• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što se iza brda valja?

Želite li besplatno naučiti kako procijeniti gospodarske programe stranaka?

  • Da

    Glasova: 31 27.2%
  • Ne

    Glasova: 16 14.0%
  • Znam sam procijeniti programe

    Glasova: 16 14.0%
  • Ne zanima me

    Glasova: 51 44.7%

  • Ukupno glasača
    114
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
411
Najvažnija poanta emisije novca kao kredita je da oni koji stvaraju novac iz ničega ne trpe nikakve gubitke zbog inflacije jer je to samo napuhana količina novca, a kupovna moć je ostala ista. Pa ako je kupovna moć ostala ista onda je ona realno ista (skoro nepromjenjena) te je i sama kamata, koja se naplaćuje na tu realnu kupovnu moć novca, realna tj. neokrznuta inflacijom.

Ponavljam to već više puta. Ljudi moji ovaj podatak se nigdje ne može naći u knjigama ekonomije. To je tajna propasti u uvjetima visoke inflacije. Ne štampanje novca preko kredita, nego kamate nepotrebno uvećane za inflaciju. Npr. normalna kamata je 3%, a inflacija je 10%. Banka odere 13% ukupne kamate. Zarada je realno13/3 puta veća (4,33 puta). Banke povlače novac, a ljudi bankrotiraju.

I sve to vam se može dogoditi uz manje od 1% mjesečne inflacije. Ako potraje, cijene rastu ko lude jer su kamate ugrađene u troškove. I na kraju nema isplativosti posla jer u državi s manjim kamatama su proizvodi jeftiniji. Bankrot samo tako. Džaba dizati cijene kad je iz uvoza jeftinije.
I kak sada zajebat banke, kad preko njih ide lova....
Teško je onom tko radi s medom, malo ne liznuti prstom po medu....
A naše banke ne da liznu prstom, one grabe šapkom i kapom....
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Poslovna inicijativa (primjer oportunizma u praksi) u Rijeci ipak nije bila zakonita.
Mislim bilo je jednostavnije posijati čavle po cesti, ali tko bi se toga sjetio.

Vulkanizeri po Rijeci bušili gume kako bi imali više posla i veću zaradu!
Riječ je o osobama starosti 25, 28 i 35 godina za koje je utvrđeno da su tijekom prošle godine u Rijeci, od ožujka do kraja rujna, bušili gume na osobnim vozilima veće materijalne vrijednosti. Time su oštetili čak 46 hrvatskih i stranih državljana za najmanje 11.800 eura.
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
I kak sada zajebat banke, kad preko njih ide lova....
Teško je onom tko radi s medom, malo ne liznuti prstom po medu....
A naše banke ne da liznu prstom, one grabe šapkom i kapom....
Možemo osnovati vlastitu banku. Bilo je puno štedionica i pokazale su se super za osnivače.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Mislim bilo je jednostavnije posijati čavle po cesti, ali tko bi se toga sjetio.
sad vidiš zašto nisi u vladi , očekivaš da se i prljavi posao napravi sam od sebe , bježeči od bilo kakave odgovornosti .Glumiš da ti se poderala torba , čavli ispadaju i čekaš žrtve ..Da te uhvati kamera postoji alibi slabih šavova na torbi .
Ekipa je bila pametnija , ciljala je ljude s puno para ..brže su zaradili a nisu uzimali srednjem sloju koji balansira u kreditu i nekako krpa plastičnim flašama da se malo provoza .
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Zamislite da postoji određena grupa poljoprivrednika koja posuđuje pšenicu koju proizvodi. Natrag traže nešto malo više pšenice.

Međutim, kako je potražnja za pšenicom bila velika posudili su puno pšenice te je pšenica izgubila 10% na vrijednosti. Sada su odlučili da traže natrag svu tu pšenicu i još 10% od iznosa posudbe tj. znatno više nego što je bilo dogovoreno.

Što mislite o tom poslu?
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zamislite da ne postoji kamata ni inflacija, banke ni dugovi ,krediti ni ulaganja .

Određena grupa poljoprivrednika marljivo radi i uzagaja pšenicu i ostalu hranu .
Kad neradničkoj ljenoj eliti kojoj smrdi motka zakruli u želucu odu kod te određene grupe polj. i posude pšenicu .Kad dođe vrijeme da vrate tu pšenicu pošalju snagatora koji im zaprijeti batinama i zatvorom . Određena grupa poljoprivrednika uništi zadužnicu , prihvate motiku i natrag u polje .

Drugi slučaj je kad neradničkoj eleiti zakruli posudi pšenicu od određene grupe pljoprivrednika , kad dođe vrijeme za plačanje jer njima smrdi motika da vrate robu za robu, proglase inflaciju i tako vrate dug u umanjenom vrijedosti .Obečaju da budu druge godine platili više , pa opet inflacija itd.

Koja je razlika za određenu grupu poljoprivrednika u jednom i drugom slučaju?
 

Nostradurus

Aktivni član
Tu od
13 Lis 2012
Poruka
696
Matija Kroflin, tajnik nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja nije zadovoljan smanjivanjem omjera između plaća u visokom školstvu i zalaže se za veće omjere plaća slično kao u gospodarstvu.

Jer kao gospodarstvo nam je odličan primjer i baš je tako dobro jer je za to uvjete stvorio rad znanstvenika i visokog obrazovanja. Ali nije. Profesori u školama se ponašaju kao da nemaju veze s društvom osim kad su u pitanju iznosi plaća. Ne brine ih stanje u društvu i ne traže uopće znanstveno rješenje za bolji život. To je čisti oportunizam po definciji. Činiš što želiš, nije te briga za posljedice koje uradiš drugima, ne namjeravaš biti odgovoran za to i pri tome se okoristiš.
------------------------------------------------------ čemu služi obrazovanje - podsjetnik
Tko je protiv obaveznog obrazovanja?

Iz konstatacije "obrazovanje je za robove" do "trebamo bolje obrazovanje"??
Slažem se da je film dobar samo na početku. Problem je što su ga radili ljudi koji su samo dio sistema (što i sami kažu da jesu). Obuhvatio sam u jednom tekstu obrazovanje kao dio konzevacije sistema i postavio tezu da svaki uspostavljeni poredak mora biti konzervativni inače ide ide sam protiv sebe. Problem je samo tko su dobitnici sistema i da li mi to zbilja želimo?

Tko treba revoluciju?
 
Posljednje uređivanje:

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,092
Sjećam se da su nekad postojali socijalisti utopisti. Nestali su. Izgleda da su se utopili. Ili u filozofiji ili u nekakvoj bari ili u alkoholu? Čini mi se da bum i ja tak završil. :ppozdrav:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
došlo je eliti iz guzice u glavu , dozvolili su školovanje ljudi jer su se nadali da budu bolje i točnije radili za njih ..izgleda da su se zajebali.
tehnologija u svakom poslu gura na to da ako imaš više škole, znanja i prakse lošije radiš .

Školstvo treba uništiti .kako to prezentirati javnosti ..ima načina ili se traži .
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,220
Matija Kroflin, tajnik nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja nije zadovoljan smanjivanjem omjera između plaća u visokom školstvu i zalaže se za veće omjere plaća slično kao u gospodarstvu.

Jer kao gospodarstvo nam je odličan primjer i baš je tako dobro jer je za to uvjete stvorio rad znanstvenika i visokog obrazovanja. Ali nije. Profesori u školama se ponašaju kao da nemaju veze s društvom osim kad su u pitanju iznosi plaća. Ne brine ih stanje u društvu i ne traže uopće znanstveno rješenje za bolji život. To je čisti oportunizam po definciji. Činiš što želiš, nije te briga za posljedice koje uradiš drugima, ne namjeravaš biti odgovoran za to i pri tome se okoristiš.
------------------------------------------------------ čemu služi obrazovanje - podsjetnik
Tko je protiv obaveznog obrazovanja?

Iz konstatacije "obrazovanje je za robove" do "trebamo bolje obrazovanje"??
Slažem se da je film dobar samo na početku. Problem je što su ga radili ljudi koji su samo dio sistema (što i sami kažu da jesu). Obuhvatio sam u jednom tekstu obrazovanje kao dio konzevacije sistema i postavio tezu da svaki uspostavljeni poredak mora biti konzervativni inače ide ide sam protiv sebe. Problem je samo tko su dobitnici sistema i da li mi to zbilja želimo?

Tko treba revoluciju?
Mislim da sam na ovo dobar dio odgovora dao u postu br#1149,u ovoj istoj temi .
Budimo jasni da revolucija kao takva bi uglavnom većini donijela dobro,bar neko vrijeme, i na neko vrijeme postavila stvar na svoje mjesto, jer trenutno imamo situaciju da manjina u svakom smislu te riječi dominira nad većinom i nameće svoja pravila igre.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Pa oduvijek i je tak...zakaj to mijenjati kad manjini odgovara?
 
  • Like
Reactions: H&S

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Kad je vec rjec o financijama, prica mi frend dobio obavjest da mu se kamata po kreditu-nije imo fiksnu kamatnu stopu,od 1.2 dize. Uglavnom rata kredita sa 76 eur mu skace na 88. Jel nije to malo prevelika razlika?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,735
Banke su "komforne" u novčanicima građana, imaju komfornu kamatnu stopu, takva je službena politika u HR, a politika i forum ne idu zajedno. Ja ne bi dalje raspravljao radi kazne.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh