• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimble GPS navgacija u poljoprivredi

  • Temu pokrenuo Trimble_Ag.
  • Datum prvog posta
T

Trimble_Ag.

Guest
pošto je ovo sigurno većini ljudi novost htio bih vam prezentirati način na koji radi i kako nalakše koristiti GPS sustav u svome stroju.
GPS je kratica koja označava Global Positioning System i sastoji se od sazviježđa satelita u orbiti Zemlje.
GPS prijemnik mjeri udaljenost između stroja i satelita putem radio valova tj. radi proračun po vremenu koje je potrebno radio valu da dođe od satelita do prijemnika.
Vrlo je važan i raspored satelita jer ukoliko su sateliti poredani u liniji točnost bi mogla biti umanjena ali to se rijetko događa zbog činjenice da se koriste 24 satelita u orbiti samo za tu funkciju.
Razlika između GPS uređaja iz vašeg automobila i ovog GPS-a za strojeve je velika jer cestovni uređaji imaju preciznost oko 20-30m, dok uređaji u stroju imaju preciznost od 20 cm pa na manje.

sad kada sam vam malo opisao GPS tehnologiju vrijeme je i da vam pokažem kako rade i izgledaju uređaji koje zastupamo.
Postoje dva uređaja za ručno navođenje i jedan za automatsko, ali idemo redom:

1. Trimble EZ-Guide 250

to je uređaj koji se može koristiti sa 20 cm točnošću pass to pass (prolaz do prolaza) i on se nemože nadograditi na veću točnost. ekran mu je u boji i sadrži sve što je potrebno za rad.

[img=http://img88.imageshack.us/img88/8733/ocal9k0eocapl1nmocaytreww9.jpg]

2.Trimble EZ-Guide 500

stariji brat 250-ice i svoje vremeno prvi svjetski GPS uređaj za navođenje sa ekranom u boji i lightbarom.ovaj uređaj također ima točnost do 20 cm pass to pass i moguće ga je nadograditi na 2,5 cm točnost te je kompatibilan sa Autopilot sustavom.razlika između 250 i 500 je u veličini ekrana i lightbara te u mogučnosti nadogradnje .

Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.

Na oba uređaja moguće je nadograditi pomoć pri upravljanju EZ-Steer koja putem elektromotora koji se ugradi neposredno ispod volana upravlja strojem.

Obrisan neispravan link. Obrisan neispravan link.

Ukoliko sam pobudio zanimanje u vama stojim vam na raspolaganju za sva dodatna pitanja na 091 / 6589-033.
trenutno imamo 12 instaliranih sustava u Hrevatskoj te se po želji može odraditi prezentacija i na vašem poljoprivrednom gospodarstvu.

Nije bitna marka i starost stroja te je uređaj potpuno prenosiv iz stroja u stroj.

Hvala.
 
T

Trimble_Ag.

Guest
cijene vam se kreću od 15 720,00 kn + pdv za EZ Guide 250 sa uključenom instalacijom i obukom do 19 720,00 kn + pdv za EZ Guide 500 također sa instalacijom i obukom.

EZ Steer pomoć pri upravljanju vam košta 20 000,00 kn + pdv.
 
K

kikoporto5820

Guest
ma to če sada svi kupovat :lol: :lol: pogotovo kad se sad obogate ma kukuruzu
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Sada ce bti milina radit,,i posaljes traktor da ti potanjura,a narocito mu naglasis da obrati paznju da ne ponavlja gaz,i da stedi gorivo,da ne prelazi 8.8844 km/h,posto ce vec pri 8.8922 km/h potrosnja biti veca:).Nadam se da necete izostaviti ucrtati dalekovodne stupove(ove manje JD krsi bec jebemti)i da sreci nece biti kraja :blackeye

Salim se,bio sam na prezentaciji takovo uredjaja koji doslovce sam upravlja volanom( linija JD7030),kod velikih parcela zgoda,mozes i preskakat kada spricas,tanjuras i sl.cak i da vozi izmiesljene krivine,zamisljene bandere,sve zaobilazi,i i nema preskakanja
 
T

Trimble_Ag.

Guest
da postoji i autopilot sustav koji sam upravlja strojem a na vama je samo da sjedite unutra i pazite na moguće smetnje.
autopilot sustav je hidraulički vezan sa volanom i putem fly by wire sustava daje i oduzima gas.
autopilot sustav je opremljen sa autosense upravljačkim sustavom koji ima senzore na prednjoj osovini i T3 kompenzacijskim uređajem koji 50 puta u sekundi šalje podatke o horizontalnom, vertikalnom nagibu te o stupnju zakrenutosti kotača.

naravno nemoram napominjati da je to najpreciznija metoda u kombinaciji sa RTK baznom stanicom koja vam daje real time točnost od 2,5 cm.

ukoliko vas još što zanima slobodno pitajte.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
jao ta tehnika...za nekoliko godina istipkat koordinate i traktor ide poorat sam njivu a ti u fotelji jest čips, i kraj sebe monitor i nadgledat.... :blackeye
 
S

Simon1980

Guest
Kako se postupa kod parcela koje nisu nekih ljepih geometrijskih oblika? počneš recimo raditi na desnoj strani paarcele a meja je vijugasta recimo :scratch
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Simon1980 kaže:
Kako se postupa kod parcela koje nisu nekih ljepih geometrijskih oblika? počneš recimo raditi na desnoj strani paarcele a meja je vijugasta recimo :scratch
Sve moze,mozes mu crtati svoju njivu i on slaze tragove sam,cilj je da sve popuni sa sto manje gubitaka,tj.voznje po istom tragu.Dobra stvar kada kreces sa oranjem iz pola njive,a tabla ti je 1 km :| ,ili kada spricas a tragovi budu daleko,pa nemas neku orjentaciju.Jasam samo posmatrac bio,u ovom slucaju je i volan se sam zakretao,a mozes i da sam upravljas,ali pratis kordinate,i dosta dobro ispada.Mozes tanjurati u spiralu i opet ce sve popuniti ,bez ponavljanja,zamislis banderu u njivi,i sl.
 
T

Trimble_Ag.

Guest
Simon1980 kaže:
Kako se postupa kod parcela koje nisu nekih ljepih geometrijskih oblika? počneš recimo raditi na desnoj strani paarcele a meja je vijugasta recimo :scratch

ovako

kada oblik parcele nije pravilan najčešće se koristi opcija headland ili uvratina.
to je vrlo jednostavna metoda i najčešće ju ljudi koriste prilikom bacanja gnojiva ili prskanja.
kod headlanda ili uvratine prvo stanete na mjesto otkuda počinje polje i uključite uvratinu, zatim se vozite uz rub parcele dok ne završite 3/4 kruga i onda postavljate unutarnji uzorak za navođenje najčešće je to jednostavna ab linija.
pri završetku kruga na parceli označavate kraj uvratine i ulazite unutar iste dalje radite kao i kod ab linije znaći vozite ravno do već obrađenog polja i skrećete u novi red.
naravno GPS vam obilježava drugom bojom područje koje ste obradili i ono koje još treba biti obrađeno, također u svakom trenutku znate u kojem se redu nalazite u odnosu na početni red i koliko ste udaljeni od idealne linije navođenja.


kada obilježimo parcelu sa tri strane bez obzira na njezin oblik pritisnemo označenu tipku a za stvaranje unutarnjeg uzorka

[img=http://img167.imageshack.us/img167/7377/005nk7.th.jpg] Obrisan neispravan link.

te na završetku kruga pritisnemo označenu tipku b za završetak određenog unutarnjeg pravca.

[img=http://img167.imageshack.us/img167/3255/006vu5.th.jpg] Obrisan neispravan link.

zatim pritisnemo označenu tipku za završetak uvratine i krenemo u novi red.

[img=http://img114.imageshack.us/img114/8122/007ul5.th.jpg] Obrisan neispravan link.

i ovako to izgleda kada se krenu raditi unutarnji redovi .
crveni trokut ste vi i morate pretiti crvenu liniju a za pomoć su vam tu led diode koje morate držati na zelenom polju i ofline udaljenost koja vam pokazuje koliko ste udaljeni od idealne linije.
plave linije su sljedeći redovi koje će te tek obraditi , te žuto polje prdstavlja obrađeno a zeleno neobrađeno područje.

nadam se da vam nisam zakomplicirao ali ako imate još kakvih pitanja stojim vam na raspolaganju.
 
