• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

traktor vs motokultivator

M

miljacev

Guest
usporedjujuci malo cijene traktora i motokultivatora doslo mi je da vas pitam jedno mozda smijesno pitanje, hipotetsko.

-pretpostavimo da imamo radnika koji moze raditi 24h dnevno, a cijena rada mu je 0kn. mozda bi ga bilo bolje bazvati rob ili robot :)
-zadatak mu je obradjivati 10ha zemlje

sto bi bilo isplatljivije: da koristi neki bolji motokultivator ili neki pristojniji traktor?
traktorom vjerovatno preore tu povrsinu za 20tak sati, motokultivatorom za 100-150?

...uzmimo u obzir cijene traktora i motokultivatora, cijene odrzavanja i potrosnje.
da li bi bilo bitne razlike u isplativosti i na ciju stranu bi prevagnulo?


drugo pitanje:
mogu li motokultivatori zamijeniti barem 90% poslova koje traktori obavljaju na njivi u slucaju da vrijeme izuzmemo iz racunice?


hvala na strpljenju :)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
motokultivator i 10 hektara zemlje= samoubojstvo za oboje...
..oboje bi brzo posustali....
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
motokultivator i 10 hektara zemlje= samoubojstvo za oboje...
..oboje bi brzo posustali....

mtk bi na 5. hektaru (ili prije) pal na pol budući da bi delal 24 vure u komadu...

Imaš čajniz (kak bi puknuti rekal) motokultivatora koji imaju sjedalo na frezi i plugu a jednoosovinci

imaju i anlaser i to tak napravljen da vidiš zupčasti vijenac i možeš ruku nutra porinuti, a da ne govorim o prijenosu sa motora ne getribu s tri klinasta remena bez zaštite...
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
usporedjujuci malo cijene traktora i motokultivatora doslo mi je da vas pitam jedno mozda smijesno pitanje, hipotetsko.

-pretpostavimo da imamo radnika koji moze raditi 24h dnevno, a cijena rada mu je 0kn. mozda bi ga bilo bolje bazvati rob ili robot :)
-zadatak mu je obradjivati 10ha zemlje

sto bi bilo isplatljivije: da koristi neki bolji motokultivator ili neki pristojniji traktor?
traktorom vjerovatno preore tu povrsinu za 20tak sati, motokultivatorom za 100-150?

...uzmimo u obzir cijene traktora i motokultivatora, cijene odrzavanja i potrosnje.
da li bi bilo bitne razlike u isplativosti i na ciju stranu bi prevagnulo?


drugo pitanje:
mogu li motokultivatori zamijeniti barem 90% poslova koje traktori obavljaju na njivi u slucaju da vrijeme izuzmemo iz racunice?


hvala na strpljenju :)

Već je i 0,5 ha strašna površina za kultivator i tvog roba također, 10 ha je poprilična površina i za manji traktor (npr. imt539).Nema se kaj tu računati, samo je pitanje tko bude prvi riknuo, rob ili kultivator. Lovu stavljam na roba. :mrgreen:

Prednost MTK u odnosu na traktor da je da se može zavući gdje traktor ne može. Poželjno imati i kombinirati oboje.
 
K

Kintaro

Guest
Podrzavam kolege. Motokultivator je za obavljanje manjih poslova i to pretezno na nepristupacnim mjestima ili bolje receno nepristupacnim za traktor. A sto se tice cijene, rabljenih solidnih traktora bez prikljucaka imas cak i za 10 tisuca Eura, a dobro znamo koliko jedan solidan motokultivator dodje!
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Može potpitanje miljacev? Da li znaš kako izgleda 10 ha u stvarnosti? Malo je veće nego na papiru. :twisted:
 
M

miljacev

Guest
ok, onda da barem malo pojasnim o cemu sam razmisljao.
posto jos uvijek imam priliku raditi vani i stvari relativno dobro stoje, u slobodno vrijeme razmisljam o nekim eksperimentalnim pristupima u poljoprivredi.

razmisljam o tipu stroja za obradu zemlje koji bi po dimenzijama bio blizu nekog motokultivatora, ali namijenjen obradi vecih povrsina.
cilj bi bio naravno za manje dobiti vise (balkanski mentalitet).

ovo su mi neke smjernice:
-vozilo pokretano elektromotorom ili vise njih (precizno upravljanje brzinom i momentom, dugotrajan rad, minimalno odrzavanje)
-automatsko pozicioniranje u prostoru s tolerancijama reda velicine centimetra.
(isprogramira se i bez nadzora operatera/vozaca moze neprestanim dan/noc rezimom obaviti zadanu radnju na nekoj vecoj povrsini)
-multifunkcionalnost (uz odgovarajuce prikljucke pokriti sto vise mogucih funkcija... od oranja, usitnjavanja, gnojenja, sadnje,kosnje, unistavanja korova do pobiranja)
-automatsko namijestanje utega u svrhu lakseg savladavanja terena
-energija za pogon elektronike i motora bi se dobivala iz agregata smjestenog na vozilu (neki red velicine 6-7kw elektricne energije na raspolaganju)
-ukupna masa vozila 300-400kg +/- utezi

ako ne racunam troskove i vrijeme razvoja koji su za takav pothvat vrlo veliki, vjerujem da zadnja cijena ne bi prelazila 10-12k eura.

no to je ugrubo samo moje vidjenje stvari. zanima me misljenje ljudi koji su cijeli zivot u poljoprivredi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
svaka čast ako uklopiš agregat od 6-7kw i ukupnu masu 300-400 kila :prayer:

podržavam inovacije i ovo što zamišljaš smatram i ja teoretski izvodljivim ali u preksi teško primjenljivim
mnogo je iznenađenja u samoj obradi i radu tako da bi ovaj stroj mogao raditi SAMO u idealnim uslovima ali opet moram reći možda
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
zbog boljeg "gripa" neka taj stroj bude gusjeničar...
ideja ne loša, 10 ks bi trebalo biti i više nego dovoljno za stroj koji bi sam radio dan-noć, tu i tak brzina nije presudni faktor...
ja ga zamišljam više kao specijalistu za sjetvu, kultivaciju i špricanje...možda samu pripremu prepustiti pravim strojevima?
moje zrno...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
uz dužno poštovanje prema starteru teme mi ovo izgleda kao pokušaj stvaranja krmače sa vunom,koja se muze i nosi jaja.

topla voda je izmišljena davno,a Tesla je umro
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
svaka čast ako uklopiš agregat od 6-7kw i ukupnu masu 300-400 kila :prayer:

podržavam inovacije i ovo što zamišljaš smatram i ja teoretski izvodljivim ali u preksi teško primjenljivim
mnogo je iznenađenja u samoj obradi i radu tako da bi ovaj stroj mogao raditi SAMO u idealnim uslovima ali opet moram reći možda
6-7 kw motokultivator je dno dna snage
Da ne spminjemo gubitke kroz pretvorbu energije itd.
Da bi dobio 6-7 kw kvalitetne struje trebaš 20-30%više ulagati preko SUI
 
K

Kintaro

Guest
Pod prvo: da je tako nesto moguce i isplativo Kinezi bi to vec izumili!
Pod drugo: povrsina koju si spomenuo je ekvivalent obradive povrsine cijele Slovenije:)
 
M

miljacev

Guest
pozdrav svima,

da pokusam opravdati 6-7kw snage...
slazem se da je to poprilicno mala snaga, minimalna. cilj je stroj koji bi uvijek radio pri maksimalnoj snazi kako bi proizvodna cijena i troskovi rada bili sto manji. ...npr, imam 20 hektara zemlje, ali kupit cu si traktor od 300ks jer mozda jednog dana nabavim jos 50 svinja (brojke su napamet).
6-7kw nije snaga agregata nego raspoloziva snaga za elektromotor/e, a to nije malo za nesto sto ima jednak moment na 10 i na 3000 okretaja.
naravno, brzine su male, kao i sirina zahvata.

razmisljao sam i o ideji gusjenica, ali u svrhu sto vece iskoristivosti ionako malene snage ideja je sljedeca: npr pri usitnjavanju zemlje sva je snaga usmjerena na osovinu s nozevima, a prednji kotaci su prakticki u praznom hodu.
u slucaju da stroj krene propadati u zemlju (gubi se i brzina kretanja naprijed) prednji kotaci dobiju vise snage "za povuci", a uteg se pomjeri naprijed.

vjeruj da neko oranje s tim snagama i tako malom tezinom ne bi bilo moguce :/

p.s. kinezi se nisu bas pokazali u inovacijama, specijalnost su im jeftine kopije. tko zna, mozda se i to promijeni jednog dana.
no to nije pokusaj dokazivanja da je ova cijela zamisao izvediva :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
bojim se da je takav način obrade moguč
Ali iskustva pokazuju da je danas obrada ograničena na 10-15 sati ..nakon toga pada kiša i zaboravi "normalnu" obradu ...zapeče brazde i nemoguče je tanjurati itd.
Tako je kod sijanja pšenice , repe , kukuruza .
Pa djelom oni koji nemaju traktor od 300 konja muku muče ili preko noči ili oru po snijegu .
Takva način obrade je moguč kod recimo održavanja vočnjaka , vinograda .. i tako nekih kultura ...
 
V

Vanja

Guest
Pozdrav svima

Imam problem s motokultivatorom Gorenje muta, ne znam gdje da tražim ležajeve radilice, diesel je, sa motora neke oznake ne mogu pročitati. Ako netko može pomoći, javi se.
 
Na vrh