• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ulje u diferencijalu Labinprogres GREEN 14ks

M

marko69

Guest
molim vas za pomoc putem objasnjenja, vac 7 godina posjedujem motokultivator Labinprogres 14 ks. Kod mene je od prvog dana, dakle kupio sam ga potpuno novog. Nikada nisam mijenjao ulje u mjenjacu ili u diferencijalu. Provjeravao sam nivo ulja i uocio da je unutra neka cudna masa , nesto kao siva pjena , kao da se pomijesala voda sa uljem. Pristup vodi je gotovo nemoguc jer vijak/mjerac sa cetvrtastom glavom je cvrto zategnut, a kultivator je rijetko u dodiru sa vodom. Sumnjam da unutra nije tovatna mast jer kada sam podmazivao mazalice na rucicama mijenjaca, nikada nisam vidio da je mast negdje izbila, a odlazila je u negdje u neogranicenim kolicinama. U posljednje vrjeme pocelo je curiti ulje na gornji izlazni kardan ali to ulje je cisto i nije sivo kao ono na mjeracu diferencijala. Jos da napomenem da je nivo na pomenutom mjeracu visoko iznad normale.

Pozdrav svim poloamterima ili profesionalcima !
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,559
pomješala ti se voda sa uljem ili kondezacija vlage definitivno,i kod mene je ulje bilo čudne boje kad sam ga mjenjao...
što piše u papirima nakon koliko se mjenja ulje u getribi?
a ovo što ti slinavi na kardanu,to ti je otišao semering.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Ulje kad se pomiješa sa vodom zna izgledat svijetlo smeđe boje (boja bijele kave) !:cool2: Pogotovo kad se dugo ne mjenja.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kad budes odvrnuo vijak za ispustanje ulja videces koje je boje. voda i smesa voda -ulje je najvecim delom na dnu menjaca. tokom voznje se izmesa i pravi penu. prosipaj to van i najbolje naspi malo nafte 1-2 L i provozaj da spere vecinu necistoca. onda to izaspi i novo ulje. nije dzaba preporuka kod vecine masina svake 3 god promenuti ulje. kad sam kupio traktor umesto 10 L u menjacu 22L svega sem ulja. to neznam ni kako bih opisao. zato je opran komplet i novo odmah nasuto i cak malo vise za 2L
 

ChykaKure

Aktivni član
Tu od
4 Velj 2013
Poruka
284
molim vas za pomoc putem objasnjenja, vac 7 godina posjedujem motokultivator Labinprogres 14 ks. Kod mene je od prvog dana, dakle kupio sam ga potpuno novog. Nikada nisam mijenjao ulje u mjenjacu ili u diferencijalu. Provjeravao sam nivo ulja i uocio da je unutra neka cudna masa , nesto kao siva pjena , kao da se pomijesala voda sa uljem. Pristup vodi je gotovo nemoguc jer vijak/mjerac sa cetvrtastom glavom je cvrto zategnut, a kultivator je rijetko u dodiru sa vodom. Sumnjam da unutra nije tovatna mast jer kada sam podmazivao mazalice na rucicama mijenjaca, nikada nisam vidio da je mast negdje izbila, a odlazila je u negdje u neogranicenim kolicinama. U posljednje vrjeme pocelo je curiti ulje na gornji izlazni kardan ali to ulje je cisto i nije sivo kao ono na mjeracu diferencijala. Jos da napomenem da je nivo na pomenutom mjeracu visoko iznad normale.

Pozdrav svim poloamterima ili profesionalcima !

Što se tiče tog vijka sa mjeračem, četvrtaste glave. uzmi duži nastavak za gedore, okreneš onaj četvrtasti dio u koji se ubada račna (žensku stranu) i ubodeš ga na vijak, a drugu stranu ključem 13 i laganini skineš. sve ostalo će oštetit glavu vijka ako je previše zategnut... pozzz
 

Najnoviji postovi

Na vrh