• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stare sorte jabuka,krusaka

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Vidim da ste u potrazi za starim sortama jabuka i krušaka,ovo pišem jer trebam pomoč kod sebe doma imam kruške posađene 1907.godine još su u punom rodu i dobro se drže za svoje godine,pošto se takva sorta više nikada neče nači ja bi ju želio kalemiti,a pošto ja to neznam dal ima ko da mi pomogne.


Kako ne bi znao. Nije to prevelika znanost. Sve je vrlo jednostavno. Moraš imati podlogu za krušku, recimo sjemenjak i plemku koju ćeš skinuti sa te stare i onda napraviti sljedeće.
rbiscg.jpg

Ja radim bez ovog koljena, dakle čisti kosi rez od cca 2 cm.
Slika 2. lagano razrežem koru i onda sa štapićem sličnim rezu na plemki (slika1) razdvojim koru od drveta. Ne skidati koru.
Umećem plemku cijelom duljinom reza. Obljepim i dobro stegnem izolirkom i na prerez stavim voćarski vosak, također i na vrh plemke.
Prvi put kad sam kalemio primilo se deset od deset.
Rez na slici 2 radiš na visini od kojih 20 cm. Bilo bi dobro da je podloga stara barem dvije godine. Podloga ti je spremna za plemku kad se kora sa slike 2 lako razdvoji, ako se teško razdvaja znači da sokovi još nisu počeli kolati i teže je.
 

huzjak

Novi član
Tu od
3 Stu 2013
Poruka
29
jel to vrijedi za sve voćke
i jos da pitam kad pripremam podlogu sam ju odrezem na zeljenu visinu ili moram paziti na nekaj
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ja tako cijepim kruške, jabuke i trešnje.
Ja podlogu lagano režem s malom "voćarskom" pilicom sa sitnim zubima, kako bi ostalo što manje dlačica. Ako ostane koja onda lagano tapetarskim nožem skinem.
Ja pazim da kad pilim ne mrdam previše s korijenom podloge.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Nigdje london peping-a ove godine, što je to!? Da li netko zna za rasadnik koji drži tu starinsku sortu jabuke? Umjesto toga kupio sam zlatnu zimsku parmenku.
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
I ja sam kupio zl.zim.parmenku,ali to nije bila zimska,nego Zlatna Ljetna parmenka koja dozrijeva u 8 mjesecu i nemože dugo stajat. Tako da više ne vjerujem RENOMIRANIM proizvođačima sadnica,jer mi se u 3 navrata u zadnjih 10 godina desilo da kupim pogrešnu sortu. Kupio sam AKANE koji bi trebao biti crvena jabuka,ispala zeleno-žuta prugasta.
Onda sam kupio šljivu PRESIDENT a dobio kalifornijsku koja 2,5 mj prije sazrijeva,tako da više puno ne vjerujem trakicama na voću.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Niti ja ne vjerujem previše u te trakice. Posadio breskvu Redhaven a ono još ranija od Early redhaven, kupio krušku ranu Moretini a ono Ljepotica, kupio jabuku Sumered a ono Discoveri i.t.d. . imam osječaj kada je velika potražnja za nečim onda dostave u ove poljotrgovine bilo što. Odnosno, imao sam prilike vidjeti, da dobiju sadnice u buntu na kojima je samo jedna deklaracija za cijeli bunt, onda to raspakiraju i stavljaju deklaracije na sve ostale, pa tako može i tu doči do greške.
 
Posljednje uređivanje:

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Pa napišite slobodno ovdje o kojim rasadnicima se radi. Što piše na trakici tko je proizvođač?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Iako se radi o trešnji ali evo pitanje ide ovdje,ovo je stara trešnja oko 50 godina,i morala se je prošlih godina obrezati radi raznih nezgoda i bolesti,zanima me dali ovo sada što cvate na slici bude dalo isti plod ili divljaka,
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Izgleda da je to izboj iz nekog korijena iz podloge. To ne može dati isti plod kao ono što je kalemljeno na podlogu.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
možda trešnja nije kalemita pošto je toliko stara i debela tako da postoji šamsa da je to isto.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
hm, to je moguće ali valjda se pozna po plodovima da li je "sortna" ili su sitni gorki plodovi u pitanju.
Nije baš da nisu prije 50 let znali kalemiti, znali su i još kako, bolje nek danas:(nod): Najstajije voćke koje znam su kalemljene kruške, deblo prek metra promjera
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Iako se radi o trešnji ali evo pitanje ide ovdje,ovo je stara trešnja oko 50 godina,i morala se je prošlih godina obrezati radi raznih nezgoda i bolesti,zanima me dali ovo sada što cvate na slici bude dalo isti plod ili divljaka,

Moguće da je podloga izbacila spavajuće pupove i izraslo je ovo. Ako je podloga divljak, odnosno divlja trešnja, ona kao takva ne izbacuje izdanke iz korijena. Kao na primjer višnje ako nisu nisu cijepljene na rašeljku ili divlju trešnju.
Ako ti cvate divlja trešnja, probaj plodove, odlični su. Nisu kao kultivirane sorte, ali su svejedno odlični. Ja imam doma pet divljih što su čvorci posrali i rode kao lude a jednako tako i rastu, tako da mogu pobrati samo tri ili četiri grane.

I što se tiče kupovanja krivih sadnica, ja sam četiri puta kupio kanadu, nakon što se moja osušila, cjepio sam je, ali sam želio još za rezervu i niti jedna nije bila kanada. Tri su neke ljetne, i jedna zimska. Odlične su za jesti samo nisu kanade. Sada je susjeda kupila jednu, pa me zanima što će njoj izrasti.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Budemo vidjeli,evo ima nekih 40 tak cvjetova pa kad probam javim,ali evo što kažete na ovu malecku koja već više 30 godina živi sa ovom deformacijom ali se ne da, ,
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da li bi mogli navest par najukusnijih starih sorti jabuke za konzumaciju svjezih i par za sok?
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Krenuo sam sa sađenjem divljih krušaka, tražim i jabuke pa ću i njih zasaditi. Nakon što se uhvate za dvije godine ću ih kalemiti, kruške sa vilijamovkom a jabuke sa par starih sorti koje imam. Za sada planiram zasaditi oko 10 krušaka i nešto jabuka(tražim okolo ali ih ima slabije pa koliko bude).
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Nemam prešu tako da samo samljem jabuke u muljači a onda ima manje tekućine i kasnije octa. Znam imati oko 20-30 litara koncentriranog octa bez dodavanja vode. Ali kada sam jabuke dao na preradu za sok, od 110 kg jabuka sam dobio oko 60 litara soka a za moj ocat od 20-30 litara moram napuniti tri bačve sa cirka 200-300 kila jabuka. Trebao sam vjerojatno staviti kamen na jabuke kao da kiselim zelje ili kupiti prešu za grožđe pa stisnuti. Međutim nije mi trebalo više octa pa nisam tako radio.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja budem ovo godinu ak bude dosta jabuka, a mislim da bude naprešal 50 litri soka, pa kaj ostane bude za ocat.
Mislim da bi trebalo biti dobro.
 

Najnoviji postovi

Na vrh