• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što posaditi da bude rentabilno za 20ak godina

Kawah123

Novi član
Tu od
9 Velj 2017
Poruka
28
Poštovani . Nisam znao gdje objaviti upit na ovu temu koju otvaram pa ću staviti ovdje.Ako joj ovdje nije mjesto molim moderatora da premjesti na adekvatno . Naime ,dobio sam parcelu na kojoj je dosad kao kultura bio uglavnom kukuruz,jednom prije dvadesetak godina niski grah ,a u međuvremenu je zarasla u korov i već se pomalo pretvara u šikaru .Površina je oko 20 m širine i oko 200 metara dužine . Parcele oko nje su neobrađene ,ponekad djelomično pokošene.S obzirom da sam postao djed ,htio bih parcelu privesti svrsi i na nju zasaditi neki dugogodišnji zasad .U početnom razmišljanju sam stao na orasima jer je i moj pokojni djed prije dvadeset pet godina isto to htio ,međutim nismo to uspjeli realizirati iz raznoraznih razloga .Zemlja je uglavnom ilovasta s primjesama pijeska,relativno osunčana i dosta dugo drži vlagu u sušnim periodima godine. Svaki prijedlog i sugestija su dobrodošli .Pozdrav svima.!⌛
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
orahe je napala neka bakterioza, suše se i plodovi im pocrne...lješnjak se nije nešto pokazao osim ako nisi stalno aktivan u njemu...
možda božićna drvca...možda neka šumica (recimo crni orah)...al štogod bude mora bit i ograda.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Mozda pomogne u razmisljanju,
mene jos uvijek drzi volja za nikad realiziranom idejom nasada ginka, nasad ljesnjaka je prevagnuo jer je bilo dovoljno nepoznanica u proizvodnji ginka a i sam plasman na nasem trzistu je bio zabrinjavajuci,,,
Oko njega, uz zamisljenu tehnologiju proizvodnje, nebi trebalo biti previse fizickog rada osim naravno same berbe i pakiranja,,,
Buduci da se njime nitko u hr. ozbiljnije ne bavi mozda jednom i to realiziram,,,
 

amaters

Novi član
Tu od
12 Pro 2016
Poruka
18
Mala je to parcela. Za dugoročno jedino crni orah gusto za deblo. I to uz dobru pripremu inače će prve zime vlaga sve uništiti.
 

Kawah123

Novi član
Tu od
9 Velj 2017
Poruka
28
Da,parcela je relativno mala ,blago rečeno .No ja je ne mogu povećati.Ovo s crnim orahom mi se čini smislenim ,ovo u vezi ginka je isto dobra ideja.Nego ,da malo pojasnim : ne bježim od posla,možda neki to pomišljaju.Jednostavno ,za tih dvadesetak godina ja ću biti skoro sdamdesetogodišnjak,ako poživim naravno.Unuci će tada biti dvadesetogodišnji mladi ljudi s životom pred njima.Ako i zasadim taj crni orah i tada ga posječen ,mislim da bi to bio za njih lijep novac za neki početak ,da li studij nečega ,da li start za nešto .Ako ne obradim ,neću ni znati . Nevezano koja će kultura biti ,u tome smjeru razmišljam .Pomognite sugestijama i dalje ,svi ljudi sve znaju .🐞
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Bagrem moja topla preporuka i održavati ga. Po opisu zemlje bi mogao lijepo rasti uz održavanje i već za 15-20g biti komotno spreman za rušenje. Preporuka žuti bagrem, bačvari ga jako vole za izradu vinskih bačava a nešto ga i nema baš u ponudi.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Dobro ti veli kolega Kawasaki,za 15-20 let bi na Tom terenu Moral bagrem biti oko 40cm promjera najmanje.Mores posadit nekaj bagrema i za 2leti napravis prenamjenu u sumsko zemljiste.Zatim prek agencije(upises se u upisnik sumoposjednika) dobis dzabe sadnice hrasta ili graba i ca. 1.40kn po sadnici za posel kad bus sadil a tu bi negdi islo (gusta sadnja) 3500 komada.Ak ti bu sila za 20let prodas tu sumu i nekog vraga bus dobil za nju,osim Toga se javis svake godine na javni poziv za nekvu naknadu radi odrzavanja sume.
Mores se raspitat i za plantazni nasad topole zbog peleta,no tu nisam dovoljno upucen.
 

Kawah123

Novi član
Tu od
9 Velj 2017
Poruka
28
I tebi Hotela ,a i tebi Kawasaki0201 zahvaljujem na sugestijama i na prijedlozima .To se zove poticanje na razmišljanje a i na akciju .Ovo kaj se tiče bagrema i meni se čini smislenim rješenjem.Nekaj bude sigurno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh