• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Upotreba kemijskih sredstava

oxygen

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
43
Poslije sadnje ozimnog mladog luka u plasteniku,a zbog predhodno nedovoljno pripremljenog zemljista,primoram sam koristiti selektivni herbicid za suzbijanje korova.Odlucio sam se za selektivni herbicid od BASFa "STOMP 330E"

Luk sam posadio 17-og ovog mjeseca na povrsini od 60 m2 i kupio sam pomenuti preparat,ali na pakovanju nema omjera u kom se treba preparat mixati sa vodom.Na web stranicama od Basfa se pominje omjer 5l STOMPa na 1 ha !
Obzirom da je i mene povrsina "micro" u odnosu na gorepomenutu,molim da mi neko odgovori sa koliko vode ja mogu pomijesati ovaj 1 litar STOMPA KOJEG SAM KUPIO???
 

icerepin

Član
Tu od
5 Tra 2009
Poruka
66
Poslije sadnje ozimnog mladog luka u plasteniku,a zbog predhodno nedovoljno pripremljenog zemljista,primoram sam koristiti selektivni herbicid za suzbijanje korova.Odlucio sam se za selektivni herbicid od BASFa "STOMP 330E"

Luk sam posadio 17-og ovog mjeseca na povrsini od 60 m2 i kupio sam pomenuti preparat,ali na pakovanju nema omjera u kom se treba preparat mixati sa vodom.Na web stranicama od Basfa se pominje omjer 5l STOMPa na 1 ha !
Obzirom da je i mene povrsina "micro" u odnosu na gorepomenutu,molim da mi neko odgovori sa koliko vode ja mogu pomijesati ovaj 1 litar STOMPA KOJEG SAM KUPIO???

2 mililitra po metru kvadratnome 60*2= 120 ml/ na 60 m2 sa koliko vode nije bitno već je bitna doza po površini. znači 1,2 dcl može sa 2 lit vode kao i sa 50 lit
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
2 mililitra po metru kvadratnome 60*2= 120 ml/ na 60 m2 sa koliko vode nije bitno već je bitna doza po površini. znači 1,2 dcl može sa 2 lit vode kao i sa 50 lit


Količina vode je itekako bitna a koncentraciju ponovo preračunaj zbog toga što bi po ovom računu na hektar išlo samo dvadeset litara herbicida što je četiri puta više nego dozvoljeno. 1ha=10000m2 / 60=166x1,2= 200 dvadeset litara. Toliko što se tiče rčuna a korove ja nebi suzbijao herbicidom pogotovo ne u plasteniku i sa stompom.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
- u luku (iz sjemena i iz lučica) upotrebljava se u količini od 5 l/ha, odn. 3 l/kj poslije sjetve ili sadnje, a u povrću iz presadnica (rajčica, kupus, paprika) prije presađivanja, uz utrošak vode od 300-600 l/ha. Luk sijan izravno iz sjemena može se prskati nakon nicanja, kad je potpuno razvijen prvi pravi list;

U duhanu se spominje koncentracija jer pretpostavljam da se prskaju malo veće biljke??
DOST 330 EC je kontaktno sredstvo za suzbijanje zaperaka, i uništava uništava mlade izdanke, a ne oštećuje zrelije lisno tkivo. Prvo prskanje može se izvršiti na biljkama potpuno razvijenih listova pošto se posijeku vrhovi, a biljke budu na početku cvatnje. Drugo prskanje može biti potrebno u biljaka koje naglo rastu, prije nego što pazušni pupovi postanu duži od 1 cm. Treba prskati krupnim kapima uz utrošak vode od 400-500 l/ha. Optimalna koncentracija za prskanje jest 1,25-1,6 %. Da bi se pripremilo sredstvo (škropivo) za prskanje, treba staviti 1,25-1,6 l DOSTA 330 EC u 100 l vode;

