zreže. Pitanje je kak bu to i gorelo? Tu se bu peć zaletavala i preskala kaj stari dreš. :unsure:
Več je zgorelo.

ovo može skriti ili skuriti , ali ono tam gdje je odrezal ..hm.
A i to bu nekad zgorelo
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,756
Mene zanimaju samo ta dva kutna prenosa, ono nek se nađe, a htio bih znati od kojeg su stroja
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,820
Nije danas nego jučer.

Sin i is završili krecenje oraha...

Poludio sam... @lijeskakc jel imaš ti problema s grantočom?

Meni su se na jedno 20% mladih oraha ubušili...
IMG_20240105_150941.jpg IMG_20240105_161825.jpg
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,631
Moji su već veći i deblji i to su preboljeli. Nije bilo većih problema, na sreću.I zato sada berem kantu-dvije i presretan sam. :whistle:

Imaš na you tubeu klipove od korisnika Hoby playground koji muku muči sa svojim nasadom oraha. Čovjek se stvarno trudi i puno je uložio, a rezultati mu nisu zadovoljavajući.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,820
@lijeskakc čuo sam se ja s njim. Prenjeo neka svoja iskustva. On mi ne vjeruje, ali mislim da će mi povjerovati.

Imao je isto kao i ja velikih problema s odumiranjem stabala. Siva i crna pjegavost. Sad po meni je to simptom. Tj. Šta je bilo prvo, kokoš ili jaje. Vidim da je odustao lik zbog problema...

Ja sam mu rekao da su moji stajali i odumirali dok nisam počeo

1) kreciti ih od poda do stropa svake godine
2) bacati 2-3 fangle vapna oko njih svake godine
3) podrivati oko njih
4) prskati bakrom u maksimalnim količinama

I nakon 3 godine stajanja. Odjednom počeli rasti. Ne svi. Ovaj na slici je socijalni primjerak. Ali ima ih preko 4 metra što su u 2 godine narasli.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,631
Orah ne voli kiselo tlo. I zato je dobro stavljati vapno. Dobar je i pepeo od drveta. Dok su mali trebalo bi okopavati oko njih jer onda puno brže rastu. Bakar obavezno. Moji su posađeni uz ogradu i prskam ih sa traktorskim atomizerom kad prskam i lijesku, onoliko koliko ih zahvati. No prošle godine to nije dobro završilo jer im je lišće otpalo relativno brzo, a ostalo je samo ono na vrhovima koje je nanovo naraslo. To znači da bi ih trebao prskati leđnim atomizerom koji baca cca 5-6 metara u visinu. Puno je veći problem orahova muha koja uništava skoro sav urod i teško se protiv nje boriti.
Bojanje voćaka vapnom se prvenstveno koristi da se spriječi pucanje kore zimi kada sunce ugrije sa južne strane i krenu sokovi, a onda dođe smrzavica. Na orahu pucanja kore u pravilu nema. Valjda zato što je kora svjetlije boje pa ne privlači toliko sunce. Ne velim da nema i nekih drugih prednosti, ali je pucanje kore najbitnije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh