• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Teljenje krava

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
To je sasvim normalno makon teskog teljenja. Tele je umorno i iscrpljeno, zato slabo sisa. Prvi put si mu dao da jede koliko hoće pa se prejeo, zato je kasnije malo popio. Taj prvi izmet (mekonij) je sasvim normalan, on i treba da bude crn, gist i ljepljiv. Drži ležište za tele uvijek čisto i obrati pažnju na kravu, dobro je izmuzaj zbog mastitisa i pazi na iscjedak iz vagine, ako smrdi ili ima krpica gnoja zovi veterinara.
Svako dobro!
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
ZJ nema ljutnje;) ipak treba se i šaliti.

Cowboy sve je kako si napisao kod teleka,suha stelja,čisto je,mekonij je takav kako si napisa.

kravu muzem do kraja,tj sve dok samo par kapi ide van..kupio sam i neki gel za vime pa ga umasiram nakon dojenja..iscjedak nisam primjetio,osim što je izbacila posteljicu par sati nakon teljenja,ostaloga nema.
Jede i ponaša se kao i prije..jedino nekad zamuče,do sada nije.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
To što ponekad muče i ti je normalno, muče za teletom. Ne znam koji gel koristiš za vime
ali ako je neki od onih sa eteričnim uljima (miriše na mentol) onda ga namaži više puta dnevno, on hladi i smiruje vime i ublažava bolove. Sad na početku pazi na količinu koncentrata, nemoj puno davati zbog vimena i prati kako uzima hranu i kako preživa.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Gel je zelen i miriše na mentol.2x minimalno namažem.neznam točno ime.
Smanjio sam smjesu za 30 % a sijeno ima po volji..preživa normalno i pije vodu normalno..nisam primjetio promjene na loše.
Sad mi je žena javila da je nahranila tele,ali mora ga češkati po glavi i onda sisa..čim prestane onda i prestane jesti..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Taj gel maži 15 - 20 min. pre muže a možeš i između muža namazati koji put pogotovo ako je vime crveno i natečeno a koža na njemu zategnuta i sjajna.
Pošto ne znam koliko si joj prije davao koncentrata, tih 30 procenata mi ne znače ništa. Uglavnom nemoj prvih dana prelaziti 2 - 2,5 kg, nakon 7 dana počni polako povecavati količinu koncentrata ali ne za više od 0,5 kg na svaka 3 - 4 dana..
Bitno je da tele jede, a za češkanje je žena "kriva", ona ga je tome naučila, on nije tražio da ga iko češka.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Vime je upravo takvo kakvo si opisao...nisam mazao 15-20min..nego 5,ali budem sada produljio vrijeme masaže.
1.7kg smjese po obroku sam davao prije teljenja (šrot,zob,ječam,pšenične posije,sojina i suncokretova sačma + kostovit).
Žena danas prvi puta hranila s obzirom da sam morao na posao,pa da tele nebude gladno do 18:30 kada dodjem s posla,ona je uskočila..kod nas su i junice/krave mazne,kak da tele zapostavimo;)
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Prekjučer se otelila junica..krupan bikić je došao na svijet.
Teljenje je bilo teško,ali i tele i krava su dobro.tj meni je tele sumljivo jer totalno nezainteresirano jede.
Krava ga je oblizala ali neda blizu vimenu,dok je ja podojim bez problema (valjda sam ja tu telek onda)..
Jučer je telek popio 3-4 litre odjednom,i od onda jedva da popije litru.
Kenja normalno,tvrda stolica crne boje,proljeva nema kao i naduna..
Da li je to lijeno sisanje normalno ili moram promijeniti nešto u vezi toga?i na kojo način,hvala.

Čestitke na prvom teletu :drink:
Bude on pio normalno nakon par dana, samo ne treba pretjerivati s količinom prva 2-3 dana, 2L po obroku su sasvim dovoljno, za slabije tele i previše.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Hvala na čestitkama.
Kada sam došao s posla išli smo žena i ja u štalu s tim da je ona hranila tele nakon što sam podojio kravu,čim je vidio dudu sam se ustao i došao jesti..oko 2l je popio u dvije runde..veselije izgleda.bit će da mu se žena više sviđa nego ja.
Slike od jučer

 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
To joj je 15-to telenje,svaki put je od prve ostala steona.Nikad se nije pregonila u životu.A rekordna proizvodnja je bila u 5. laktaciji sa 55 litara mlijeka dnevno.Nakon toga je počela opadati mliječnost tako da je u zadnjoj imala oko 35 litara dnevno.Sada će imati još manje,ali nije nikakvo čudo.Krava je savršena u svakom pogledu.Papci nikada nisu dirani,mastitis dva puta do sada,a ćud joj je kao u malog djeteta.Radoznala i umiljata,samo bi se mazila.Najgore od svega je što imam samo jednu njezinu kćer.Ova krava je isto bila jedna od tri blizankinje,i ona je najbolja od svih 3 sestara.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571




Žao nam je odvojiti ih od mame pa su stalno sa njom na pašnjaku,ujutro i navečer dođu za njom u štalu da se njoj pomuze višak mlijeka i onda se vrate za njom na pašnjak.Jedino ih od danas više neću ostavljati noću na paši jer vidim da su ih lokalni cigani "nanjušili".
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Evo danas drugo teljenje i loš ishod,mrtvorođeno tele.
Vodenjak školski bio vani,došli 2 kolege što su telili krave bezbroj puta,i jedva smo izvukli tele van,ali od početka nije davalo znakove života.
Kako je i veterinar rekao,samo da nije povuklo na belgijanca (pošto je junica bila u boxu sa simentalcima i belgijancima),na kraju povuklo je na belgijanca.
Škola za drugi puta da ne kupujem stelne junice po kojima su đipsali bilokakvi bikovi...
Junicu smo jedva digli,morali smo je vući iz štale na travu pa ju podigli i onda je opet za par minuta se srušila..
Veterinar je dao kortikosteroide,kalcij i vitamine,na kraju se ustala i sad je pod kontrolom.

Ono što me zanima je,pošto ću kupiti drugo tele da joj podmetnem,koje starosti najbolje uzeti?par dana staro ili može i mjesec dva staro?
U slučaju da ga ne prihvati morat ću dojiti pa sam možda skloniji starijem teletu,ali pitam iskusnije.
Hvala
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Kupio sam tele 9 dana staro žensko i krava ga je odmah prihvatila..oblizala ga i pokazao joj vime i odmah se i najela:))
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,277
To ova što je otelila mrtvo tele????
Ako je to onda je super,,,, jer ima ih koje nedaju prići drugome teletu,,,:(y):
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Tako je,to je ova što je otelila mrtvo tele.
Iako dežuram pored teleta kada sisa i dam kravama jesti pa imaju drugu zanimaciju..nadam se da bude sve ok ubuduće.
 

ely4

Novi član
Tu od
4 Kol 2023
Poruka
14
Krava se otelila prije tri dana.Telenje je bilo izuzetno teško.Čim smo primjetili da će se teliti pozvali smo veterinara.Tele je odmah posle telenja uginulo.A krava već treći dan ne ustaje,s tim da pokušava.Danas smo je pokušali podići,međutim nije htjela nikako da staji pa smo joj promijenili samo stranu na kojoj leži.Pomislila sam da nema nade.Al kad sam večeras otišla kod nje krenula je da ustane i stala je na prednje noge i zadnju lijevu,na zadnju desnu se nije uspjela osloniti,pa je samo legla ponovo na desnu stranu.Da li je moguće da se na tu nogu ne može osloniti radi utrnulosti,s obzirom da je na desnoj strani ležala od telenja do danas ,tj. ukupno dva dana ili je ipak u pitanju neka ozljeda?Da napomenem da je veterinar kad se otelila dao kalcij,B kompleks,d3 i A vitamin.Uredno vrši nužde,jede i pije.Svaki savjet je dobrodošao.Krava je mlada.Tek prvo tele.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Jel ju dojite?
S obzirom da se otelila mislim da bi morala imati nesto mlijeka.
Imal sam i ja par slucajeva da se krava nije mogla dici, pa smo ju par dana okretali s jedne strane na drugu, ali za par dana je ustala i bilo je dobro.
Tako mislim i nadam se da ce biti s vasom kravom, tj da ce ustati.
 

ely4

Novi član
Tu od
4 Kol 2023
Poruka
14
Da,mlijeka već ima, i one prve čepove koji budi sam izmuzla i sad muzem ujutro i navečer.S tim da ne izmazam do kraja kako je ne bi previše crpila.Voljela bi i nadam se da će ustati,baš sam se navikla na nju,a i prva je kravica o kojoj ja u potpunosti brinem.Daje mi nadu jer pokušava ustati,a s druge strane plaši me to što joj je tele bilo veliko,pogotovu za nju ,i bojim se da zbog težeg oteljaja nije došlo do nekog oštećenja.Kad pukne karlica znate li kakvi su simptomi?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,515
Ako imate kakvu dovoljno jaku gredu iznad nje, podvucite gurtnu ispod nje i dignite ju s ketenzugom. Ako jede i pije vjerojatno nije neka ozljeda nego iscrpljenost a sad se već i “zaležala” ako leži 3 dana. Morate joj pomoći da se digne što prije.
 
Na vrh