• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Universal 350

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Sporiji kardan je prednost, jer bar možeš iskoristiti snagu motora.
Gorivo troši priključak, a ne brzina vrtnje motora.
Kako kome. Eto meni za prskalicu, rasipac, atomizer, sijacicu brzi kardan je prednost.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,157
Kaj nema DTC ručku za brzine kardana? Ili je to samo na xx3 seriji?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Kako kome. Eto meni za prskalicu, rasipac, atomizer, sijacicu brzi kardan je prednost.
To se da riješiti gasom, a za atomizer, treba malo više snage nego za ostalo navedeno.
Tebi je prednost jer imaš više traktora na izbor, prema poslu koji radiš. Onome tko ima samo jedan traktor, prije je nedostatak.

Kaj nema DTC ručku za brzine kardana? Ili je to samo na xx3 seriji?
Samo xx3 serija ima 540/1000. Od 1000 male ili nikakve koristi. Trebalo bi biti 540E.
 

UTB350

Član
Tu od
20 Lip 2015
Poruka
51
Ne znam da li je to normalno ili ne, ali u mene se kardan uvijek okriće, a nije upaljen u traktoru.
Susjed kaže da je to normalno ako se može zaustaviti rukom... ?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
To se da riješiti gasom, a za atomizer, treba malo više snage nego za ostalo navedeno.
Tebi je prednost jer imaš više traktora na izbor, prema poslu koji radiš. Onome tko ima samo jedan traktor, prije je nedostatak.

Ugodnije je raditi sa brzim kardanom. Brze dodjes do zeljenih okretaja, manja buka, na leru ti ne otpada sjeme sa pneumatske, a atomizer trazi tek malo vise snage od prskalice, manje od sijacice koja jos trazi vucnu silu. Jedino bi za malcer dao prednost sporom kardanu na takvim slabijim traktorima. Bas zbog toga ferguson je uvijek tjerao kardanske prikljucke, td ne sjecam se da je ikad.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ne znam da li je to normalno ili ne, ali u mene se kardan uvijek okriće, a nije upaljen u traktoru.
Susjed kaže da je to normalno ako se može zaustaviti rukom... ?
Točno. Ali nemoj probati rukom. Prisloni za početak neku letvu.

Ugodnije je raditi sa brzim kardanom. Brze dodjes do zeljenih okretaja, manja buka, na leru ti ne otpada sjeme sa pneumatske, a atomizer trazi tek malo vise snage od prskalice, manje od sijacice koja jos trazi vucnu silu. Jedino bi za malcer dao prednost sporom kardanu na takvim slabijim traktorima. Bas zbog toga ferguson je uvijek tjerao kardanske prikljucke, td ne sjecam se da je ikad.
Velim ti, dok imaš izbora onda je bolje 540E (dakle ferguson), a dok nemaš izbora onda je bolji sporiji kardan.
Uostalom, priključke se većinom može prilagoditi sporijem kardanu, dok je obrnuto rijetko moguće.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,157
540 okretaja kardana ali pod manjim okretajima motora...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ovak:
Motor na tvojem U350 se daje 35ks@2200 o/min. Kardan se vrti 540 o/min@1980 o/min motora. Dakle, (približno računato), na kardanu @540 o/min možeš dobiti 90% snage motora.

Motor na IMT533 daje 35ks@2000 o/min. Kardan se vrti 540 o/min@1500 o/min motora. Dakle, (približno računato), na kardanu @540 o/min se može dobiti 75% snage motora.

Računato u ks:
Uni: 35x0.9=31,5ks
539: 35*0,75=26ks

Dakle, da bi radil s kosilicom ili mlinom, koji traže 540 o/min, motor Unija moraš vrtiti na 2000 o/min, 539 moraš vrtiti na 1500 o/min, jer se njegov kardan brže vrti na punoj snazi motora. To je zgodno za strižnu kosilicu, okretalo za sijeno, špricu...jer se motor može vrtiti na manjim okretajima.
No, za frezu, roto kosu, prikolicu za gnoj ili sijeno, snaga koju motor maže dati je premala, pa treba imati manji priključak nego kaj bi taj traktor pri nazivnoj snazi mogel tjerati. Pogotovo je problem u brijegu, gdje trebaš dati motoru gasa, a nesmiješ radi toga da ne prevrtiš priključak (jer na 2000 o/min motora kardan se vrti 720 o/min!).
Drugi je problem to kaj nema rezerve momenta pri nailasku na kratkotrajno preopterećenje, pa se motor na 533 "udavi", dok na Uniju malo padnu okretaji i malo zadimi.

Dakle, tvoj Uni ima kardan 540 (600), a IMT ima 540E (720).
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Pozdrav, ima još neko iskustva s navedenim traktorom? Da li je na njemu skroz isti motor kao na 445, samo kaj je pumpa drukčije naštelana? Pitam zbog dijelova, jer ak postoje neke veće razlike onda je dijelove gotovo nemoguće naći.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Trebal bi cijeli traktor biti isti ko stari 445, samo sa smanjenom snagom.
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
A jel znaš možda koje godine su se prestali proizvoditi 445DT s kardanom prednjeg pogona sa strane? I da li svi takvi imaju mjenjač 3+3, a samo noviji DTC imaju 4+4 s dvije ručke?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Tam negdje krajem 80-tih.
Bilo je i modela 550DT s 4 brzine getribom. 445 s 4 brzine sam videl samo u DTC verziji.
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Aha, znam da je bilo takvih modela jer i sam imam plavog 340 bez prvog pogona, s 4 brzine i ručnim kvačilom kardana, a 83. je.
 

Lazar_94

Član
Tu od
25 Stu 2020
Poruka
148
Pozdrav ljudi, jel se UTB traktori i dalje proizvode negde ili je njihova proizvodnja prestala?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Potrošne robe još ima, ali odljeva i nekih ključnih dijelova motora i mjenjača se teško nađe ili se nađe samo rabljeno. Uglavnom rabljeno.
 

Lazar_94

Član
Tu od
25 Stu 2020
Poruka
148
Ja sam ove godine radio generalnu, imalo je sve da se kupi, e sad ja se ne razumem mnogo u to, verujem da ti kljucni delovi nemaju lako da se nadju..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Za generalku je obično potrebna potrošna roba, ali ako se glava neda spasiti onda pripasivanje ili strašno skup popravak stare. Ako pukne radilica problemi. Nedaj bože da blok treba, za neke modele 4 cilindra neizvedivo je kupiti novi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh