• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Stolarska kombinirka

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ovako,možda ova tema i ne spada tu,al ne nalazim ni jedno mjesto kam da ju denem.Dakle,imam stari cirkular sa hoblericom,osovina je 30 cm širina,tj.noževi su 30cm dugi.Moja ideja je da probam u kućnoj radinosti napraviti neku hobi kombinirku,nebude trebala velika preciznost u desetu mm,ali da nije ni previše lufta.Delal bi diker i abrihter sa cirkularom sa strane.Verujem da vas je dosta upoznato s tim pa molim savjete ako ko ima kakvu ideju.Znači kreće se od nule,moram nabaviti nove profile,jer ovi su kvadratni,a ja bi zel vinkle i od njih postolje napravil.Zanima me kak dalje da slažem donju ploču za diker,podizanje te ploče te isto tak fino podizanje abrihterskih ploča.Motor koji imam je 2,4 kW trofazni 2800 obrtaja.Velim,ako ko ima kakvu ideju nek veli.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Ajde radi grešaka u komunikaciji daj neku skicu ili sliku šta bi ti pravio , možda mogu da pomognem jer je moj stari stolar a sve mašine smo mi svojeručno pravili

A iskreno ova temi baš i ne pripada ovdje a ni ja neznam gdje bi je smjestio , neka je za sada ovdje pa kasnije vidimo šta dalje :partyman:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Tebi sam se i nadal.Gle,osovina je 30cm duga sa 3 noža,na jednoj strani je remenica,na drugoj navoj za ploču cirkulara.Najbitnije mi je da složim abrihter i diker,a cirkular znam kak rešiti.Dakle,trebam napraviti da mi barem ulazna ploča abrihtera bude podesiva po visini i da se složi diker na istoj osovini,nekaj principa kao MIO 89 ili 83.Kužiš.Profili koje bih koristil za ramu stroja bili bi L profili.Nekaj poput ovoga http://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-drveta/hobl-masina-oglas-5349026

Ovaj bočni frezer mi nije neophodan tak da njega izbacimo.
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
mio hobi 89 ima dikericu,83 nema...moja preporuka je da si kupiš hobi 89 i rješil si se svih problema kaj se tiče financija i zajebancija oko izrade,da je u pitanju samo hoblerica i podesivi cirkular to se još relativno lako napravi,ali diker je sasvim druga priča...dizanje spuštanje ploće,pogonski valjci rebrasti glatki,kontra smjer pogona valjka itd...sve to košta...hobi 89 možeš naći za cjenu oko 4000 kn,neki ju cjene i više od toga,al ne vrijedi tih novaca ipak je to hobi...
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Nebi ti preporucio samogradnju, debljaca je vrlo slozen stroj, znaci svi lancanici, lezejavi, pogonski nazubljeni valjak i zadnji glatki, sigurnusni zubi, a i neka getriba ili reduktor a i donja ploca te neke podizace i vodilice, totalno neisplativo. Ako ti trebas neki stroj bolje prati njuskalo sigurno ces bolje proc, ima puno strojeva kojima je cijena par kuna po kili a moc ces radit puno bolje
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Ti bi to sve pravio iz početka , ako sam dobro razumio od te svoje postojeće mašine uzeo bi samo osovinu (velu)
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Tako je,Savo_Ostala bi vela i motor,ostalo sve nanovo.Ako olakšava stvari,nije mi potreban diker koji vuče dasku,videl sam strojeva gde se gura daska,al nažalost to je bilo prije puno godina i onda me nije interesiralo.Najviše me muči kak napraviti precizan abrihter i diker.O MIO-vim kombinirkama nebi raspravljal jer njihova preciznost je ravna omanjoj katastrofi.Znam primjer gdje diker na 20 cm promaši za 1 mm.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Te gurajuće zaboravi , od toga nema ništa

Meni se dobro pokazalo cijevi od klipa za kipanje sa kamiona , u to je ugrađena neka mehanička auto dizalica i prilično je stabilno a vela je 40 cm
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Da,to je prilično bez tolerancije i dalo bi se,moram malo pronjuškati po otpadima ako gde ima.Kak ti je širok taj klip?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Moram provjeriti promjer , onako od oka oko 130mm

Slikao bi ti ali mi je crkao aparat :mad: ako se ukaže prilika slikat ću
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
el je tama aktualna ?
ja juče kupio mio osjek ono sa mlinom i ostalim zaj..
djed htio kupiti ručni hoblič reko ovo je bolje sad to nikak naštelat

a sta je abrither i diker?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
abrihter-blanjalica,dikerica-debljača,tj blanjalica sa donjim pomjerivim stolom kojim reguliraš debljinu komada kojeg blanjaš
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Daj slike da vidim pa da ti objasnim prema tvojoj mašini.U principu je štelanje za sve mašine isto,ali zanima me kak tvoja točno izgleda.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Nemam sad slike, ali to si sigurno vidio to je stol sa cirkularom hoblicem mlinom,
kužim princip štelanja ali kad sam stol spustio skroz dolje nije hvato hoblić, onda sam podigo noževe na hobliču (neznam dal se to smije)
i naštelo tako tako ali mi onda nož prolazi na milimetar od stola pa postoji mogučnost da uhvati stol
 

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
Nemam sad slike, ali to si sigurno vidio to je stol sa cirkularom hoblicem mlinom,
kužim princip štelanja ali kad sam stol spustio skroz dolje nije hvato hoblić, onda sam podigo noževe na hobliču (neznam dal se to smije)
i naštelo tako tako ali mi onda nož prolazi na milimetar od stola pa postoji mogučnost da uhvati stol

vrh noža mora biti ravan za zadnji stolem, mislim da se stol mora podizat a ne noževi vadit van iz glave dali je stol dvodijelen ili jednodijelan

Ovako,možda ova tema i ne spada tu,al ne nalazim ni jedno mjesto kam da ju denem.Dakle,imam stari cirkular sa hoblericom,osovina je 30 cm širina,tj.noževi su 30cm dugi.Moja ideja je da probam u kućnoj radinosti napraviti neku hobi kombinirku,nebude trebala velika preciznost u desetu mm,ali da nije ni previše lufta.Delal bi diker i abrihter sa cirkularom sa strane.Verujem da vas je dosta upoznato s tim pa molim savjete ako ko ima kakvu ideju.Znači kreće se od nule,moram nabaviti nove profile,jer ovi su kvadratni,a ja bi zel vinkle i od njih postolje napravil.Zanima me kak dalje da slažem donju ploču za diker,podizanje te ploče te isto tak fino podizanje abrihterskih ploča.Motor koji imam je 2,4 kW trofazni 2800 obrtaja.Velim,ako ko ima kakvu ideju nek veli.

Moj iskren savijet nađi neki polovan stroj na oglasu i reši se muke jer to nije baš laku napravit pogotovo ako nemaš doma dobro opremljenu bravarsku radionu, trebaju ti ploče prušene, kolizače pogon reduktor sa ukapčalicom, valjci lanci i sto drugi čuda
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Kad nesvate noževi kad se stol skroz spusti

Jesu li ti nzevi hvatali kad si ju dovezao i probao , ako nisu onda stol nije slozen kako treba i mislim da bi ti bilo pametnije to reklamirati nego sam doradjivati da sve ne podje k vragu !

, ja imam osovinu plocu nozeve blanje i pilu , razmisljao sam se da si napravim cikular kojeg bi pogonio kardana ali se nikako nakaniti to praviti, nekako kako koja godina prolazi to sam sve lijenji ! Raznisljam se da si kupim neki gotov, a sacuvaj bog da bih kreno u projekt izrade nekakve kompliciranije masine
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Nisu hvatali ni kad sam dovezo,a stol je bio spušten do kraja, stol je jednodjelan, mislite da se nesmiju vadit noževi, kome da reklamiram polovno je
 

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
Jednodijelan stol mislim dali je prednja strana stola ona ispred nože ili glave i ona iza noža u jednom komadu
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Sve je u jednom komadu sad mi je radiona zauzeta ali kad ju ispraznim ak ništ trugo razrezat ču stol ili nešt smislit
 
Na vrh