• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov teladi

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Kupiš 2-3 rolo bale po 100tinjak kn i nemaš brige nekoliko tjedana.
Meni je 1 rolo bala na 3 krave,3 teleta i 2 junice trajala 7 dana..oko 300kg bala.
Kako će napredovati ovisi i o genetici.
Kad su starosti 12 i više mjeseci trebali bi imati 500tinjak kila.
Usporedbe radi,imao sam tele 3 mjeseca staro muško sa kravom non stop,jeo je i smjesu i sijeno i mlijeko,imao je 249kg,kad sam ga odvojio,ujedno sam ga zamijenio za junicu i razbolio se i nikak napredovati..
Nakon godinu dana neznam da ima 400kg.
A u tovu je kod kolege i jako dobro hrane s obzirom da imaju 50ak bikova u tovu...
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
776
kolega, hvala puno na detaljnim odgovorima.
A imaju li i junice takav prirast? Smiju li se junice voziti na klanje?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Imaju ali nakon neke kilaže(neznam točno koje) počinju dobivati više masnog tkiva nego mesa,mesari nisu ljubitelji ženskih odraslih grla zbog manjeg randmana mesa.
Ali izborom odgovarajuće pasmine za tov mogao bi imati dobar rezultat(belgijsko plavo,limousin i njihovi križanci).
Ali opet i za pravo žensko tele ćeš platiti visoku cijenu.
Škart možeš kupiti jeftino,ali i rezultati budu lošiji od željenog.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
776
ma boli me briga za mesare, masnije meso je mekše i ukusnije. Al nema neki zabrana oko klanja junica?
Moji su svi postali secerasi a i žena i curica, vole junetinu i teletinu, a ne želim ih hraniti nizozemskim skartom.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Želiš više mesa,a šteta ti je uz istu ishranu imati u konačnici 100kg mesa manje a više mašćobe koju ionak nebudeš iskoristio.
Mislim da ženske možeš klati ali provjeri s veterinarom ili mesarom nekim.
Neću 100% tvrditi da je sve bez problema..
 

Najnoviji postovi

Na vrh