• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Staro gorivo

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Našao :D sam doma tri metalne bačve u kojima je bila nekakva tekućina za koju mislim da je loživo ulje. Sve sam pretočio u jednu (najčišću :D ) i toga ima oko 150 l. Staro je više od 20 g., toliko se sjećam. Da li se isplati to istaložiti, filtrirati i točiti u traktor, ili da koristim za potpalu granja i smeća? To sam prvotno mislio, ali nisam znao da ga ima toliko. Ja ne bih riskirao, ali me zanima vaše mišljenje.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Ehhh,,,kako nisi našao tri bačve rakije, od 20god,,, :lol: nebi imao muke snjima :lol:
živ bio...
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Čitao sam katalog goriv od INE i piše da je razlika između lož ulja i dizela u količini sedimenta znači valjda nečistoča koje se talože :scratch U tablicama nisam našao neke druge razlike npr. po udjelu sumpora, vode itd.
Vjerojatno "crvena nafta" stvara više gareži i čađe u motoru, jel' da :?:

Ovako staro ulje ja nikako ne bih u traktor :!:
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
Koko kaže:
Našao :D sam doma tri metalne bačve u kojima je bila nekakva tekućina za koju mislim da je loživo ulje. Sve sam pretočio u jednu (najčišću :D ) i toga ima oko 150 l. Staro je više od 20 g., toliko se sjećam. Da li se isplati to istaložiti, filtrirati i točiti u traktor, ili da koristim za potpalu granja i smeća? To sam prvotno mislio, ali nisam znao da ga ima toliko. Ja ne bih riskirao, ali me zanima vaše mišljenje.


Ma nemaš brige, ja sam prije dvije tri godine dobio od jedne žene bačvu lož ulj koje je stajalo nekih 20-ak god. nismo niti mogli otvoriti čep koliko je hrđav bio nego smo bušili otvor, u bačvi je bilo 20ak cm hrđe, jedanput pretočeno preko najlone i ulito u opel 1.7D, sve je potrošio bez ikakvih problema sve je radilo najnormalnije a i filter nafte kad sam ga mijenjao nije uopće bio posebno onečišćen. Znači traktor to pojede samo tako. Ne loži nikako s time šteta bi bilo, natoči i vozi, bez straha da nekaj bu. Samo gas ;)
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Prekasno, danas sam natopio hrpetinu granja i smeća koju slažem već par mjeseci i sve je otišlo u dim :lol: Sigurno je sigurno, a i ukazuje se neka šansa za nabaviti plavog 8) :D
 
B

Bobo

Guest
Jedne godine mi je covjek s 539 brao kukuruze i spalio je rezervoar goriva plus sve sto je jos ponio sa sobom i nije imao goriva za do kuce. Imao sam 20l loz ulja koje je malo mladje od mene, jos ono gusto, crno.. .Ovaj kad je vidio, sretan ko malo djete "E, TO JE GORIVO, DAJ TO VAMO..." Reko, eto ti, meni stoji vec dvije godine i to takvo crno se bojim igdje tociti...

Ocito se ovaj sjecao takvog goriva cim je toliko sretan bio da ga vidi...
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Bobo kaže:
Jedne godine mi je covjek s 539 brao kukuruze i spalio je rezervoar goriva plus sve sto je jos ponio sa sobom i nije imao goriva za do kuce. Imao sam 20l loz ulja koje je malo mladje od mene, jos ono gusto, crno.. .Ovaj kad je vidio, sretan ko malo djete "E, TO JE GORIVO, DAJ TO VAMO..." Reko, eto ti, meni stoji vec dvije godine i to takvo crno se bojim igdje tociti...

Ocito se ovaj sjecao takvog goriva cim je toliko sretan bio da ga vidi...

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Kako sam se nasmijo,lik je skuren skroz hh
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
ja najnormalnije potrošil u štore-u naftu staru možda i prek 30 godina - tamnosmeđa, gusta - odvratna. Malo je jače dimil al ga ni previše bunilo. Bilo je toga 3 velke bačve od po 200l ...
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Pa sigurno ni najstariji ložak ili dizel nemre biti gori od današnjih biodizela i eurodizela koje nam u vozila na silu hoće usipavati vlast, da se traktori još brže doderu i da se još češće kupuju novi...
 
B

Bobo

Guest
Sad sam se bas sjetio jedne zgode sa starim gorivom...

Covjek imao svoj kamion i puno je vozio van granica drzave. Na slepu je namontirao veliki rezervoar i u njemu vozio svoje, jeftino gorivo, da ne mora negdje "vani" tankat skupo gorivo. Sto je najgore od svega, uredno je s tim rezervoarom prelazio granice. Kamion je prodan prije 3-4 godine, a bio je stara raga, uzas jedan... Prosle godine on ide baciti taj rezervoar koji je skinuo ne sjeca se ni on kad (kad je prestao voziti), kad ono on PUN. Skinuo ga s prikolice, natocio goriva u njega i zaboravio na njega. Bio je sretan ko malo djete...
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
StricVujc kaže:
Pa sigurno ni najstariji ložak ili dizel nemre biti gori od današnjih biodizela i eurodizela koje nam u vozila na silu hoće usipavati vlast, da se traktori još brže doderu i da se još češće kupuju novi...


A zasto biodizel i eurodizel stete motoru traktora ??? :scratch Molim objasnjenje :scratch :axe: :weedman:
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
apokaptus kaže:
StricVujc kaže:
Pa sigurno ni najstariji ložak ili dizel nemre biti gori od današnjih biodizela i eurodizela koje nam u vozila na silu hoće usipavati vlast, da se traktori još brže doderu i da se još češće kupuju novi...


A zasto biodizel i eurodizel stete motoru traktora ??? :scratch Molim objasnjenje :scratch :axe: :weedman:

Što se tiče bio dizela, neki dan sam čuo neku priču na TV da štete motor, ali sam zakasnio da bi točno znao reći o čemu se radi. A euro dizel šteti dizel motorima starije konstrukcije jer sadrži manju količinu sumpora i petroleja (kratko nafta je bolje suha) pa se manje podmazuju dijelovi visokotlačnog sustava za ubrizgavanje goriva u cilindar motora.
 
F

Farmer3

Guest
motori novije generacije su prilagodjeni i novijoj koncepciji naftnih derivata tako da cetanska vrijednost neodgovara starijim modelima sto nas netreba da brine dok mi budemo radili sa ovim sadasnjim masinama dotle ce da bude stare nafte :scratch :scratch :scratch :scratch :scratch
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Cekajte ljudi jel ima neko malo jednostavnije objasnjenje da moja prazna glava to ukapira. Stvarno se ne razumijem pretjerano u mehaniku ali koliko ja znam to staro novo gorivo prica vazi ili za obrnut slucaj ili za benzin.
Obrnut slucaj je da ne smijes sipat staro gorivo u novije makine(ni dizel ni benzin) da se ne bi sistemi ubrizgavanja zacepili...
Za benzince ide prica da je olovo iz goriva smanjivalo habanje odredjenih dijelova motora a da je napredkom tehnologije i to usavrseno... Tako da u starog benzinca ne smijes sipat bezolovni. A kako su meni pricali u stare dizele ide sve sto je masno :lol: dakle sve na cemu pise nafta sipaj :lol:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
zbalija kaže:
A euro dizel šteti dizel motorima starije konstrukcije jer sadrži manju količinu sumpora i petroleja (kratko nafta je bolje suha) pa se manje podmazuju dijelovi visokotlačnog sustava za ubrizgavanje goriva u cilindar motora.
Da, da, pogotovo inina goriva, nemaju sumpra ni za ljek. Moš mislit, kod nas je veći problem imat noviji motor nego stariji, jer (ne)kvaliteta goriva je kod nas još uvjek takva da više šteti novijim motorima nego starijim, dakle mirno spavajte.
 
K

kiki&nina

Guest
Bok narode!Jel zna tko gdje bi mogo nabavit trafo-ulje rabljeno
 

Country

Član
Tu od
28 Lis 2010
Poruka
72
Pošto se ovih dana nešto piše o vlasnicima novijih traktora koji imaju problema sa plavim dizelom, jel imao neko od vas takav problem možda?

JA moram priznat da ini nevjerujem kad kažu da je to isto gorivo kao i obični diesel samo obojan.:confused:
 

Najnoviji postovi

Na vrh