DOST i STOMP imaju istu djelatnu tvar.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Poslije sadnje ozimnog mladog luka u plasteniku,a zbog predhodno nedovoljno pripremljenog zemljista,primoram sam koristiti selektivni herbicid za suzbijanje korova.Odlucio sam se za selektivni herbicid od BASFa "STOMP 330E"

Luk sam posadio 17-og ovog mjeseca na povrsini od 60 m2 i kupio sam pomenuti preparat,ali na pakovanju nema omjera u kom se treba preparat mixati sa vodom.Na web stranicama od Basfa se pominje omjer 5l STOMPa na 1 ha !
Obzirom da je i mene povrsina "micro" u odnosu na gorepomenutu,molim da mi neko odgovori sa koliko vode ja mogu pomijesati ovaj 1 litar STOMPA KOJEG SAM KUPIO???

ovisi s čime prskaš,prskalicom ili atomizerom,zato ne piše na sredstvu količina vode. obično piše određena doza za određenu količinu vode. jer voda je samo medij,tvoje je da 5l po ha razbacaš ravnomjerno,a s koliko vode češ ti to napraviti ovisi s čime prskaš. postoje čak i takve prskalice koje tako razbiju sredstvo da nije potrebno mješanje s vodom. ali to je malo veća matematika. stavi ti na običnu prskalicu od 16L 70ml i deri.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
koncentracija se računa iz doze po ha


Koncentracija se računa iz uputstva proizvođača koji preporuča sredstvo po ha ili po 1000 m2 veća doza sredstva može imati štetan utjecaj na kulturu koju štitiš i na sledeću kulturu zato uvjek treba poštivati preporuku proizvođača a ne izmišljt toplu vodu. Svaki proizvođač preporuča i količinu vode od 400-600 litara po ha ako nema preporuke smatra se da ide 1000 litara na ha.

Primjena:
) u ozime pšenice nakon žetve u dozi od 2,5 l / ha ili u fazi 2 do 3 lista pšenice u dozi od 4 l / ha, tretiraju se samo jeseni b) u ozimog ječma, ozime raži i tritikale poslije sjetve u dozi od 5 l / ha ili u fazi 2 do 3 lišće usjeva u dozi od 4 l / ha, tretiraju se samo u jesen, c) u kukuruza prije nicanja ili nakon pojave kukuruza do četiri lista fazi (BBCH 14) u dozi od 3 do 4 l / ha d) u suncokreta s ugradnja ili prije nicanja u dozi od 5 l / ha, e) u kupus prije transplantacije u dozi od 4 l / ha (40 ml na 100 m 2; ), f) u mrkvi prije vznikomv doze od 4 l / ha (40 ml do 100 m 2 ) u neke vrste mrkve je sredstvo fitotoksično, g) u luku (iz sjemena i čebulčka) ili nakon sjetve. sadnja usjeva izvire faze u dozi od 4 do 5 l / ha (40 do 50 ml na 100 m 2 ), svjetlost i humus tla 2,5 - 3 l / ha (25 do 30 ml na 100 m 2 ), koristeći vrlo svjetlo ili loše tlo sa humusom ne preporučuje. Za proizvodnju luka iz sjemena, mi preporučujemo da koristite nižim dozama, h) u češnjak , nakon sadnje u dozi od 4 l / ha (40 ml na 100 m 2 ), i) grah prije klijanja od 5 l / ha (50 ml na 100 m 2 ) , j) u grašak prije klijanja od 5 l / ha (50 ml na 100 m 2 ), k) u rajčice prije transplantacije u dozi od 4 l / ha (40 ml na 100 m 2) , l) u krumpir otporan korov u na 5 l / ha (50 ml na 100 m 2 ), m) u soji prije sjetve do ugradnje ili prije nicanja u dozi od 3,5 l / ha N) u mladim nasadima vinove loze, jabuke, kruške, breskve i nektarine na plodnost u dozi od 3 l / ha.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh