• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Što sijati na cca 2 stara jutra oranice?

Neznalica123

Novi član
Tu od
6 Ruj 2019
Poruka
15
Pozdrav,

imam staro jutro oranice koje sam do sada davao na korištenje bez naknade te bih od ove(odnosno iduće) godine sam sijao nešto. Isto tako imam mogućnost uzeti još jedno jutro od susjeda. Zanima me što zasaditi na 2 jutra(nešto manje od hektra) oranice? Do sada su forsirali kukurz gotovo svake godine i kužim da je zemlja ubijena od toga.

Koliko otprilike treba uložiti uz plaćanje svih usluga? Koliko očekivati po sjetvi?

Hvala svima :)

P.S. Ima li poticaje za ovakvu površinu? Gdje o tome više saznati?
Totalno sam nov u ovome, ali bih htio krenuti s time pomalo.


Edit: Slavonija je u pitanju
 

Neznalica123

Novi član
Tu od
6 Ruj 2019
Poruka
15
A probam jednu godinu pa vidimo. U pravilu su ljudi oko mene sa plaćanjem usluge na jutru zemlje u plusu barem 1-2 tisuće kuna na pšenici bili.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Onda su usluge prejeftine… 😛 Neznam što su stara jutra, ali zaboravi da bi uz plaćanje usluga za sve imao neku dobit. Ja imam sve svoje pa sam nekad sretan da sam na nuli. Kad izračunaš koliko te bude došla investicija u opremu na dvije rali trebalo ti bude 50 godina da vratiš uloženo. Jedino ako ti je to kao neko opuštanje i hobi.
 

Neznalica123

Novi član
Tu od
6 Ruj 2019
Poruka
15
Pa otprilike sa plaćanjem svih usluga ih je izašlo oko 2500 kn pšenicu zasijati itd. Na otkupu su dobili preko 5. Doduše ove godine je pšenica skuplja pa ima i to veze.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,358
Ja sam godinama plačal i pretakal iz šupljega u prazno. Kad sam skužil da plaču ulažem u poljoprivredu,a zarade nema,dal sam zemlju u zakup. Za dva jutra zemlje dobim tonu suhog zrna kuruze. Ni brige,ni pameti. Sa dostavom doma😎
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Pa otprilike sa plaćanjem svih usluga ih je izašlo oko 2500 kn pšenicu zasijati itd. Na otkupu su dobili preko 5. Doduše ove godine je pšenica skuplja pa ima i to veze.
Jel to netko iz Žitozajednice ili ministarstva? 😁
Što je 2500 kn? Usluga?
Kolko ja znam pšenica je jednogodišnja biljka i nije samonikla. Što je sa sjemenom, osnovnom gnojidbom, 2-3x prihrana, 2-3x, zaštita?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Nije mi namjera da te obeshrabrim. Ali danas poljoprivreda nije, “posijem i nešto će izrasti”. Ove godine troškovi su po hektaru 8-9000 kn. To je cca 5000 po jutru/rali. Meni je trebalo puno godina promašaja da bi recimo ove godine našto zaradio. Možda ćeš ti imati sreće/znanja i odma prve godine zaraditi. Naravno da ljudi nešt zarade, ali to su oni koji ulažu u proizvodnju, u znanje, u sebe i u zemlju. I takvi često “popuše” kad ih vrijeme zezne.
Ljudi koji se ne bave time ozbiljno, gledaju sa strane, vele ko ti, usluga 2500, zarada 5000. Di ćeš bolje. I onda zaborave da osim usluge ima i repromaterijal…
 

Neznalica123

Novi član
Tu od
6 Ruj 2019
Poruka
15
Neka, probam ja pa i ako izgubim 5 neka. Znat ću izgleda jedino ako sam nešto odradim. S obzirom da je kukuruz bio 100 godina mislim da ću žito staviti pa šta bude.
 

Antonio1996

Član
Tu od
19 Pro 2020
Poruka
93
Ovisi ako čovjek može dobiti poticaj neki a minimum je 1 Hektar za dobiti što je 2100kn sa tim novcem ladno može obraditi zemlju ali neki minimum za bavljenje amaterskim ratarstvom je imati barem neki IMT 539,tanjurača,plug,šprica itd a tu ti u startu treba barem nekih 100 000kn ako želiš biti miran poslje možeš i 20 jutara ladno obrađivati ako se ukaze prilika.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,358
Taj poticaj ti je taman za kombajniranje i baliranje. A dalekiiiii put je do toga
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Tikve, posadi tikvu uljaricu, tu u Sloveniji ima dosta uljara koje ti prerade koštice u ulje.
Budi spreman koštice sam si oprati i osušiti, ulje ćeš prodati nekome direktno - ne u otkup.
Sjetvu i berbu i preradu ionako svi plaćaju, ostaje ti platiti plus obradu zemlje i zaštitu od korova.
Malo je posla, ali ako baš hoćeš raditi.......a ulje danas možeš reklamirati i preko fejsa tu u svojoj okolini, ak ti neki rođak radi u nekoj firmi ili ti ili žena, roditelji, braća....sve se to da iskomunicirati i ljudima prodati danas.
Inače, možeš koštice prodati i mokre, netom ubrane, ali to je onda manje novaca u konačnici.
 

Najnoviji postovi

Na vrh