• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ukorijenjivanje reznica

Ante

Novi član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
13
Rašeljka se vegetativno razmnožava listovima koji se lako zakorjenjuju u plasteniku pri visokoj vlažnosti i uz prethodno tretiranje stimulatorima rasta ili hormon za zakorjenjivanje (indol-buterična kiselina)
Eto, nadam se da će ti ovo biti od pomoći.

hmm nemoj se ljutit ali ne razumijem se bas u ovaj rijecnik ..mozes li mi ti to reci u principu kao napravi to to to i to ?:s:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Znači odrežeš list s peteljkom, možeš i odrezati s malo drveta. Onda to umočiš u hormon za zakorjenjivanje. Može biti u prahu, tekući ili gel.
Ubodeš u supstrat od pijeska i perlita, ili perlita i vermikulita, ili treseta i pijeska, uglavnom ne obična vrtna ili šumska zemlja.
To možeš pikati u one čaše od jogurta, plastične tegle, veće ili manje i onda staviš preko toga vrećicu i dolje zavežeš tako da ima vlage. Povremeno provjeriš koliko je vlažan ili suh supstrat pa poškropiš s vodom da bude vlažno.
Do proljeća sljedeće godine bi trebalo pustiti korijenje i onda tamo oko travnja presađuješ u posude i onda sljedeće godine radiš što želiš.
Ako još nešto nije jasno pitaj
 

Ante

Novi član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
13
Ok to radim u jesen?

Ako je odgovor da reci mi da li mogu sad na koji drugi nacin?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Moraš raditi kad ima list. Srpanj, kolovoz, rujan.
A sada ti je jedini način da pronađeš sadnicu koju možeš presaditi ili kupiti ako netko ima u rasadniku. Teško je zakorjenjivati biljku u stadiju mirovanja. Možeš pokušati, ali onda ih pikiraj u prozirne plastične čaše, tako da možeš vidjeti raste li korijen.
Ili možeš potražiti na njuškalu, možda netko prodaje sjeme.
 

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
Ako baš hočeš rezati šibe, onda to odradi negdje krajem veljače, prije kretanja vegetacije.
Složi ih u smotuljak, zajedno sa šibama vrbe (otprilike 10 šiba vrba na jednu šibe lipe) i stavi ih u kantu sa vodom.
Vrba ima dovoljno hormona, te će potaknuti i razvoj korijena kod lipe.
Jako važno; vodu ne mjenjati (koliko god da smrdi) samo nadolijevati (pazi da ne osuši).
Sredinom ljeta šibe će imati dovoljno korijena, pa ih presadi u male vaze, i slijedeće proljeće na stalno mjesto.

dali se na ovaj način može okorjeniti vinva loza
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Mislim da je vinova loza uz vrbu najlakša za ukorjenjivanje.
Imaš raznih načina ukorjenjivanja.
Ja sam pikao direktno u zemlju šibe. Dva pupa pod zemlju, jedan tik iznad.
Čak sam popikao u tri centimetra debeli sloj zemlje i primile su se.
Neki uzimaju velike šibe pa u kantu s pijeskom tri pupa unutra, dva van. Kanta mora imati rupu za otjecanje vode. I mora se zalijevati.
Ako ćeš pikati u zemlju, moraš znati da će imati manji korijen jer su hranjiva blizu, dok u pijesku pikirana reznica može imati korijen od pola metra. jer ide za hranom.
Neki uzimaju i s koljenom, a onda ti buduća sadnica dolazi prije na rod. Tako kažu, nisam tako radio.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Evo danas vidio susjeda kako u hormon (praškasti) umale reznice ružmarina, divljeg lovora i jos nekog bilja i pikirao sve cca 100 komada ..pa zanima me sto mislite ..dal li ima sanse da se to primi ?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ružmarin se reznicama razmnožava u srpnju i kolovozu (rujan) i onda presađuje u travnju. Ovo sam zakorjenjivao prijatelju i primilo se bez hormona.
Lovor se uzimaju drvenaste reznice u prosincu zakorjenjivanje je dugotrajno čak do 18 mjeseci, poludrvenaste od kasnog proljeća do kasnog ljeta i te se reznice zakorjenjuju u roku 5-6 mjeseci. Tako kažu knjige, ja to nisam radio.
Možda će s hormonom biti brže, jer kao što sam rekao lovoru treba oko 18 mjeseci da izbaci korijen.
Možda ove njegove s početkom vegetacije i hormonom potjeraju prije.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Popikao sam pred mjesec dana nešto reznica murve u posudice 10cm, sada su već lijepo prolistale. Da li ih trebam prebacit u veće posudice i uostalom šta sad sa njima do jeseni?
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Ružmarin se reznicama razmnožava u srpnju i kolovozu (rujan) i onda presađuje u travnju. Ovo sam zakorjenjivao prijatelju i primilo se bez hormona.
Lovor se uzimaju drvenaste reznice u prosincu zakorjenjivanje je dugotrajno čak do 18 mjeseci, poludrvenaste od kasnog proljeća do kasnog ljeta i te se reznice zakorjenjuju u roku 5-6 mjeseci. Tako kažu knjige, ja to nisam radio.
Možda će s hormonom biti brže, jer kao što sam rekao lovoru treba oko 18 mjeseci da izbaci korijen.
Možda ove njegove s početkom vegetacije i hormonom potjeraju prije.

Možete li mi reci kada to sve stavim na ovaj drugi način ...u kakvim uvjetima treba biti reznica ..svejtlo tama ,vlaga???
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Hmm a imam hormon i planirao sam ga staviti ... problem je sto ja imam cca 20-30 biljki koje bih tako razmnožio a neznam sad da li to pali na trešnju da ne radim uzalud ...
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Neki dan sam slično vidio na divljoj trešnji u šumi. Vrana savila gnjezdo i ispod grana zadebljala i pustila korijenje. Možda bi i moglo
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
A dobio sam informaciju da jabuka može pa se nadam da može i trešnja odnosno divlaj trešnja-rašeljka ... ja mislim tako 20-ak rašeljki margotirat ... napravut cu pa vemo vidtjeti ehheh :D
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Probaj ovako s jednom gramom, pa ćeš vidjeti. Trešnja je dosta teška za takvo razmnožavanje.
Ono na slici je smokva a nju možeš razmnožiti i kad odrežeš granu i baciš na zemlju, ona će se primiti.
Ja ovako radim kako je na slici s dvije do tri grane godišnje, plus reznice.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Nisam se baš jasno izrazio, ovo na slikama radim samo sa smokvom plus
što odrežeme grančice reznice smokve s dva pupa i onda ih zakorjenjujem.

Trešnju cijepim na podlogu divlje trešnje. S tim imam uspjeha i držim se toga.
Imam nekoliko rašeljki koje će biti podloga tek sljedeće godine.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Aha ... ja sam lani u ovo doba posjekao jedno 20-ak rašeljki pa je priko lita izraslo mnogo mladih grana koje sam nekdian očistio-tj podšišao višak,i ostavio neke za nakalemit...

ali problem je sto mi u vocnjaku fali 20-ak vočaka pa bih to trebao nadopuniti ... kupnja gotove sadnice ne dolazi u obzir jer tom kupnjom ne dobivam ono što želim...:(envy):

jedini način da ostvarim ono sto zelim je da uzgojim svoju vlastitu sadnicu (e sad najvjerojatnje putem margotiranja) te ju nakalemim na ono što ja hocu i kako ja hocu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh