• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UKRASNO BILJE

  • Temu pokrenuo jellena
  • Datum prvog posta

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
pozna kaže:
medutim imam jedan veliki problem,naime vecina tih povrsina koje radim su ogradene visokom zivicom pa je stvarno tesko uklopiti nesta novo u prostor a da nebude pretrpano,npr. kamenjaru,ili recimo potok raden prirodnim kamenom(steta sto ovdje nemogu nabaviti benkovacki kamen).htio sam reci da se vecina novih zahvata svodi na recimo novi raspored sadnica i sitni drugi detalji. e sad bas sto se tice tih detalja bilo bi lijepo da tko ima lijepu zardinjeru,kamenjaru,ukrasni ribnjak ili bilo sta lijepo dizajnirano i dekorirano u vrtu ili okucnici,da stavi koju sliku.da pravo kazem,nedostaje mi ideja,previse mi je sve stereotipno oko mene pa me i to prilicno udavilo,a kakav je to posao ako radis sve po sabloni,bez svog "potpisa" .dekoracije sa drvetom i kamenom su mi posebno zanimljive,ali tko odrzava svoj garten zna da i najmanja sitnica na pravom mjestu dobiva silan znacaj.pa hajdmo ljudi nek tema malo zivne.

evo malo za ideju u gradskim prostorima, a naravno primjenjivo i u velikim prostorima
 
P

pozna

Guest
tako nesta Bogec,jedna unikat varijanta.inace mi se svida patuljasto zelenilo i trajnice.patuljasto ne zauzima puno prostora,moze se lijepo iskombinirati i uklopiti u prostor a trajnice su stalno zanimljive,uglavnom neupadljive ali prisutne.a sezonsko cvijece npr. macuhice i ljubicice,eh ,puno brige a kratak rok trajanja,lijepo izgleda u prostoru al ne previse sadnica na okupu.dok sam bio u osijeku napravio sam nekoliko kamenjara koristeci zemlju iz istre i dalmacije. crvena zemlja izgleda izuzetno dekorativno u kombinaciji sa odrzavanim zelenim travnjakom.a super atraktivno se moze uklopiti i crveno kamenje iz okolice benkovca. eto mozda to moze nekome biti ideja za novi dizajn vrta.inace ovdje je sad da kazem pomodno uz nove kuce kombinirati ogradu ili da kazem zid od kamena.vrlo jednostavan sistem, u kavez od pocincane zice,armature,se samo nasipa kamen,krupne sljuncane okruglice,drobljeni kamen,tj.lomljeni ili neka druga varijanta.meni osobno se bas svida taj sistem,jednostavan a lijep.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Re: lovor višnja - sadnice

bogec kaže:
TOMO VINKOVIĆ kaže:
bogec jel ovo tvoja okućnica???-odlična je-prelipa,svaka čast!!! ;)

nije moja kuča , to mi je od frenda u sesvetama

Mislim da je to prije u Hrašću...
 
S

Suncokretica2

Guest
Ovako.....drvenastoj reznici obavezno odstraniti donje listove koji bi dodirivali zemlju, zbog truljenja, izmješati supstrat (može čak i bilo koji za cvijeće) sa pijeskom, onim skroz sitnim, muljem, i u to staviti reznicu, dobro zaliti......i čekati :) Trebala bi se ukorjeniti za nekih 3-4 tjedna. Kad počne malo rasti, odreže joj se vrh radi boljeg grananja.
 
P

pozna

Guest
jel to recept sa ili bez hormona za ukorjenjivanje? kako se zove taj preparat,mislim kad ga kupujes i koliko otprilike kosta? da kazem,imam mogucnosti doci do reznica kojekakvih egzota pa ako osiguram neki plastenik ili sta slicno bacio bih se na razmnozavanje...sad sav taj materijal bacam.
 
S

Suncokretica2

Guest
pozna kaže:
jel to recept sa ili bez hormona za ukorjenjivanje? kako se zove taj preparat,mislim kad ga kupujes i koliko otprilike kosta? da kazem,imam mogucnosti doci do reznica kojekakvih egzota pa ako osiguram neki plastenik ili sta slicno bacio bih se na razmnozavanje...sad sav taj materijal bacam.

Hormon za ukorjenjivanje je u svakom slučaju dobar i ubrzava proces ukorjenjivanja. U Poljoprivrednoj apoteci tražiš baš tako "hormon za ukorjenjivanje", imaš kod nas tri vrste, ovdje ti treba za drvanaste reznice a ima i onaj za poludrvenaste i meke. Cijena ovisi, ovaj za drvenaste je negdje oko 50-60 kuna, ali ga ima dosta, odnosno za puno reznica. Kutijica je mala neka te to ne prestraši.
Plastenik za ukorjenjivanje ne mora biti neki jako veliki, bitno da nije na direktnom suncu, manje se isušuje, i da je dobro zatvoren. Svaki dan se mora obavezno prozračivati, nekoliko puta po 5-10 min. Prema potrebi zaliti, najbolje bilo kakvim raspršivačem, da jaki mlaz vode ne pomiče biljke.
 
