• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svojstva drva

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Vele da joj je mraz največi neprijatelj....al opet za 4 mjesca, ni nije tak loše
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Potpuno se slažem, to je problem....vele da 2-3 godine je osjetljiva, da ako preživi, onda ide svojim tokom....
Smješno drvo, u svakom slučaju....pa ovo ima kolko, 7 godina? :D
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Potpuno se slažem, to je problem....vele da 2-3 godine je osjetljiva, da ako preživi, onda ide svojim tokom....
Smješno drvo, u svakom slučaju....pa ovo ima kolko, 7 godina? :D


da ne citiram sve.
imao sam neku stranicu na njemačkom je bila gdje su opisivali sve. od prinosa po ha, težini biomase. Oni je sjeku svake treće ili sedme. nakon treće godine sama izbija novo stablo, ali kod starijih koliko sam shvatio ide nova sadnje. Inače se sa 100 % uspjeha razmnožava korjenskim reznicama.

komercijalne sadnice za sadnju na terenu su od dvije godine starosti. prve godine se reže kao što je ovaj na videu napravio zbog mraza i onda druge godine su sadnice preko tri metra i sade se u jame od pola metra jer je korijen golem.
U desetoj godini ima promjer između 40 i 50 cm.
A što se tiče usporedbe s grabom i ostalim. koliko pauloniji treba da naraste do promjera 10 cm, grabu treba 10.
Koristi se za trupce. Kinezi rade furnir, namještaj, kad je suho drvo je čvrsto.

kod nas ima sjemena samo što se na njuškalu prodaje tomentosa ne elongata.
komercijalna cijena sadnica je 5 eura.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ima i na njuškalu i po rasadnicima...nekako mi se čini, s obzirom kako rastre, da mi se isplati malo zezat sa sjemenjem, mislim da izađe dosta jeftinije.....jel imaš neku preporuku i nešto...znači ti preporučaš elongatu..
Još nešto, malo sam skeptičan, da nebi bilo ko nekima sa bambusom....gotovo ga se nemoguće riješiti
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pa kažu ameri da je to invazivna sorta...
smijemo li mi takve nedomicilne sorte uopće unositi u sastojine?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
sijat ću jednu i drugu. pa ću usporediti malo. plus bagrem.
na onom cvijetu imaš po tri ili četiri pa i mnogo više plodova u kojem imaš pa sigurno preko tisuću sjemenki.
klijavost je preko 90 posto. a sjeme je lagano pa ga vjetar nosi. za dvije godine nećeš znati kako ga se riješiti.
zato je ovo vrsta isključivo za plantažni uzgoj za biomasu. a može i za tehničko drvo.
unos u sastojinu/šumu koja je pravo šumsko zemljište nema smisla. ovo je vrsta za kultivaciju loših terena odnosno zapuštenih. ima jako dubok korijen koji se ne grana previše.
 

Najnoviji postovi

Na vrh