• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Teljenje krava

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Treba joj mijenjati strane jer kao što kolege kažu zaleži se i jako teško da će se sama dignuti, mi smo u takvim slučajevima koristili stojnicu ili ako nema nje kod tasta smo stavili široke gurtne i na flašincug ju par puta dizali dok se nije oporavila.
 

ely4

Novi član
Tu od
4 Kol 2023
Poruka
14
Ako imate kakvu dovoljno jaku gredu iznad nje, podvucite gurtnu ispod nje i dignite ju s ketenzugom. Ako jede i pije vjerojatno nije neka ozljeda nego iscrpljenost a sad se već i “zaležala” ako leži 3 dana. Morate joj pomoći da se digne što prije.
Danas smo to radili,međutim manju zainteresiranost da ustane je pokazala tada nego kad sam otišla večeras kad je sama bila skoro pa ustala.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,281
Boze.. bojim se da nakraju nebude ono najgore... jednostavno gubitak kalcijuma.. poslije telhenja..
U steonosti nije davano dovoljno kostovita ili vitaredina plus tezak oteljaj .

Samo veterinarska struka moze vam probati pomoci.. zelim vasoj kravi uspjesan oporavak...
 

ely4

Novi član
Tu od
4 Kol 2023
Poruka
14
Nekih sat vremena posle telenja veterinar joj je dao kalciji ,B kompleks,D3 i vitamin A.Jučer ga je muž ponovo pozvao da dođe da vidimo šta i kako dalje,međutim on mu je rekao da svo njeno ponašanje ukazuje da nije do kalcija(uredno vrši nužde,jede ,pije )i da je pokušamo podići ,što smo i uradili sa flašincugom.Međutim kad je odignemo ona nije zainteresirana da staji.Ja predpostavljam da je to možda i zbog straha koji je pretrpjela kad se telila.Imam osjećaj da se boji ako joj priđe bilo ko drugi osim mene i muža.A kad smo je podizali bilo je tu još ljudi.Ja sam laik al je za mene postupak veterinara malo blesav,ja bi kalcij ponovila.Vitaredin smo davali pred oteljaj i u većim količinama i praškasti vitamin muvisol,jer je imala bradavice po vimenu i trebalo je da poveća unos vitamina,jer je veterinar smatrao da su se bradavice pojavile zbog pada imuniteta.Nadam se da ćemo uspjeti i mi i ona baš mi je teško i žao i ne želim ostati bez nje.Ako ujutro ništa ne bude bolje,potražili bi i mišljenje drugog veterinara
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,281
Iz iskustva imao sam par slucajeva takvih...kod mene a i kod susjeda.. kod mene je jednom veterinar elektro sokerom podigo kravu.. jest da je bila starija... nista morate se boriti traziti i misljenja drugih strucnjaka veterine.. nazalost imate vec jedan veliki gubitak... a valjda to ode na dobru stranu..
 

ely4

Novi član
Tu od
4 Kol 2023
Poruka
14
Vjerujete da je strašno kako se ljudi nehumano odnose prema životinjama.Mi smo nju dobili na poklon,na farmi je kupljena i nama dovezena,rekli su nam da je steona 4 mjeseca,kad smo pitali za starost rekli su da je jako mlada i da joj je 14 mjeseci,nama je rečeno da je vodila pod bikom kad je imala 10 mjeseci.Po toj njihovoj priči ja se teletu nisam nadala do septembra(srpnja).Znači ispade da je oplođena sa 9 mjeseci.Koliko je tele bilo u njoj,ja vjerujte nemam predstavu gdje je stajalo.Šteta za tele jeste,al ne bi se na tele ni osvrnula samo da nam ona ostane živa.Znate kad zavolite životinju...voljela bi uraditi sve da joj pomognem
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Moraš napraviti sve da je digneš na noge inače nema šanse...šoker ..batina..galama..vile pod rebra...normalno prvo paziti na sebe.
 

