• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

uništavanje brnistre, kako?

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
pozdrav

nemam pojma dal sam na dobrom forumu i u dobroj podgrupi al nadam se da cu dobiti neki odgovor...

radi se o suzbijanju brnistre sa zapustenih vinograda...
lokacija je otok cres...

dakle, pokusao bih obraditi neke zapustene vinograde koje sam naslijedio... u 3 vinograda jos ima sadnica vinove loze (nemam pojma koje vrste, ti se ne obraduju nekih 7-8 godina) a u ostala 4 vise nema nicega jer se ne obraduje dulje od 20 godina... sveukupna povrsina je nekih cca 100m^2 ako i toliko... problem je sto se brnistra prosirila sa okolnih zapustenih vinograda na moje podrucje i samo rezanje motorkom mi je zadavalo ogromne probleme.. problem je sto su to vec "stabla" brnistre od cca 1-2m visine sa debelim korijenom, i ne znam koliko bi mi vremena trebalo da idem rucno sa pikunom izbijat korijenje... a sa motokultivatorom isto ne bi islo jer je korijenje predebelo i preduboko a i trebao bih neki mocan stroj pretpostavljam...
ugl to je sad sve ocisceno od brnistre al je korijenje ostalo, i iz njega izbijaju stalno mladice kojih se ne uspijevam rijesit...
pa mi je palo na pamet da probam na porezano stablo brnistre namazati Cidokor, koji bi to trebao efikasno uklonit.

sad se postavlja pitanje, koliko je to stetno i koliko dugo otrov ostaje u zemlji? naime, ove vinograde koji jos uvijek imaju sadnice, pokusao bi ih odrzati, a u ove ostale di nema nikakvih nasada, najesen bih posadio češnjak.
zato me interesira ima li neki drugi bolji, odnosno manje štetniji način suzbijanja brnistre?

bilo kakav savjet je dobrodosao

hvala
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
pa neznam bas sta je brnistra, al mislim da bi islo sa malcerom, i nekim velikim traktorom!
al pretpostavljam da na otoku do toga nemozes doci, pa sad bas i neznam
 
G

GrofDracula

Guest
ma brnistra ima heben korijen, probao ja čupat skilavio se ko konj. neznam ako posječeš dali će opet rasti
 

ivan-x

Novi član
Tu od
3 Ožu 2011
Poruka
24
Znam kako ti je, ja se već godinu i po borim s brnistrom, na parcelama koje obrađujem bila je visoka i po 4-5 metara. Mladice izbijaju stalno, čak i kad samna otpilanom komadu po par sati palio ostatke granja i travurine.
Ja sam to riješavao tako da kad ispilam brnistru (cca 30cm od zemlje) onda motorkom na vrhu ostatka (panja) napravim križ, i u to ulijem 30% otopinu Cidokora i nakon 15-ak dana još ulijem staro motorno ulje. Za sada se to pokazalo kao najefikasnija metoda. Nakon 2-3 mjeseca joj istrune korjenje i onda ide to jednostavno mašklinom (krampom).
Jedina prednost brnistre je da kad se osuši, da je odlično drvo za ložit (posebno za gradela), naravno ovaj gornji dio u koji nisam lijevao ulje;)
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Znam kako ti je, ja se već godinu i po borim s brnistrom, na parcelama koje obrađujem bila je visoka i po 4-5 metara. Mladice izbijaju stalno, čak i kad samna otpilanom komadu po par sati palio ostatke granja i travurine.
Ja sam to riješavao tako da kad ispilam brnistru (cca 30cm od zemlje) onda motorkom na vrhu ostatka (panja) napravim križ, i u to ulijem 30% otopinu Cidokora i nakon 15-ak dana još ulijem staro motorno ulje. Za sada se to pokazalo kao najefikasnija metoda. Nakon 2-3 mjeseca joj istrune korjenje i onda ide to jednostavno mašklinom (krampom).
Jedina prednost brnistre je da kad se osuši, da je odlično drvo za ložit (posebno za gradela), naravno ovaj gornji dio u koji nisam lijevao ulje;)

hmmm... sto sad? ja sam sve to odavna prepilio, i to do tla.. u medjuvremenu taj debeli korijen se osusio.. i mladice izbile. da li isto mogu nanijeti cidokor na taj osuseni korijen ili moram cekat da opet izbiju deblje grane pa da pilam i mazem cidokorom?

hvala
 

ivan-x

Novi član
Tu od
3 Ožu 2011
Poruka
24
hmmm... sto sad? ja sam sve to odavna prepilio, i to do tla.. u medjuvremenu taj debeli korijen se osusio.. i mladice izbile. da li isto mogu nanijeti cidokor na taj osuseni korijen ili moram cekat da opet izbiju deblje grane pa da pilam i mazem cidokorom?

hvala

Vjerovatno su ti sad izbile tanje grane sa strane tog debla koje se osušilo, pokušaj sad škarama (za voćarstvo) odrezati te bočne izbojke i na to nanijeti Cidokor. Kod uništvanja ovog smeća je bitno do odmah nakon sječe naneseš Cidokor na svježu ranu. Ista šema je upotrebljiva i za divlju smokvu...
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Vjerovatno su ti sad izbile tanje grane sa strane tog debla koje se osušilo, pokušaj sad škarama (za voćarstvo) odrezati te bočne izbojke i na to nanijeti Cidokor. Kod uništvanja ovog smeća je bitno do odmah nakon sječe naneseš Cidokor na svježu ranu. Ista šema je upotrebljiva i za divlju smokvu...

dakle, tu na otoku uspio sam nabaviti samo herbicid Total 480 SL... u poljoapoteci su mi rekli da je to isto ko i Cidokor... pa bumo vidli :)

dakle, posto je brnistra sad izbacila mladice iz posjecenog korijena (visina do pola metra), plan je to porezati skarama na visinu od kakvih 10ak cm i pospricati tim herbicidom... eventualno deblje izboje proci sa kistom umocenim u herbicid...
jel to ok?
imate neki drugi savjet?
 

Kosjerac

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
167
Probaj prvo te mladice poprskati totalom, da uvuče preko njih u koren i da ga osuši, ako ne uspe onda probaj kako su kolege napisale u prethodnim postovima, i stavi jaču dozu nego što piše u upustvu.
 

ivan-x

Novi član
Tu od
3 Ožu 2011
Poruka
24
dakle, posto je brnistra sad izbacila mladice iz posjecenog korijena (visina do pola metra), plan je to porezati skarama na visinu od kakvih 10ak cm i pospricati tim herbicidom... eventualno deblje izboje proci sa kistom umocenim u herbicid...
jel to ok?
imate neki drugi savjet?


Nikakvo prskanje neće pomoći s brnistrom, samo reži i kistom, Total je sličan Cidokoru i možeš slobodno i s njim...
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
uh, skoro zaboravio na ovu temu...
ugl da se javim... tamo pred koju godinu nabavio sam na kraju taj Total 480, u vrijeme cvata sam rezao brnistru i špricaljkom pošpricao direktno na rez.... nakon par mjeseci vidio sam da je brnistra uvenula i osusila se... al opet, morao sam gotovo svaki korijen krampom (pikunom) iskopat jer su to bile ogromne brnistre...
jedan korijen ako se dobro sjecam imao je preko 3m dužine :icon_super:

ugl, jedno to polje sam očistio, ostaju mi još dva, al s obzirom na manjak vremena to radim polako i valjda ću za koju godinu uspjet sve očistit :mur:
 
Na vrh