P

pozna

Guest
ma plastenik bi prvenstveno koristio za,ja to kazem,aklimatizaciju. kupujem dosta cvijeca,sezonsko,macuhice,ljubicice...i onda kad to cvijece iz kontrolirane klime nekog gatren shopa posadim van u vrt onda 3-4 dana visi pa neznas hoce li se primit ili ne a cilj je da vrt bude odmah lijep i okupan bojama a ne tuzno viseci. npr .prosli petak je bilo 8 stupnjeva dnevne temp.,ja lijepo u lidlu naletim na akciju ruza,nakupujem brdo,cijena 0.95E,mislim,u ponedjeljak cu ici posaditi i zastititi od moguceg mraza,a danas ujutro -18 stupnjeva,skoro sam ja uginio a kako nebi ruze. e i za takve slucajeve mi treba plastenik.hvala za info o hormonu.
 
S

Suncokretica2

Guest
Ja inače nikako ne preporučam kupovanje cvijeća po raznoraznim centrima....upravo iz tog razloga, tamo cvijeće nema pravu njegu, šokirano je klima uređajima, nema nikakvu brigu, ne zalijeva se.....
 
P

pozna

Guest
ove ruze sam tamo kupio jer su tuuurbo povoljne,danas sam ih posadio u saksije??,pa onda najbolje idu van u zemlju kad zatopli,da kupovina cvijeca u trg.centrima je uglavnom shit roba,ali kad dodem na prvi dan prodaje,jos je sve ok ,a cijene uglavnom vrlo vrlo simpaticne,da ne razmisljas o 10ak komada viska. u vrtnim centrima je ponuda fantasticna ali cijene...neznas koje je vece sranje,imam musterije,realne,koji traze maksimum za neke novce i druge koji traze maksimum i ne zanima ih koliko kosta. jesi probala razmnoziti afr.ljubicicu ukorjenjivanjem lista,navodno je jednostavno i brzo???
 
S

Suncokretica2

Guest
Profesionalno nisam razmnožavala Afričke ljubice, ne isplati se to jer su preosjetljive i teško im je dati sve potrebno u plasteniku, inače sam ih doma razmnožavala, nekad davno, za sebe, ide brzo samo ukorjenjivanje, ali da procvate treba joj najmanje 6 mjeseci. Zabavno za hobiste :)
Što se tiče ruža, mogu one u saksijama dugo biti, samo moraju biti dosta duboke.
 
P

pozna

Guest
da li netko zna kako se rijesiti mahovine iz travnjaka,ali naglasak je na eko,bio ,znaci bez ikakve kemije,mehanicki nacin djeluje na 60-ak %,nedovoljno. neki pripravak od bilja,nesto slicno?
 

selesmarina

Novi član
Tu od
23 Lip 2014
Poruka
4
Muž i ja smo se preselili na starinu u Istru, ali kako to nitko nije godinama održavao to je bila jedna katastrofa. Kuća smo još kako tako uspjeli sredit da se može živjet u njoj, ali okućnica je bila katastrofa i jednostavno nismo stizali urediti ju. Zato smo unajmili za uređenje okućnice tvrtku Belana vrtovi (saznajte više) i oni su nam super sve napravili. M
 

selesmarina

Novi član
Tu od
23 Lip 2014
Poruka
4
Muž i ja smo se preselili u starinu u Istri, a kako tamo duže vrijeme nitko nije boravio kuća i okućnica su bili katastrofa. I kuću smo još kako tako uredili da bi mogli živjeti u nju, ali za urediti okućnicu nikako naći vremena. Iz tog razloga sam unajmila tvrtku da nam malo pomognu bar da netko to lijepo uredi, a onda ćemo mi održavati. Unajmila sam tvrtku Belana vrtovi (saznajte više) da mi urede okućnicu i super sam zadovoljna, savršeno su mi je uredili i sad s guštom idem uređivati vrt.
 

kocnica

Novi član
Tu od
25 Lis 2013
Poruka
27
Rc68zF9.jpg


Ajmo ga nazvat zacetak vrta (jos je u pelenama)
Dakle posadjeno red lovorvisnje prosle godine godine u 10 mjesecu i ove godine na proljece, ima kupovni ima sto sam sam pikirao bilo je i crveni koje sam pocupao pa opet posadio zelene. Svakakvi uzrasta zanima me sad kakva im prehrana treba??? Jer ih samo zalijevam i samo kod prvoga sadjenja su dobili ono gnjojivo sto su imali u svojim posudama.
(posto su samo muske glave u kuci buraz i ja pa de na posao de fax ovo ono, i ne stize se, ali nadam se da ce i ovaj dio terena/ledine sto se vidi i on u skorijoj buducnosti bit zasadjen sa nekim ukrasnim biljkama, vocem itd itd )
 

Najnoviji postovi

Na vrh