ely4

Novi član
Tu od
4 Kol 2023
Poruka
14
Pogriješih za mjesec septembar je po hrvatski rujan ,u rujnu smo očekivali telenje,znači čovjek nam je slagao za cijeli mjesec.I ne bi to bio problem da ona nije toliko mlada ,znači ispada da je pustio da je bikovi oplode kad je imala 9 mjeseci,što je ja mislim samo po sebi iscrpljujuće za tako mladu junicu.Najviše mi je kod nje zanimljivo što se vidi da pokušava ustati ,cijelo vrijeme ona se trudi.Nikad je ne nađem na istom mjestu.Sinoć smo je ostavili na lijevoj strani,jutros sam je našla na desnoj.Ne znam kako da vam opišem kako to sve izgleda,kad leži na desnoj strani i kad pokušava ustati to izgleda tako da se malo podigne na prve noge a zadnje kao da vuče za sobom.A kad je okrenemo na lijevu stranu ustane na dvije prve i zadnju lijevu ,na zadnju desnu ne uspije ni da se osloni i samo se svali na desnu stranu.Ja predpostavljam da je problem na desnoj strani ,ili je puno utrnula,ili je neko puknuće problem.Tješim se da je utrnulost jer se baš bori kao lavica.A kad pokušamo sa flašincugom to tek ispadne katastrofa,pošto ne možemo muž i ja sami,pozovemo nekog da nam pomogne ,i kad je podignemo nema volje uopšte da staji.Da li možda ne smije jer kako se otelila čudno reaguje na ljude koje ne poznaje ,izgleda mi da se plaši.Pa predpostavljam da zbog straha i ne može da se osloni na noge dok se diže
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Koja je pasmina krave?
Da je do kalcija,nakon davanja istog kroz kratko vrijeme bi se ustala.
Kako je tele bilo veliko,sve mi se čini da je u procesu teljenja nešto nastradalo(zdjelica).
Možda sam potpuno u krivu...
 

ely4

Novi član
Tu od
4 Kol 2023
Poruka
14
Molim Boga da budeš u krivu.Miješana je, ukrstio je čovjek bušu i simentalku.Ma ljepotica prava.Mirna,tiha.Vrijedi joj što je mirna više od bilo čega
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
488
Kod mene je tak završilo prije deset godina.
Prvo teljenje, pukla zdjelica, zadnja kravica.
 

ely4

Novi član
Tu od
4 Kol 2023
Poruka
14
Pokušavala je još par puta da ustane,jednom je i uspjela ,ista stvar ko i jučer ,ležala je na lijevoj strani,ustane na prve dvije,i zadnju lijevu, na zadnju desnu ne može da se osloni i samo krene polako u desnu stranu da pada.Pokušala je još par puta sa desne strane da se digne al bez uspjeha.Izmasirali smo je i pustili da malo odmori ,i dalje jede i pije koliko god da donesemo pred nju.Zaboravih napisati,jutros kad sam došla u štalu balega je bila na pet različitih mjesta što mi govori da je pokušavala ustati i dok nisam bila tu.Nadam se pozitivnom ishodu jer mi danas djeluje bolje nego jučer,više se trudi.
 
  • Like
Reactions: ZJ

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Mozda da nastavite sa masazom da joj se vrati cirkulacija. Cudi me da je veterinar tako nezaintersiran, barem da ju fizicki prepipa da se ne vidi kakva deformacija,izmjeri temperaturu, da nesto protiv bolova. Pazite da vam ne dehidrira jer vjerojatno ne moze do vode.
 

ely4

Novi član
Tu od
4 Kol 2023
Poruka
14
Masiramo toplom vodom i četkom(to nam je preporučio veterinar radi živaca)kad je okrenemo na lijevu stranu,do sat ili dva kreće da ustane ,a kad je desnoj strani pokuša ustati prednje noge podigne a zadnje samo vuče,uglavnom ona konstantno pokušava,danas se trudi više nego inače.Vodu joj nudimo svako malo ,ja provedem više vremena uz nju ,samu je ostavljam samo na kraći period,nekako sam se baš vezala za nju
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
726
Na zalost izgleda da je nesto lose i da ce se morat spremit u skrinju. Zao mi je, ali steta bi bila jos veca da se zakopa.
Mislim, ja sam prvi jako emotivan i gadi mi se kad kokos treba eliminirat, kamoli kad sam janjce morao, motali smo ih sa krep trakom jer su kao djeca kad placu, ali mora se.
 

ely4

Novi član
Tu od
4 Kol 2023
Poruka
14
Sama pomisao na to stvara mi grč u želucu ,gajim neku nadu da ćemo uspjeti 😭
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,558
Po opisanome da su stalno pokušava dignuti i uspijeva sa prvim nogama dok zadnje štekaju (posebno desna). Najvjerojatnije je došlo do neke ozlijede (tijekom telenja ili je neka ozljeda od prije). Tako da već malo duže ne uspijeva se dignuti i kad se digne nema snage za stajanje. Nažalost tu ne bude dobro!:(
 

Najnoviji postovi

Na vrh