• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Teljenje krava

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Ljudi junica mi danas ušla u 305 dan steonosti,jel imao ko iskustva s tim,sta raditi?
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,280
Konsultuj se ako imaš dobrog veterinara, ja sam čuo za krave činimise da je krajnji
rok 310 dana, kod mene junice su se znale teliti na tačno devet mjeseci, po osjemenjavanju.
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
Konsultovao sam se sa veterinarom iskusnim,koji ujedno i sam ima krave,kaze sve do 320 dana je ok,poslije toga ide intervencija...
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,280
Juče u podne otelila mi se krava,, donijela blizance,:icon_pidu:
međutim još nije izbacila posteljicu,, konsultovo sam veterinara,,
on kaže nakon tri dana ako ne izbaci,, kreće u akciju,,
Zanima me kakva su vaša iskustva u tom,, dal postoji koji drugi način da se to riješi????
 

fila55

Član
Tu od
2 Stu 2016
Poruka
82
Kod mene poslje telenja par sati izbacuje , ali stalno ide sukrvica nekakva ,ubiti do ujutro je cista.Mislim da nemas razloga za brigu.Kako su telici?
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,280
I kod mene se ovo prvi put dešava,, ovo joj je treće teljenje,, telići su ok., al je muško i žensko,, tako da nisu za držati,,
Imam još tri krave,, al ova se u 2016 g. teli drugi puta, i ukupno tri telića,, po tom pitanju dosta rentabilna,
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ako posteljica ne izađe u roku 24 sata trebal bi veterinar dojti pogledati, ako se kaj da lagano, ali skroz lagono da povleče van a ostatak ostavi, dene tableta i onda isto ponovi iduči dan i tak dok neje čista.
Moj savjet je nek joj da i vitamina i kalcija kad je imala dvojke
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ja ostavljam od blizanaca muske za tov ako se otele musko i zensko..
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,280
Kad sam reko, "da nisu za držati" mislio sam da nisu za reprodukciju,,,
ja teliće do 60 dana, hranim mlijekom, a poslije svojim kukuruzom,tritikale i zob,, pa kad mi u škrinji ponestane mesa, jedno ide na tapet, pola prodam, ostalo sebi,,tako da neznam gdje se nalazi ni jedna mesnica:(call):
 

mikulicc

Novi član
Tu od
23 Sij 2018
Poruka
1
Krava se otelila prije 4 dana i ne može da ustane, normalno jede i pije, može micati nogama, dobila je dva puta kalcij i vitamine od teljenja, pokušava se ustati i puže ali ne uspijeva. Ako netko ima neki savjet neka pomogne...
 

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
Pozdrav svima. Imam jednu kravu treci put treba da se oteli. Ne znam tacno dan osemenjavanja jee sam je pre 2 meseca kupio a vlasnik nije zabelezio. Ulila je dosta mleka u vime i primecuju se rupe kod karlice. Takodje je juce pocela da curi providna sluz. Kad treba da ocekujem da seoteli posto je ne zatvaram vec je napolju 24/7?
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,280
Mjeri joj temperaturu,,, kad je 39c,,, ok je,, znači mjeriš u isto vrijeme,,,
kad temperatura padne na 38c.,,, teli se u roku 24 sata...
 

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
Jutros se otelila. Dobila je zenkicu al toliko sitno tele da sitnije nisam video u zivotu. Al je zato kocoperno.... Ima da bude dobra kravica :D
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Neznam u koju temu da stavim ovo pa pišem tu.
Danas prilikom četkanja junica idem ovu stelnu dotaknuti za vime,i prilikom "mužnje" 2 kapi prozorne guste i ljepljive tekućine izađe van iz vimena..stelna je kakti 6 mjeseci..da li je to dobar znak ili?drugu junicu koja je plašljivija,kada sam dotaknuo vime skočila je kao da ju je netko katapultirao..nadam se da će se pripitomiti;)a četkanje joj odgovara..
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Skroz je to normalno,samo nemoj to istiskivati.Junica ti isto može dobiti mastitis ako se prčka po vimenu,i onda ti ode ta četvrt kvragu a ni nevidiš.Imali smo tako slučajeva da su sisale jedna drugu pa dobije mastitis i naravno to nevidiš na vrijeme i kad se oteli onda doji na dvije ili tri sise.Masiraj im vimena svaki dan da se naviknu na tebe i da se ne ritaju kod prve mužnje,ali nemoj istiskivati ništa iz vimena
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
E hvala.vjerujem da ću sa ovom plašljivijom imati više muke da se pripitomi..ali pomalo:)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
kroz 20ak dana mi se treba junica teliti,pod uvjetom da sve prođe kak se spada,kako postupati sa teletom.
Da li ga zatvoriti a ga puštati nekoliko puta sisati,ili ga pustiti uz kravu,ili za hraniti na kantu u koju se stavi izdojeno mlijeko?
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ovisi što namjeravaš sa kravom.Ako ju misliš dojiti onda bolje napajati tele iz kante odmah da se na navikne krava na njega jer ti onda poslije neće dati musti.Ako ju nećeš musti uopće nego će tele biti sa njom do kraja onda puštaj tele da bude sa njom stalno_Opet sve ovisi koliko će imati mlijeka,ako će imati previše onda ju bolje musti jer će biti problema sa vimenom ako tele neće moći sve posisati
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Prekjučer se otelila junica..krupan bikić je došao na svijet.
Teljenje je bilo teško,ali i tele i krava su dobro.tj meni je tele sumljivo jer totalno nezainteresirano jede.
Krava ga je oblizala ali neda blizu vimenu,dok je ja podojim bez problema (valjda sam ja tu telek onda)..
Jučer je telek popio 3-4 litre odjednom,i od onda jedva da popije litru.
Kenja normalno,tvrda stolica crne boje,proljeva nema kao i naduna..
Da li je to lijeno sisanje normalno ili moram promijeniti nešto u vezi toga?i na kojo način,hvala.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Komer, probaj dojiti na drugom mjestu, a teleka pusti da cica sam :)
ŠALA! Nadam se da se ne srdiš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh