• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uređenje livade

Slish

Novi član
Tu od
18 Tra 2016
Poruka
3
Poštovani forumaši,

Pozdravljam Vas sve, imam nekoliko pitanja, nisam nikakav poljuprivrednik niti mi je ta djelatnost jako poznata, no želim nekakve stvari doterati u red na vikednici pa bi molio vas iskusne nekoliko savjeti pošto sam totalni tudum za to.

Dakle imam imanje gdje imam vikendicu za odmaranje, jedan dio mi je vocnjak i jedan dio livada.
Livada je dakle velicine oko 500m2 koja je prije bila cijela oranica i jedan dio je ostavit za vrt, na jednom je igraliste za kosarku i ostalo je ovih 500m2 koji je sad slegnuta zemlja ali su od oranja ili što god se radilo već, ostali su kao valovi od oranja, ta livada je grbava puna udubina, jednom rijeci neravna je. i to je tak negdje 6-7 godina,sleglo se.

Izasao je svakakv korov koji je sve samo ne trava fina. uglavnom da skratim ja želim izravnati tu livadi da bude ravna da je mogu fino kositi, odrzavati makar bio i taj korov ali da nije toliko grbavo, sad mene zanima što ja trebam, koja bi bila najbolja opcija da se to uredi kako zelim, Dali navesti 10,20m3 zemlje i vise koliko je potrebno iako bi to bio jako velik posao ili se to moze sa strojem nekim poravnati, na zalost ne znam te izraze za obradivanja zemlje sto bi trebalo i kako, ali volio bi da me netko uputi to i to bi trebao da znam se dalje raspitati i traziti što mi je potrebno.

Želim donekle to doterati u red, jer imam traktotric mali odonsno kosilicu koju sam kupio sa kosnju i to je uzasno kositi koliko je neravno i puno udubina, Bilo što predlozite bolje je nego ništa.

Naravno ako je moguce to preraditi sve i cak posaditi drugu travu tu bi bio jos zadovoljni ali dovoljno je da je uspijem izravnati. Dakle sve prijedloge primam.

P.S. isprika administratorima ako sam odjeljenje pogrijesio jer ne znam ni sam gdje da stavim, a vdiio sam da ima slicnih tema pa sam je ovdje stavio.

Bio bih zahvalan.

LP.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Ako nije neka depresija gdje se voda zadrzava, nema potrebe navazati zemlju. Nadji u okolici nekoga s malo ozbiljnijim traktorom i poravnat ce ti to bez problema. Bilo preorati pa preci s rotodrljacom da poravna, utjerati ju direktno u to ili s nekim trecim prikljuckom. Opcija ima puno a na toj povrsini nije neki problem..
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ako hoćeš da iskorijeniš tu travu što sad imaš ja bi na tvom mjestu prvo sve poprskao nekim totalnim herbicidom da je ubiješ do kraja. Onda naći nekoga da to plitko pofreza (tek da se unište džombe i malo ispod) te ručno poravnati grabljicama. Posijati željenu travu (neku normalnu za dvorište), opet grabljicama malo razbucati da se izmiješa sa zemljom da ptice ne pokupe sjeme i povaljati. Dovoljan je i mali ručni valjak od 100-150 kg.

Valjanjem postižeš da sjeme ima bolji kontakt sa zemljom i za kasnije udobniji rad sa kosilicom.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Redovitom kosnjom ce prevladati neka kulturnija trava. Nema potrebe prskati i sijati. Nebi bilo lose, ali nije nuzno..
 

Slish

Novi član
Tu od
18 Tra 2016
Poruka
3
Vidis kazes bilo sto, sa traktorom to je pitanje sto tocno, nekakav taj mehanizam za orati, sta vec sto ima da se stavi i to sredi, to je problem ne znam ni kako to ljudi rade, niti ista, uredu mislim da za neki pocetak imam dosta, Dali se isplati u ovo doba saditi travu ako se to bude na takav nacin uredivalo, jel kao sto su mi decki predlozili da mogu posaditi drugu travu?

Znate sta bude najgore po ljetu kada sunce upekne i trava se dosta osusi i to bude kao nozevi, sve bude tvrdo pode se kad se pokosi, ono bas je neki korov koji je jak. mislim ne treba ni puno sunce neg ono bude dan dva malo toplije i ono bos se ne moze po tome hodati kako bude podljikavo.

Zahvaljujem se svima na odgovorima.
 
Posljednje uređivanje:

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
254
nabaci par slika da vidimo tu livadu pa ćemo bolje znat objasnit....
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Nova Gradiška. Tu ljudi imaju grubere. Potraži na internetu kako to izgleda, prođeš kroz mjesto, malo se provozaš vidiš tko to ima nek ti prođe sa tim pa sa rotodrljačom ili sa frezom. Trava če sama niknuti i kak je tibor napisal redovitom košnjom če ostati samo dobra trava.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Nađi koga neka uzore potanjira i pomalo kosi i dobro.
 

Slish

Novi član
Tu od
18 Tra 2016
Poruka
3
Evo ljudi probao sam usliakti ne znam stvarno koliko ce te uspijet vidjeti, na slikama to izgleda cak i vise nego dobro ali nije tako bajno bas. mozda se na prvim slikamma vidi kako je grbavo malo vise, ugl niej to ogromno, iza mene je vrt i igraliste. to je inace sve bilo kao oranica ali vec dugi niz godina kako smo to kupili koristimo manji dio za vrt, a ovo se samo kosi

qofzfr.jpg


1z58c36.jpg


143na7p.jpg


1z58c36.jpg


2djnjhv.jpg
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Ne izgleda to lose, no ako vec zelis, trazi u okolici nekoga da to preore i poslije predje s rotodrljacom ili frezom barem dva puta. Rotodrljaca lijepo ravna ako se spusti malo dublje.
 

Marw

Novi član
Tu od
22 Pro 2020
Poruka
6
Pozdrav! Dali se livade trebaju pokositi i drugi puta ako nema otave? Koji su rokovi ako treba?
 

Najnoviji postovi

Na vrh