• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Udruženje Voćara i Udruženje Povrtlara bi se trebali udružit

M

mr.faca

Guest
Kako su nam problemi isti trebali bi prema ministarstvu poljoprivrede RH nastupati zajedno jer smo tako brojniji i utjecajniji (imali bi više utjecaja kod donošenja nekih zakona , visine poticaja itd)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
U potpunosti se slažem. Za voćare se još nekako i mari, premda je to zanemarivo, ali za povrtlare ništa. Hrvatska ima potencijala da proizvede hrane za 40 miliona ljudi, a mi uvozimo jer nemamo dovoljno ni za sebe. Tko je tu kriv? Država, kojoj je svakako jeftinije i isplativije uvoziti i obrati porez na to, nego da potiče domaću proizvodnju. No nitko ne misli na dugoročnost takvog stanja. Ili misli, pa kasnije se sproda i sva zemlja strancima, pa i radna snaga, tako da lijepo stranci pune državni proračun.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
cabage kaže:
U potpunosti se slažem. Za voćare se još nekako i mari, premda je to zanemarivo, ali za povrtlare ništa. Hrvatska ima potencijala da proizvede hrane za 40 miliona ljudi, a mi uvozimo jer nemamo dovoljno ni za sebe. Tko je tu kriv? Država, kojoj je svakako jeftinije i isplativije uvoziti i obrati porez na to, nego da potiče domaću proizvodnju. No nitko ne misli na dugoročnost takvog stanja. Ili misli, pa kasnije se sproda i sva zemlja strancima, pa i radna snaga, tako da lijepo stranci pune državni proračun.
misliš daje našoj državi stalo do toga što se isplati a što ne...po meni stvar je u pojedincima koji dobijaju dobar postotak i njih uopće ne interesiraju ni seljaci ni država ni bilo ko treći,samo je bitna dobra zarada...pa kaj misliš otkud im pare za avione,jahte,aute i slično :?:
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Najidealniji oblik poslovanja voćara i povrćara je putem zadruga, kooperativa ili org.proizvođača (nazovite ih kako hoćete) po modelu EU-zadruga. To je dokazano u Europi i svijetu i toplu vodu nemoramo otkrivati. Problem je (ogroman) što državne, regionalne i lokalne institucije nemaju interesa da se proizvođači udružuju u takav model poduzetništva jer pogoduju kapitalnim društvima, uvozničkom lobiju i trgovačkim društvima. Gdje god se osnuje Zadruga u Hrvatskoj tu svoje prljave prste umješa Agrokor i sustavno uništava tu zadrugu potpomognut od strane lokalnih vlasti.
Sve se svodi na to da, ukuliko se mi proizvođači ne udružimo i počnemo sa masovnijim udruživanjem u zadruge, postanemo najamna radna snaga domaćim ili stranim trgovačkim društvima. Raditi ćemo za njih a oni će ubirati vrhnje od našeg rada. Zato?
 
Na vrh