• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sušenje i peletiranje lucerne

  • Temu pokrenuo seljaček
  • Datum prvog posta
S

seljaček

Guest
Dali netko zna tko to radi u ljepoj našoj i dali to uopče netko radi.
Kako se suši dehidrira,
kako se peletira
dali se prije melje
šta se dodaje kao vezivo
dali ju netko uopče kao takvu koristi za ishranu stoke
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ima dehidrirane i peletirane lucerne kod nas za kupit, ima je kod jakšiniča.
kod manipulacije lucernom ona kad se pokosi , malo se prevene i nakon toga se prevozi u sušare gdje se dehidrira jer ako se u polju presuši i inače se gubi list a on je najvažniji dio jer sadrži najviše hranjivih tvari.
kosi se u fazi pune cvatnje.
mi smo doma mljeli sušenu lucernu , baliranu u male kockaste bale , mljeli na silomlin i išlo je dobro, izlazilo je fino brašno i to se dodaje brašnu kukuruza i tom slično
 
S

seljaček

Guest
Gdje ste ju sušili kakve je boje bila nakon mljevenja kakva je sušara za to
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
seljaček kaže:
Gdje ste ju sušili kakve je boje bila nakon mljevenja kakva je sušara za to

to je bilo sjeno vani sušeno, ali nismo prekretali več pokosili grebenom, i pošto je ove godine pržilo super se osušilo, pažljivo skupili u flanke i pobalirali, pošto se male kockaste bale daju šnjitat na djelove , mlin smo otvorili skroz i stavljali šnjitu po šnjitu.
boja brašna je bila zelena, super je izgledalo.
 
M

matija

Guest
seljaček kaže:
Dali netko zna tko to radi u ljepoj našoj i dali to uopče netko radi.
mislim da fooder iz županje to proizvodi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam prošle godine ral lucerne sušil 15-tak dana i još se nije prav osušila.

Takvu sam je izbaliral u male kockaste bale i krave su imale toliko mlijeka od toga da mama nije mogla verovati da je to moguče.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
3 puta dnevno.
Bio je problem u tome čto je prestarala pa su stabiljke bile jako debele i zelene i dugo se sušila, još mi jednom pala kiša na nju i to odmah produžuje vrijeme...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
a to onda da..ma za takve stvari su drobilice prva liga,ili kondicioneri... iako ga ni ja nemam..
kakav okretač imaš?
 
Na vrh