• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Travnjak - tretiranje herbicidima

marko 1518

Novi član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
20
Postovani forumaši

Molim Vas za savjet s kojim herbicidom je moguce tretirati travnjak protiv višegodišnjih uskolisnih korova?? Konkretno PIRIKE!

Imam friško posijan travnjak i pocela se intezivno siriti po travnjkau, cupanje nema smisla jer je povrisna ogromna...
 

marko 1518

Novi član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
20
oko 250 m2
međutim nema korova po cijelom travnjaku, al tu di ga ima se uzasno brzo siri i cupanje ne pomaže...
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Nagađam da se nemože sa ničim prskati, jer su i jedna i druga trava uskolisne.
Ostaje samo mehanički, nije to velika površina.
 

marko 1518

Novi član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
20
Nema smisla to cupati, previse toga ima. Probal sam i potrosil jucer cijelo popodne i danas par sati al nikad kraja...
Stvarno nema nikvog strucnjaka koji se kuzi u te stvari?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pirika.....to ti je problem na travnjaku.
širi se rizomima, kak god mali komadić ostane u zemlji, to je nova biljka, a razmrvljen je desetak novih biljaka.
Problem, da.
Samo totalac lokalizirano, di je ima, pa sjetva isponova na plešinama - možeš je prskati, pa nakon desetk dana pokositi, pograbljati i zasijati tretirana mjesta isponova.
Da je u pitanju bilo šta drugo - netravno (širokolisno), Deherban, e, sada me sjećanje izdaje jel A ili M, ili koji, ali jedan od Deherbana bude riješio ostalo.

Trebao si prije zasijavanja travnjaka pustiti korov da naraste i totalcem piriku uništiti. Ili Fusilade forte. On to odlično odradi. Ili nešto slično, za uskolisne korove.
Ma da, Fusilade isto sada možeš, ali i sa njim će otići i trava na tretiranim mjestima.
 

marko 1518

Novi član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
20
Na proljece, Prije uredenja dvoriste sam sve komplet tertiro totalcem...
Zatim smo sve sfrezali, bacili gnoivo, poravnali, posijli travu i izvaljali i sad imamo sve sam travu najmanje...
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Da ali totalcem si trebao prošle godine prskati da uništiš korove......
Pa onda na jesen preorati i proljeće frezanje i sve ostalo........
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Marko, koliko je prošlo dana od tretiranja do frezanja? Jel u trenutku tretiranja bilo dovoljno nadzemne mase da primi na sebe dovoljno totalca (pirika ima veliko korijenje)?

Ako je zemlja zaražena sjemenom, ono zadržava klijavost do 4 godine. Frezanjem ili oranjem može sjeme iz dubljih slojeva doći u sjetveni sloj. Takav sam problem ja imal sa štaveljom.

Pokušaj lokalno jaču dozu totalca kad pirika dovoljno izraste. Za tri, četiri tjedna dosij na ta mjesta novu travu i samo sjeme ugrabljaj u zemlju i zalij.

http://www.plantea.com.hr/pirika/
http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proi...itu-bilja/herbicidi/totalni-herbicidi/cidokor
 

marko 1518

Novi član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
20
Nakon 4 tj samo frezali.

Neznam... mislim da prije nije bilo toliko pirike da se sad to rasirilo nakon frezanja...
Dali bi to bilo pametno sad tretirati i onda u 8mj sijati travu, po tim vrucinamaa, ili pricekati skoro do jeseni kad temp. Malo padnu pa onda posijati travu?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
A kako se rijesiti na travnjaku sirokolisnih korova? Povrsine do nekih 300 kvadrata
 

marko 1518

Novi član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
20
Pošto samo izgubili bitku sa korovom u nasem "travnjaku"
Molim bilo kog da mi da savjet sto napraviti.

Plan je sljedeci.
Sad tretirati cijelo dvoriste cidokorom sa najjacim omjerom. Pricekati 2tj te cijelo dvoriste ponovo preorati, ukloniti korov fizicki koliko se da. Ponovo tretirati sa nekim od pesticida za zadrzavanje rasta korova, postotonecu zemlju pomjesati za humusom ponovo sve pofrezati, poravnati posijati travu i povaljati.
Dali bude to pomogolo ili postoji drugaciji nacin? Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh