• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tražim bunardžiju u okolici Slavonskog Broda

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Unaprijed se ispričavam se ako ovo nije pravi thread za ovo pitanje.

Imam stari bunar, trenutno 7-8 metara dubok. U ljetnom periodu, pogotovo u ovakvim ekstremnim situacijama, skoro pa nestane vode. Neki dan sam ga ispumpao do kraja i koliko vidim dolje na dnu ima puno nataloženog pijeska, zemlje ili što već. Kada sam ispumpao izmjerio sam dubinu do tog taloga i ima sve skupa nekih 8 metara.

Inače, bunar je star nekih 70-ak godina i zidan je ciglom, nutarnji fi je 1000 mm.
Prema kazivanju nekih baba koje su bile prisutne kada se bunar kopao trebalo bi biti barem 12-13 metara dubine.

E sada, mnogi mi stariji govore da bih treba produbiti još koji metar i staviti cijevi umjesto sadašnje cigle.

Zna netko bunardžiju u okolici Slavonskog Broda, koji to radi ili da barem isti dođe ispitati situaciju i reći što raditi?
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
iz mojeg iskustva to što babe pričaju to je priča za babe. sused na brdu ima vodu na 1 metar . drugi sused ispod njega bar 10 metara on ima vodu na 8-10 metara. ja imam bunar na brdu 18 metara do voda pa 5- 6 metara vode . 300 metara dalje i 10 metara niže vode izvira na pol metra na dva mijesta. iam nešto iskustva sa bunarima bunarima do 200 mm. mi bušili sa kučnim bušilicama do 5-8 metara (zavisi di). ili dođer do mekanog muklja ili tvrdog pijeska. ako si u mekanom onda imaš vode kolko češ. ako si u tvrdom onda moražš zabiti metalnu cijev sa isbušenim rupama u tvdo bar 2 metra (ili dok ne dojdeš do vode).
pogledaj video ovo je nama bila neka nit vodilja.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
................
E sada, mnogi mi stariji govore da bih treba produbiti još koji metar i staviti cijevi umjesto sadašnje cigle.

Zna netko bunardžiju u okolici Slavonskog Broda, koji to radi ili da barem isti dođe ispitati situaciju i reći što raditi?
kalui5 ! :D
Susjed je u postojećem bunaru, isto zbog presušivanja u ljeti, bušio rupu za cijevi 100mm, još nekih 5-6m
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Možeš probati i ovako, ispumpaš bunar koliko ide i onda si napraviš ovak nešto kao sa slike, unutar cijevi iza ovog nazubljenog vrha je klapna od gume koja dozvoljava pijesku i vodi da uđu i ostanu u cijevi. Lako si očistiš i produbiš bunar.
 

Prilozi

  • D_NQ_NP_942922-MLB26053257926_092017-O.jpg
    D_NQ_NP_942922-MLB26053257926_092017-O.jpg
    19.3 KB · Pregleda: 33

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Hvala na odgovorima.
Zbog postavljanja cijevi umjesto dosadašnje cigle bih trebao nekog bunardžiju da postavi cijevi i odmah bih dodatno izbušio 3-4 metra. Pa ako znate nekoga?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
A zakaj? Pa može iznutra iz bušiti fi 800 i umetnuti cijevi.
 

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
To i mislim, trenutni fi je 1000, i ta cigla se lomi, krti i raspada. Znači izbušiti sa fi 800 tih 3-4 metra i staviti iste cijevi u cijeli bunar.
Danima tražim nekoga u blizini i okolici tko bi to izveo, uzaludno. Postojao je jedan bunardžija koji je do prije par godina u našim krajevima bušio, ali čovjek obolio pa više ne radi.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
Kad sam išo jednom iz Nove Gradiške za Okučane starom cestom s desne strane u nekom mjestu je pisalo Bunardžija,znam da nije precizno al ako imate nekog tamo u blizini možda zna više.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Možeš probati i ovako, ispumpaš bunar koliko ide i onda si napraviš ovak nešto kao sa slike, unutar cijevi iza ovog nazubljenog vrha je klapna od gume koja dozvoljava pijesku i vodi da uđu i ostanu u cijevi. Lako si očistiš i produbiš bunar.
To je bucka i ona se koristi za busotine a gde ce bunar precnika 1m cistiti sa time trebalo bi mu mesec dana
 

vrane

Novi član
Tu od
11 Srp 2021
Poruka
15
Bio mi danas čovjek i očistio mulj iz bunara. Očistio nekih metar i pol mulja. Ok, nije to samo mulj bio u pitanju, nego cigla, ostaci cigle, neki komadići/komadine betona, kamen, pijesak i slično. Uglavnom produbio je za nekih metar i pol.
I kada je došao da kraja, voda je počela teći kao na nekom boljem izvoru, nevjerojatno kako je voda nasrnula, kao da je netko otvorio pipu.
Znači, od sveg tog smeća taj izvor nije mogao doći na površinu.

E sada što je zanimljivo, našli smo razno razne stvari unutra. Od "milion" lončića, do noževa, sjekira i ono što je meni najzanimljivije dvije bajonete. Budući da mi nije bilo poznato porijeklo th bajuneta odnio sam u muzej da procijene o čemu se radi i kojem dobu pripadaju. Na moju sreću, budući da sam "povjesničar" amater prvog i drugog svj. rata ispalo je da pripadaju austro-ugarskom dobu. Čak na jednoj stoji ugravirano 1913, što pretpostavljamo da je godina proizvodnje.
I ono što je najbolje od svega, bajunete su u nevjerojatno dobrom stanju ako uzmemo u obzir koliko to dugo leži u bunaru.
Iz toga svega mi proizlazi zaključak da je bunar puno stariji nego što se mislilo, iako su neke babe nagađele da je star oko 70-80 godina.

Ok, da zaključim ono najbitnije; voda stalno nadire i sada ima više nego dovoljno.

Hvala svima na pomoći.

Samo da nadodam;
ne usudim se niti pomisliti što bi sve još dolje pronašli da smo kopali još dublje. :)
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
Davno to bilo. Kopao ručno bunar. Mi spuštali betonske cijevi i dizali zemlju, pijesak...
Najednom "vuci me van, vuci me van..."!
Pritisnuo štihaču (oko 3,5 m) i ona nestala u rupi, a voda nahrupila.
Vode koliko hoćeš, ali čudna okusa tako da se nije pila, već samo za pranje!
 

Najnoviji postovi

Na vrh