• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

trebam hitno pomoc u vezi lijeske

Sarah

Novi član
Tu od
3 Ruj 2018
Poruka
4
pozdrav :)
ljudi trebam pomoc kao sto sam i rekla gore u naslovu .
imam mali nasad lijeske i nesto nije u redu . sadnice su jednogodisnje i sve je bilo u redu do unazad cca. 5 dana kada su se listovi počeli susiti i otpadat i to masovno na svakoj sadnici .,ako netko zna nek pomogne i unaprijed hvala
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Veoma kompleksno što se tiče uzroka. Drugo treba staviti slike da se vidi a treće nešto slično se dešavalo jednom članu na Poljoinfo.com i šta je bilo ne znam nije odgovorio jer je alarmirao poljoprivredne stručnjake. Pozdrav
pozdrav :)
ljudi trebam pomoc kao sto sam i rekla gore u naslovu .
imam mali nasad lijeske i nesto nije u redu . sadnice su jednogodisnje i sve je bilo u redu do unazad cca. 5 dana kada su se listovi počeli susiti i otpadat i to masovno na svakoj sadnici .,ako netko zna nek pomogne i unaprijed hvala

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

Sarah

Novi član
Tu od
3 Ruj 2018
Poruka
4
hvala na odgovoru evo slike pa otprilike mozda netko moze procijeniti ...
 

Prilozi

  • 40784892_1701029233353649_1675833309038379008_n (1).jpg
    40784892_1701029233353649_1675833309038379008_n (1).jpg
    49.3 KB · Pregleda: 128
  • dml.jpg
    dml.jpg
    25.6 KB · Pregleda: 118
  • ddl.jpg
    ddl.jpg
    63.1 KB · Pregleda: 109

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
hvala na odgovoru evo slike pa otprilike mozda netko moze procijeniti ...
Možda je to bakteriozna plamenjača. Možda pomogne preparat na bazi bakra ali opet je bolje pitati stručnu osobu. Pozdrav

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ne mozda vec je sigurno da se, pogotovo, na prvoj slici radi o bakterioznoj plamenjaci leske, kojoj je uzrocnik fitopatogena bakterija Xanthomonas arboricola pv. corylina,,,

Vise o tome mozes naci na sljedecem linku na kojem se nalazi doktorska disertacija o spomenutoj bolesti,,,
Velicina oko 12 Mb,,,
http://nardus.mpn.gov.rs/bitstream/handle/123456789/5703/Disertacija3624.pdf?sequence=1&isAllowed=y


Misljenja sam da je najbolje zarazena stabla zamjeniti zdravima te provoditi redovite mjere zastite,,,
Jednostavno, pojedinacna stabla koja su vise provjetrena mozda i mogu bez zastite ali intenzivni nasadi bojim se da ne mogu,,,
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Hvala Plemeniti-Bobiću na pomoći i podršci oko problema dotičnoj osobi.
Ne mozda vec je sigurno da se, pogotovo, na prvoj slici radi o bakterioznoj plamenjaci leske, kojoj je uzrocnik fitopatogena bakterija Xanthomonas arboricola pv. corylina,,,

Vise o tome mozes naci na sljedecem linku na kojem se nalazi doktorska disertacija o spomenutoj bolesti,,,
Velicina oko 12 Mb,,,
http://nardus.mpn.gov.rs/bitstream/handle/123456789/5703/Disertacija3624.pdf?sequence=1&isAllowed=y


Misljenja sam da je najbolje zarazena stabla zamjeniti zdravima te provoditi redovite mjere zastite,,,
Jednostavno, pojedinacna stabla koja su vise provjetrena mozda i mogu bez zastite ali intenzivni nasadi bojim se da ne mogu,,,

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

Sarah

Novi član
Tu od
3 Ruj 2018
Poruka
4
Hvala vam svima na pomoci :)
koji fungicid preporucujete ? imam neoran wg ,antregol wg 70 ,ni na jednom ne pise da je za plamenjacu nego samo rak grane . dali mi preporucujete nesto trece ?
 

Stvarni

Član
Tu od
31 Pro 2015
Poruka
141
Plemeniti će vam pomoći i odgovoriti jer ima veliko iskustvo i znanje. Pozdrav
Hvala vam svima na pomoci :)
koji fungicid preporucujete ? imam neoran wg ,antregol wg 70 ,ni na jednom ne pise da je za plamenjacu nego samo rak grane . dali mi preporucujete nesto trece ?

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Iz dosadasnjeg iskustva iznio sam misljenje, dakle misljenja sam da jednom zarazene grane ili stabla nisu vise rentabilna za daljnju proizvodnju vec ih je najbolje zamjeniti novima,,,
Prirast i prinosi na takvim granama i stablima nikad nece biti kao kod zdravih,,,
Nemam dovoljno iskustva da mogu reci da bi novi izdanci bili nezarazeni pa tako ne mogu niti savjetovati da se oslonis na njih,,,
Buduci da je nasad tek zasnovan predlozio bih zamjenu zarazenih sadnica novima nezarazenima te redovitu zastitu,,,

Onako cisto informativno, kakav je uzgojni oblik u planu?
 

Sarah

Novi član
Tu od
3 Ruj 2018
Poruka
4
hvala gospodine plemeniti :)
ostavila bih na sadnicama tri do ćetiri izdanka .
mislila sam probati spasiti sadnice sa nekim fungicidom na bazi bakra .
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma ti ces svakako sama odluciti sto ce se na kraju dogoditi sa sadnicama ja samo sugeriram na temelju iskustva,,,
Kad budem u mogucnosti postavit cu ti sliku onoga sto ce se dogoditi sa sadnicama koje su prikazane na prvoj slici i na kojima je vec jasno vidljivo da je kora napucala i da je samo pitanje vremena kad ce spore poceti zarazavati ostatak grana,,,
Iako je za dvogodisnji dio sa prve slike vec odavno kasno za zastitu i lijecenje ti svakako mozes probati,,,
Bakar je jedino sredstvo koje je ucinkovito u prevenciji toga,,,

I nema potrebe za posebnim naglasavanjem zahvala, dovoljno je samo kliknuti na istu tu ispod avatara, ta ionako smo svi ovdje da bi pomagali jedni drugima,,,
c085.gif
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
Ovaj ljesnjak je postalo jako tesko sacuvati i dovesti u rod, ja sam se obratio na mnogo mjesta i siguran odgovor nisam dobio a sa instituta nikakav, uradio sam od zastite sta se moglo i sad cekam narednu godinu da vidim sta ce da bude.
68cb1485232411daa16d3ad5cf5915c7.jpg
f1f00ba8535450519f4b399cf36ca4f8.jpg
1412a54d2b311e1958f6753d767c5615.jpg
ae3e4093649f447fd4f6e71d03aed7ef.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 

Najnoviji postovi

Na vrh