• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ugradnja turba u diesel motor

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Nije problem prisrafiti turbinu na motor, ali od toga nema kruha!! Inzinjeri su potrosili puno vremena, zivce i papera da bi zracunali jen motor!!! A vidim da se tuj neki muciju s osnovama motora sa unutarnjim izgaranjem... bez uvrede...

Tačno tako!!
Na jednom turbo motoru rade timovi stručnjaka i radi se brdo kojekakvih testova i simulacija dok se ne krene u probnu proizvodnju. I opet dobiju 10-ak - 15 KS više.
Svi spominju kovane klipove (nekome se možda sviđa taj izraz "kovani klip) a šta je sa radilicom, zamajcem, stublinom, ležajevima, ventilima, pumpom za gorivo i ulje, turbinom za hlađenje motora itd. Puno je stvari koje treba razmotriti i izmjeniti a rezultat će opet biti pod :?:

Ja se ne bih zabavljao s tim, nego bi uradio generalku na motoru, nabacio veće točkove i tjeraj kolko ide - ide. To bi bilo naj jeftinije i naj sigurnije rješenje. Sve ostalo je kako reče Duško Dugouško u jednom crtaću: "Neobuzdana neizvjesnost na točkovima"!!
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
ovo je u hr, okolica bjelovara, a i ova jetta sa 16" kotačima je 1.6 td , ali neki nabužđeni.
 

tv830.mk

Član
Tu od
16 Tra 2012
Poruka
43
ovo je u hr, okolica bjelovara, a i ova jetta sa 16" kotačima je 1.6 td , ali neki nabužđeni.

ja sam pronashao na youtube pa me zainteresiralo i moj sused je mehanicar i on mi je objasno da se moze turbo ugraditi ali ako motor je trebao proci 7000 sata bez generalke sa turbo bice brze na primer 5000sata zasto opterecenja su veci i svi bi mucili traktore posto oni su tad malo snaznii :)
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kod mene nebi bilo puno bolje opterečeni jer i ovak mu je dosta snage za vuč i nebi mu povečaval priključke ni nikaj mada bi stavljal veče gume a ovo dodatno turbina bi bila "rezerva" dok bi trebala tak da bi turbina nadomjestila samo taj gubitak snage koji izgubim stavljanjem večih guma ali uvijek postoji brzina manje tak da bi moralo iči bez problema..
 

tv830.mk

Član
Tu od
16 Tra 2012
Poruka
43
drugo mishlenje kod mene da je bolje turbo za motor a da ostaje stelove na bosch pumpi isti bice podobro sogorevanje i motor ce dobiti exta snaga a imam i golf 1 bez turbo a znam kad se radio remont na golf 2 gtd klipove su potpuno isti a i klipnace tako moe mislenje je turbo je korisna stvar a da ne shteti toliko na motor kad je na 0.5 bara cak je i bolje samo sa intercooler bilo bi extra :D
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
drugo mishlenje kod mene da je bolje turbo za motor a da ostaje stelove na bosch pumpi isti bice podobro sogorevanje i motor ce dobiti exta snaga a imam i golf 1 bez turbo a znam kad se radio remont na golf 2 gtd klipove su potpuno isti a i klipnace tako moe mislenje je turbo je korisna stvar a da ne shteti toliko na motor kad je na 0.5 bara cak je i bolje samo sa intercooler bilo bi extra :D
jeste isto naizgled ali kvalitet i tvrdoca delova koji idu na turba nisu isti. taj model ima i sa interkulerom ali turbina nije ista. klipovi imaju prskalice ulja odozdo radi hladjenja i hladnjak za ulje i nezaboravi da je spram obicnog 1.6 dizela kod turba smanjen stepen kompresije.da negovorim o ostalim preradama posto si to video na golfu a ustvari nisi. sve se to lako odradi ali je kratkog veka i nisu pravi rezultati. ko ima novaca za bacanje neka izvoli sto neprobas u svog golfa da ubacis turbo .samo da vidim cime ces da podmazujes turbinu uljem i odakle
 

tv830.mk

Član
Tu od
16 Tra 2012
Poruka
43
jeste isto naizgled ali kvalitet i tvrdoca delova koji idu na turba nisu isti. taj model ima i sa interkulerom ali turbina nije ista. klipovi imaju prskalice ulja odozdo radi hladjenja i hladnjak za ulje i nezaboravi da je spram obicnog 1.6 dizela kod turba smanjen stepen kompresije.da negovorim o ostalim preradama posto si to video na golfu a ustvari nisi. sve se to lako odradi ali je kratkog veka i nisu pravi rezultati. ko ima novaca za bacanje neka izvoli sto neprobas u svog golfa da ubacis turbo .samo da vidim cime ces da podmazujes turbinu uljem i odakle
turbina moze se postaviti na bilo koi motor a kod nas kad majstori rade generalke kod golf td taj nema intercooler a i ja do sada ni sam video golf 1.6 sa intercooler i stavljaju obicne klipove oni kazu i da su isti ko fabricke i da nema veze dal je motor sa turbo bez turbo a na moj golf ne treba mu turbo on vise nikoj ne ga vozi dosli su novi vozila peugeot 407 :lol:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
turbina moze se postaviti na bilo koi motor a kod nas kad majstori rade generalke kod golf td taj nema intercooler a i ja do sada ni sam video golf 1.6 sa intercooler i stavljaju obicne klipove oni kazu i da su isti ko fabricke i da nema veze dal je motor sa turbo bez turbo a na moj golf ne treba mu turbo on vise nikoj ne ga vozi dosli su novi vozila peugeot 407 :lol:

ti ga nisi video ali ja jesam i to nekoliko fabrickih. tvoj ima 55ks turbo 70 ks a sa drugacijim manjim turbom i interkulerom 80 ks. radjen u 91 i 92 godiste.imas ih u golf 3 i pasatu b3 isti motor sa interkulerom. na obican dizel golf i nemoze turbo jer nema izvod na bloku za podmazivanje turba jer je blok drugaciji. zato sam ti rekao jer sam ih radio i posedovao.da negovorim koliko je jos razlika ..........radi se to ali ili ko ima novaca za bacanje ili je kratkog veka i malo se dobije snage.
 

tv830.mk

Član
Tu od
16 Tra 2012
Poruka
43
ti ga nisi video ali ja jesam i to nekoliko fabrickih. tvoj ima 55ks turbo 70 ks a sa drugacijim manjim turbom i interkulerom 80 ks. radjen u 91 i 92 godiste.imas ih u golf 3 i pasatu b3 isti motor sa interkulerom. na obican dizel golf i nemoze turbo jer nema izvod na bloku za podmazivanje turba jer je blok drugaciji. zato sam ti rekao jer sam ih radio i posedovao.da negovorim koliko je jos razlika ..........radi se to ali ili ko ima novaca za bacanje ili je kratkog veka i
Kod:
p
malo se dobije snage.
sto se radi za smanjen zivotni vek motora imam receno u jedan post pre ovoga a ja znam da u peugeot 1.9 sa turbo i bez turbo i sa intercooler razlicni su motori cak i taj sa intercooler ima vece karike od ostali
a da se ugradi turbo kao sto je na traktoruu ovaj slucaj moze ali to ce bide nesto skrpljeno funkcionira ce ali ne e toa toa da je fabricki ugradeno bilo bi bolje :-D
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
turbina moze se postaviti na bilo koi motor a kod nas kad majstori rade generalke kod golf td taj nema intercooler a i ja do sada ni sam video golf 1.6 sa intercooler i stavljaju obicne klipove oni kazu i da su isti ko fabricke i da nema veze dal je motor sa turbo bez turbo a na moj golf ne treba mu turbo on vise nikoj ne ga vozi dosli su novi vozila peugeot 407 :lol:

upiši u google 1.6 td sb

sb je oznaka turbo-intercooler motora. Frend imao jettu s tim motorom, to je letiloooo. Šeravcigerom i 13 ključem dignuo si ga na 100ks....
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
upiši u google 1.6 td sb

sb je oznaka turbo-intercooler motora. Frend imao jettu s tim motorom, to je letiloooo. Šeravcigerom i 13 ključem dignuo si ga na 100ks....

Otvaro si ga na bosch pumpi na jednom sarafu da bi dobijo vise goriva jesam u pravu
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
otvorio mu protok pa je letio a za njim izlecu evrici u nafti. jesi ga pitao koliko je trosio kad je tako isao dal je imao racunicu uopste da vozi dizela. majstorske fore dok prodaju auto a drugi nek mu radi motor posle.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
otvorio mu protok pa je letio a za njim izlecu evrici u nafti. jesi ga pitao koliko je trosio kad je tako isao dal je imao racunicu uopste da vozi dizela. majstorske fore dok prodaju auto a drugi nek mu radi motor posle.


sa ključem 13 si skratio polugu za turbinu,
same kad bi to napravio danas na ovim novim motorima odmah bi ga kompjuter prebacio u sigurni režim rada
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
na starim se moze al izgoru klipovi. momci se k....ce po ulici . na novim cip tjuning ali oni su ves predvidjeni za to.sta sam se samo naradio motora tako kad kupe , kazu joj al ide moja masina nema joj ravne. posle par dana eto ga slepaju pa majstore pomagaj nisam znao
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Otvaro si ga na bosch pumpi na jednom sarafu da bi dobijo vise goriva jesam u pravu
jedan dio, al ne previše
otvorio mu protok pa je letio a za njim izlecu evrici u nafti. jesi ga pitao koliko je trosio kad je tako isao dal je imao racunicu uopste da vozi dizela. majstorske fore dok prodaju auto a drugi nek mu radi motor posle.
bila je ok računica, loža za 3-4kn, 50kn nisi mogal skurit u jednoj večeri ni da oćeš
sa ključem 13 si skratio polugu za turbinu,
same kad bi to napravio danas na ovim novim motorima odmah bi ga kompjuter prebacio u sigurni režim rada
turbo je drugi dio malo se poigraš polugom ali opet je to jako škakljiva igra. Treba jako dobro pazit da ostane dobar omjer goriva inače ili klipovi ili turbo brzo odlepršaju u vječna lovišta


Možeš i danas poigrat polugom ali puno je kompliciranije. Ne dobiva se na snazi al se dobije odaziv. Moj trenutni auto 1.9tdi klasnična vg turbina 90ks boosta s nekih 1300rpm :) inače svi počnu na 1700... Nikad nije ušao u safe mod... i da danas ima 411 000km bez otvaranja :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
jedan dio, al ne previše

bila je ok računica, loža za 3-4kn, 50kn nisi mogal skurit u jednoj večeri ni da oćeš

turbo je drugi dio malo se poigraš polugom ali opet je to jako škakljiva igra. Treba jako dobro pazit da ostane dobar omjer goriva inače ili klipovi ili turbo brzo odlepršaju u vječna lovišta


Možeš i danas poigrat polugom ali puno je kompliciranije. Ne dobiva se na snazi al se dobije odaziv. Moj trenutni auto 1.9tdi klasnična vg turbina 90ks boosta s nekih 1300rpm :) inače svi počnu na 1700... Nikad nije ušao u safe mod... i da danas ima 411 000km bez otvaranja :)
jeste ali tvoj motor je najslabija verzija tog motora . ims ga od 110 i 130 ks .znaci da je motor vec pripremljen za ta opterecenja. ako se vozi normalno on ce trpeti .na starim povecaj mu protok preko neke mere odu obrtaji u iberturu ,a kako momci voze jos kad popiju to je posebna prica. ali ko sto rekoh ima se novaca moze se razbacivati. tehnicki pregledi kod nas su jos uvek taki da svasta prolazi ,a vecina izduvne gasove ni ovako neprolazi a kamo li sa oblakom crnog dima iza.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
jeste ali tvoj motor je najslabija verzija tog motora . ims ga od 110 i 130 ks .znaci da je motor vec pripremljen za ta opterecenja. ako se vozi normalno on ce trpeti .na starim povecaj mu protok preko neke mere odu obrtaji u iberturu ,a kako momci voze jos kad popiju to je posebna prica. ali ko sto rekoh ima se novaca moze se razbacivati. tehnicki pregledi kod nas su jos uvek taki da svasta prolazi ,a vecina izduvne gasove ni ovako neprolazi a kamo li sa oblakom crnog dima iza.

ima puno više verzija od toga što si ti naveo, pogotovo jer si ušao u pd motore...

110 su većinom svi isti dok 90 imaš 2 verzije staru s vg turbom i noviju s vnt turbom ( što je u stvari downgrade ovog 110 )
istina da je 90 najmanje termički opterećen al ujedno je i najstariji (počeci su mu 89-90-ta god dok je 110 tek 96-te), najlošijim materijalima koji teže podnose veća termička naprezanja, manjom preciznošću izrade itd. Na kraju dođeš na isto, ništ on nije pripremljen na više...

Mogu o tdi motorima jako puno pisat ima jako puno iskustva s njima...
 

Najnoviji postovi

Na vrh