• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktori gusjeničari

zmoj

Novi član
Tu od
19 Ožu 2015
Poruka
5
Mislim da se premalo u Hrvatskoj piše i govori o ovakvim traktorima.A oni su idealni za naše dalmatinske i otočne krajeve. 030.jpg
Molim vaše mišljenje savjete i preporuke
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
meni su bas zadnjih dana nesto po glavi...pa malo istrazivam i nema bas slika ni filmova.
Ima neki did ore sa BMT i to je to.
Nekad su bili u kombinatima takvi strojevi najvise na meloraciji.

Ne znam koliko ima smisla dnas pokusat primjenit iste.
Ja sam takodjer na krsu...

Ali u svakom slucaju meni interesanta tema, volija bi da se ljudi raspisu

edit:
vidim u tebe velik nagib...tu svakako ima smisla;)
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Talijani imaju toga malo više, evo par filmića:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=5nZJyJo3-kk[/YT]

nešto malo novije

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=PtdE6-DV2QA[/YT]
 

zmoj

Novi član
Tu od
19 Ožu 2015
Poruka
5
To su sve za vinograde koji su posađeni na široko. Kod nas na Hvaru se loza ranije sadila na razmaku od 110 cm x 130 cm. U posljednje vrijeme naročito ko planira uvođenje mehanizacije i ima malo veći kompleks zemljišta sadi na razmak od 80 cm x 140 cm. Takav razmak omogućava bolje iskorištenje zemlje jer su općenito kompleksi mali, a ipak se može uvesti i mehanizacija. Traktor koji ja imam na slici prikazan širok je 80 cm, a freze je širine 95. Nagib terena na jednom dijelu iznosi i 40%
. Itma Nike.jpg

Itma Nike 1.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Uf, vjerujem da nakon pol dana rada na ovom sjedalu, jaja su ti poput ovog kamena koji frezaš :(rofl):
 

zmoj

Novi član
Tu od
19 Ožu 2015
Poruka
5
Pa čuj, dobro si primjetio. Stavim neki jastučić, a i razmišljao sam da ubacim koje plivajuće sjedalo. Sve je bolje nego malom frezom frezat, a u stvari je "nosiš" prema gore, a prema dolje vučeš da ti ne pobjegne,
ili kao što se i danas još negdje radi motikom ili tzv rogovima sa kojima prolaziš kroz zemlju.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Normalno, napiši malo nešto o tom zvrku kojeg imaš, kod nas takvih traktora nema pa ni ne znamo nešto o njima, al kod vas na otocima i negdje u kršu je to prava stvar.
 

zmoj

Novi član
Tu od
19 Ožu 2015
Poruka
5
A evo i slika vinograda, jedan dio koji je tada 2011. bio pod vinogradom i drugi dio koji sam samljeo i sad je i on pod lozom.

329.jpg

A evo ovako. Traktor je marke Itma Nike 301. Uvijek kad tražim neke djelove prodavatelji nikad čuli za tu marku. Tu tvornicu Itma je preuzeo Goldoni koji je taj prenos na gusjenice iskoristio u svojim traktorima gusjeničarima jer su se pokazali kao dosta kvalitetni. Godina proizvodnje 1980. Širina 80 cm dužina 2 m. snage 30 ks. Motor je VM sa dva cilindra hlađen zrakom.1348 cm3. Prednosti u odnosu na neke takve moderne traktore su da naravno nije skup kao novi, ali i što nema elektronike. Dosta ovih potrošnih elemenata ima istih kao i TV. Valjda se nekad vodilo računa da proizvodi imaju slične komponente. Malo me muči što na Hvaru baš nema majstora onih "starih" pravih, a ja imam skromno znanje o tehnici.

Moram načeti i temu EU fondovi. U početku sam bio jako zagrijan za te projekte. Danas kad vidim kako dosta poljoprivrednika ima nove traktore, mehanizaciju, štale, a nemaju za živit ili plaćat narasle rate, vrlo sam skeptičan. Imam osjećaj da je to bila klasična navlakuša pa se sad svak bori sa tim svojim problemima kako zna i umije.
Mislim da treba biti jako jako oprezan u investicijama, bez obzira ako su i subvencionirane.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Eh kolega, to si dobro primjetio. Naši ljudi su jako povodljivi i jako se vole pokazivat, bitno da je traktor najjači u selu, a dal ima posla za njega je manje važno.
Što se tiče EU fondova, cilj im je kakti potaknuti domaću poljoprivredu, a u biti oni spašavaju svoje gospodarstvo, subvencionira ti kupnju traktora kojeg ćeš vjerojatno uzet u zapadnom svijetu (njihovog), subvencionira ti strojeve koje ćeš isto kod njih kupit, krediti i lising ide preko njihovih banaka, u njihovim valutama pa te još na tečaju s*ebu... Uglavnom, oni su u plusu uvijek, više ispada kao da je cilj uništiti nego potaknuti...:^):
 

zmoj

Novi član
Tu od
19 Ožu 2015
Poruka
5
Ma nije vjrojatno uzeti, već da bi dobio poticaj za mehanizaciju zemlja porijekla mora biti EU. Velike probleme tu predstavljaju uredska oprema, printeri, štampači i sl. jer je sve uglavnom iz Kine i drugih dalekoistočnih zemalja.
Nego da se vratim na svoj problem,kako sam rekao želja mi je da se sam obučim u servisiranju svog traktora. Do sada sam radio one osnovne stvari promjena ulja, filtera jednog drugog, ali kako je sve mehanika bez elektronike mislio sam da se uz nekog koji bi mi davao smjernice sam upustim u neke radove npr zamjena kočničkih obloga, kvačila i sl. Što misliš o tome? Ono tipa uradi sam pomalo.
U tom smislu ima jedna zanimlljiva priča na ovom forumu:
http://mototracteurs.forumactif.com/t21331-itma-combi230-ou-a35?highlight=combi230
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Takvo nešto bi i ja volio znati, al nažalost, škola mi nije to omogućila, a sam se nemam od koga učiti, a nemam ni vremena. Ako si jako zainteresiran, probaj se javiti forumašima MUHA ili EDOSOKO, oni ti svako malo okinu na forum zanimljive radove restauracije starih strojeva, na kraju izgledaju ljepše nego dok su bili novi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh