• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

steonost

  • Temu pokrenuo jasarevic
  • Datum prvog posta

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Evo dižem temu iz mrtvih.
23 dana nakon osjemenjivanja junica ima smećkastu sluz.sinoć nije bilo ničega,jer sad pratim od osjemenjivanja kako se ponaša.
Inaće kada se tjerala sluz je bila prozirna,a 2 dana kasnije je bio krvavi iscjedak.
Sad netko veli da je to dobar znak,a netko da nije..da li je to normalno ili ?
Hvala
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Dali je to prvi put osjemenjavaš kao junicu ili se već telila?
Po nekom mom iskustvu, mlade junice koje se prvi put osjemenjavaju mogu krvariti i da ostanu steone. Kod krava koje su se već telile ako krvare nakon osjemenjavanja onda najvjerovatnije nisu ostale steone.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Onda krvarenje ne mora ništa značiti, najvjerovatnije je ostala steona, ali u svakom slučaju prati je da ne bi povađala. Inače junice kod prve oplodnje najlakše ostaju steone, vrlo rijetko se desi da neka ponovo povede.
Sad vidjeh da je od oplodnje prošlo 23 dana. Provjeri tu smeđkastu sluz, možda je bistra samo zaprljana balegom?! I prati junicu kako se ponaša ako je sumnjiva na vođenje onda najbolje zovi veterinara jer joj je sad odprilike vrijeme da povađa ako nije iz prvog puta ostala steona.
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Mislio sam i ja da je od balege,ali bilo je i na repu i stidnici i slami gdje je ležala,sve iste boje.
Zvao sam veterinara..dok dodjem s posla rekao je da ga zovem pa će doći..mozda je osjemeni za svaki slučaj da ne izgubim 3 tjedna još...javim detalje.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Bio veterinar i rekao da će za 10 dana pregledati junicu,po potrebi dati hormon i za 3 dana ponovno osjemeniti...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ako imaš mogućnost najbolji je prirodni pripust,kod nas i jalove krave ostaju stelne kad su s bikom.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Kako je hraniš, daješ li joj neki vitaminsko - minralni premiks? Ako ne, onda je najbolje da joj uzmeš onaj kamen za lizanje sa vitaminima i mineralima, to je dobro čak i ako daješ premiks u koncentratu jer ona onda to liže po volji i koliko joj treba.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Ishrana se sastoji od zobi,tritikala,kukuruza,stočnog brašna,soje i još unutra dajem kostovit i kamen za lizanje imaju.sijeno livadsko.stelja od pšenićne slame.
Teoretski imam mogućnost prirodnog pripusta,ali bik je na ispaši u lonjskom polju,jedino da ju pustim tamo...
 

Amyy

Novi član
Tu od
14 Stu 2018
Poruka
1
Imam jedan problem sa kravom, neznam dali je ostala steona ili je ciglus gonjenja zavrsio. Osjemenjena je prije 2 dana i jucer je ponovo dolazio veterinar da je osjemeni međutim sinoc oko 9 sati sa vidjela da ima krvi pa me interesuje sta bi mogao razlog da bude da je doslo do krvarenja.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Isto se i meni dogodilo kod junice i steona je ostala.
Uglavnom ako i nije steona ,spolni ciklus je normalan..svakako poprati za 18 dana da li ima znakova tjeranja..
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Krvarenje poslije tjeranja je normalna stvar, i ako je krvarenje poslije pripusta atipčno za tu kravu ona je ostala steona i to mogu tvrditi s velikom vjerojatnošću (naravno na svojem stadu).

Svaka krava krvari poslije tjeranja, ako je to krvarenje jače nego inače ili isto izostane to je indikator uspješne oplodnje. Naravno treba ju i dalje pratiti dok se ne utvrdi bređost. Najbolje nakon 3 mjeseca pozvati veterinara da pregleda ili 30 dana poslije pripusta pomoću IDEXX testa iz mlijeka kojeg radi HPA.

Ovdje na linku ima malo više informacija za ovaj IDEXX test:
https://www.hpa.hr/2017/09/25/utvrdivanje-bredosti-krava-iz-mlijeka/
 

Najnoviji postovi

Na vrh