• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Start spray

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ide zima, a puno ljudi ima stare strojeve koji po hladnoći teže pale, pa stoga otvaram temu o start sprejevima i kojekakvim pripomoćnim "olakšivačima" starta motora. Osobno sam do sad koristio samo baklju i brener, ali me interesira da li je istina da start sprej škodi motoru i koliko. Čekam vaša mišljenja.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ako se ušprica previše, pa počne detonirati u motoru, sigurno je štetno. Ja sam ga nažalost prisiljen koristiti na Štoreu, špricnem samo malo, kraće od sekunde, i fino mekano upali.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
2 godine redovito, otkad sam vidio da mi se to bolje isplati nego grijati i verglati 3-4 puta. Ovak dođem, špricnem, vergla 3 sekunde i upali.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Na 533 jedno godinu i pol ga koristim kad je temp. ispod 10C° kod prvog paljenja. Malo špricnem u cijev od usisa i kresne bez ikakvog lupanja u motoru. Brat mi kaže da oni to u vojsci koriste godinama na kamionima kod jutarnjeg paljenja i nikad nije bilo problema na motorima zbog toga.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Ja na 533 sam ga jednom koristio i vise nikad ruzan zvuk kad ulovi tak da sam rade ga palio ruku na usis i zaverglam ga i maknem ruku i ulovi samo tak kao da si mu stisnuo dekompresor:(nod)::(nod):
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Na 533 jedno godinu i pol ga koristim kad je temp. ispod 10C° kod prvog paljenja. Malo špricnem u cijev od usisa i kresne bez ikakvog lupanja u motoru. Brat mi kaže da oni to u vojsci koriste godinama na kamionima kod jutarnjeg paljenja i nikad nije bilo problema na motorima zbog toga.

Ali nemoj smetnut s uma da njih u vojsci baš briga za strojeve .... nisu njihovi, a zna se kak se ljudi ponašaju prema onome što nije u njihovom vlasništvu i što ne moraju o svom trošku popravljat .... Ne velim da je svugdje tako i da su svi takvi, ali..... znam zašto sam to spomenuo
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ja na 533 sam ga jednom koristio i vise nikad ruzan zvuk kad ulovi tak da sam rade ga palio ruku na usis i zaverglam ga i maknem ruku i ulovi samo tak kao da si mu stisnuo dekompresor:(nod)::(nod):

Tak i ja po zimi palim viličare. Malo baklje da usisa plamen i ruka na usis, pa pomalo popuštaš da dobija zrak i pali..:icon_fU: Sam me interesira to sa sprejom jer je puno brže i nema tolke zajebancije i psovanja oko paljenja.:mur:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Ja nisam baklju nego samo ruku na usis i dobro ga zaverglo i maknuo ruku i mali je palio samo tak mozda da je instalacija mu bila kako treba mozda bi i od grijaca bilo kakve pomoci:(think)::(think):
Ja opcenito nisam za start sprej jednom sam ga koristio i reko vise nikad!!
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Od otih svih pomagala sam zaključio da je fen najbolji ako se može stavit direktno u usis,probao sam sa brenerom ali on spali sav zrak pa neće da upali,a start sprej koristim kad je temperatura u plusu a kad je u minusu onda ga treba više pa ubija motor.
 

cobram ar

Novi član
Tu od
23 Svi 2013
Poruka
21
mi ga koristimo za brodski motor koji nema ugrađene grijače u sebi, malo se ušprica, i pali bez problema.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
ja ga nedam niti blizu svojim strojevima....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ni ja ga ne koristim samo u kasnu jesen stavim aditiv protiv smrzavanja u plavi disel i nakon grijanja i kraceg verglanja 533 pali i na -15.

Taj aditiv je dobar ne samo protiv smrzavanja nego ima udio benzina i drugih supstanci koje olaksavaju tecnost i lakse samozapaljenje nafte na niskim temp.
i ako se koristi u propisanom.omjeru ne steti motoru.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,935
Moje mišljenje o tom sedativu je uopče poznato.
Čim dalje od unutrašnjosti motora.
Upotreba fenova, baklji, brenera je puno pametniji odabir, a najpametniji je predgrijavanje rashladne tekučine.

Ako je taj jadnik, koji mora biti paljen po zimi, stvoril gospodarstvo onda je valjda i zaslužil da ima kakvu takvu garažicu ili barem nadstrešnicu koja je donekle zaštičena od udara sjevera i več mu bude lakše upaliti po zimi.

Ako več sad (kad su prve magle došle) ne pali onda je vreme za zimski remont.

Uostalom, hladan start je najbolniji za motor.
 

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
560 pali odlično na-20 sa grijačem a ursus nema grijače njega palim sa toplom vodom i to mi je najbolje rješenje dok kupim granu sa grijačima
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Od čega uopće taj ružni zvuk kod paljena start sprejom? Ja sam zadnjih dana palio jer mi negdje vuče zrak a nisam imao vremena riješiti problem. Gledam da ga minimalno sprejam ali svejedno "zvekeče"...
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
Normalno paljenje počinje kad pumpa ubrizga gorivo,start sprej ulazi u cilindar zajedno sa zrakom i pali se odma kad zbog kompresije poraste temperatura.ima potpuno nekontrolirano predpaljenje i zato lupa
 

Najnoviji postovi

Na vrh