S

Simon1980

Guest
Ako meni logika ispravno djeluje moraš prvo unositi svoje parcele u sustav ali kako je to sređeno sa softwerom :scratch
Pretpostavljam, da se ovo može upotrebljivati i kod sjetve sa kombinacijom 3m...zanima me kako je sa prekrivanjem u tom primjeru?(mislim na točnost ) i kakav je efekat od zavisnosti od razpoložljivih satelita.

Kažete, da se sustav može urediti na bilo kakav stroj....gdje se onda uklopi "autopilot" gumb?

Ako sam dobro vidio na sliki; montira se uređaj ispod volana u kojem je predpostavljam servomehanizam a i terminal na kojem vidiš sliku. Jel sam to ja dobro razumio ili sam što promašio?
 
T

Trimble_Ag.

Guest
parcele se ne unose već se automatski snimaju prilikom obrade površine, te su vam dostupne u bilo koje vrijeme,
znaći vi dođete na polje i samo krenete raditi te nakon završenoga posla ptitiskom na tipku vidite koliko ste hektara obradili i po potrebi možete vratiti to polje sutra ili za tjedan dana i raditi po istim tragovima.
može se upotrebljavati i kod sjetve ako vam odgovara točnost od 20 pass to pass .
što znaći pass to pass?
to je točnost koja koja je između vaša dva prolaza parcelom i u vremenskom razmaku od 15 do 20 min.
zašto?
zato što primate korekciju sazviježđa satelita eurposke agencije EGNOSS i pass to pass točnost nije točnost u stvarnom vremenu jer bi vam za tu točnost trebala referentna točka na zemlji koja bi uvjek bila na istom mjestu i od koje bi uz satelite dobivali dodatnu korekciju.
zbog konstantnog pomaka satelita a ne primanja dodatne korekcije niste u mogučnosti imati bolju točnost.

ovaj uređaj nije autopilot sustav već je to mehanička pomoć pri upravljanju i ona nema prekicač već se jednostavno na klik montira uz štangu upravljača i po potrebi pritiskom na uređaj uključuje ili isključuje, i da potpuno je prenosiv bez obzira na marku i starost vozila.
 

zelenko

Član
Tu od
19 Lis 2008
Poruka
33
postoji li mogučnost montaže uređaja na traktor bez kabine,kako bi se ponašao uređaj u takvim okolnostima (vremenski utjecaji),i koji je postupak pri premještanju uređaja na drugi traktor? hvala
 
T

Trimble_Ag.

Guest
ukoliko je traktor bez kabine neće biti problema prilikom montaže ukoliko će te napraviti nekakav provizorni nosač za uređaj.
antena se u tome slučaju montira na haubu i jedino što vam je još potrebno je upaljač za cigarete preko kojeg će uređaj dobivati napon.
uređaju ne treba kabina i može bez problema raditi i u tim uvjetima samo je pitanje kiše jer pretpostavljam da ako je kiša nećete niti raditi sa traktorom bez kabine, ali u principu uređaj ne bih smio biti isložen kiši .
seoba uređaja iz stroja u stroj je jednostavna jer sve što se treba napraviti je otpojiti kabel za napajanje i kabel od antene iz uređaja te imati sličan nosač za uređaj u drugom traktoru i fizički preseliti uređaj i antenu te iste nakraju spojiti sa kablovima.
 
T

Trimble_Ag.

Guest
imam vam priliku reći da do kraja godine ili do isteka zaliha nudimo božićni popust od 10 % na EZ-Guide 500 uređaje.
napomena: imamo još samo 4 uređaja na lageru.

pozzzzzzzzzz
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,568
Evo sam našo video od autopilota iz Trimble-a.
Ovako piše:Drilling with Trimble Autopilot RTK in Sweden. John Deere 8520 and Väderstad Rapid RDA 800C 8m. www.datavaxt.se
[youtube:29ecadqw]DUe4iK9DwT4[/youtube:29ecadqw]
 
T

Trimble_Ag.

Guest
naravno da ima :D .
ako ste zainteresirani mogu vam napraviti ponudu sa popustom.

u slučaju bilo kakvih pitanja možete me dobiti na broj 091/ 6589-033 ili na ddarazi@geomatika-smolcak.hr.

srdačan pozdrav.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
u prilici sam koristiti trimble EZ-Guide 500, te mogu ako je netko zainteresiran objasniti kako je to koristiti u polju iz prve ruke. koristio sam ga za prskanje u kukuruzu i soji. potrebno je pola minute podešavanja i spreman je za korištenje u svakom polju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh