• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ursus mali 335 i viličar

iceman535

Novi član
Tu od
11 Kol 2017
Poruka
9
Poštovani članovi grupe, molio bi informacije od iskusnih.
Trebam za malog ursusa viličar, ali nisam siguran koliko bi mogao podići s njim a da prednji kraj bude upravljiv.
težine koje trebam podizati su do 700kg (humus u vrećama na paletama ili jumbo vreće koje ne prelaze tu kilažu). Volio bi znati koliko mi je realna granica, 400, 500, ili bi mogao dići 700. Ovisno o tome da znam koliko bi mogao pakirati humusa u vreće.
Imam opciju
a) lakšeg viličara, što nije loše jer on manje tiska traktor ali mu je max 800 pa očekujem prije kvarove ili probleme.
b) opcija jačeg i težeg viličara ali koji na sebi na dnu ima kotače od viličara pa se na njima vozi. Prednost ovog je što može diči veći teret a da ne podiže traktor jer je na svojim kotačima, ali me strah kod skretanja i sl da će ti kotači smetati i da ću morati cijeli viličar s teretom podići malo hidraulikom da bi skrenio.
Pretpostavljam da ste se susretali sa sličnim i da netko od vas ima iskustva pa bi molio za savjet što mogu očekivati (da donesem odluku kupiti viličar za ursus i ako da, koju kombinaciju bi vi).
Hvala vam u naprijed, pozdrav iz Slavonije.
 

Prilozi

  • vilicarJaci.jpg
    vilicarJaci.jpg
    64.6 KB · Pregleda: 137
  • vilicarSlabiji.jpg
    vilicarSlabiji.jpg
    82 KB · Pregleda: 129

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Mislim da malo previše očekuješ. Taj viličar ima sam 500-tinjak kila i njega nositi bi traktoru bila puna kapa, a kamoli još 700 kila tereta.
Za takve terete trebaš traktor od >3,5T mase. Znači, cca dvaput jači i masivniji od toga kojeg sad imaš.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Na ovom drugom viličaru bi mogao možda napraviti da se ti točkovi rotiraju kad skrećeš (motaš volan) kao kod kupilice za sijeno ali naravno da to bude dobro čvrsto. To je neko moje mišljenje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
moja firma je prodala indosa 3 t , dupli tvrdi kotači koji je palil i dizao za soma eura ..znači nađe se ..ja bi razmišljal u tom pravcu
 

iceman535

Novi član
Tu od
11 Kol 2017
Poruka
9
Mislim da malo previše očekuješ. Taj viličar ima sam 500-tinjak kila i njega nositi bi traktoru bila puna kapa, a kamoli još 700 kila tereta.
Za takve terete trebaš traktor od >3,5T mase. Znači, cca dvaput jači i masivniji od toga kojeg sad imaš.
ovaj veći bi trebao biti oko 250-300. Ovaj manji kaže da je lagan i da ga dvojica podignu. Znači ja računam 100-150kg max. Sve jasno, zato bi volio znati limit. Ako je 200 kg nešto što mogu očekivati da nosim, onda trebam razmisliti koliko ću takvih tereta imati i jel se isplati investicija samo za to. Hvala na info, svaka je dobrodošla

Na ovom drugom viličaru bi mogao možda napraviti da se ti točkovi rotiraju kad skrećeš (motaš volan) kao kod kupilice za sijeno ali naravno da to bude dobro čvrsto. To je neko moje mišljenje.
da zvuči dobro, moram se čuti s mehaničarem što bi se dalo napraviti. Dobra ideja. Pomoglo bi da su točkovi prisutni ali bi morali biti gibljivi. Ovo fixno mi se čini da bi više smetalo nego pomoglo.

moja firma je prodala indosa 3 t , dupli tvrdi kotači koji je palil i dizao za soma eura ..znači nađe se ..ja bi razmišljal u tom pravcu
gledao sam i to, traktor imam pa gledam što mogu iskoristiti. Najviše mi je upitno (za viličare kao samostalni stroj) što po farmi imam većinom travu/zemlja a to je meni se čini nemoguća misija za indos. njima treba tucanik, beton, asfalt.
Ispravite me ako ima nekih drugih opcija. Nisam odustao od ovog kompletno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Ak nemaš asfalt, zaboravi varijantus pomoćnim kotačima.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Iceman535,

ne vi škodilo da probaš na traktor zakačiti neki teži plug okretač, barem 800 kg. Ako možeš bez problema (odizanja prvih kotača) voziti taj plug, onda buš vjerojatno mogel voziti na viličaru 500-600 kg. I to kad je teret dolje. dizanje tereta isključivo u mirovanju i na ravnom.
Mislim da je za korištenje traktorskog viličara neophodno imati hidraulični toplink.

Kad je vlasnik AC-a vozil ovaj viličar na slici po terenu na slici, meni se činilo da bu ga svaki čas odiglo. A išel je u najsporijoj brzini.
No, novci su tvoji, a i odluka također i nemoj shvatiti da te odgovaram. Samo iznosim svoja saznanja.
WP_20150804_13_23_38_Pro
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja imam CLARKov viljuškar koji je na traktoru , rusu , tona mu je kapak , sve preko toga nije upravljivo a radi se o traktoru od 3,5t.
Jednom sam spuštao paletu cementa od 1,5t i umalo je nisam razbio od zemlju , da nisam nago pustio hidrauliku sigurno bi me prebacila nazad.
Viljuškar mi je maksimalno primaknut traktoru ali je i sam jako masivan i težak tako da i to treba uzeti u obzir.
Nekoliko puta sam taj viljuškar kačio za vladimirca koji je otprilike ekvavilent tvom ursuzu i mogu reći da to nije za njega jer nemože baratati sa nekim optimalnim teretima.

Ovaj sa tvoje prve slike je jako masivan za ursuza , pomoćni točkovi su dobra stvar ali tvoj traktor jednostavno nema kila za njega , opcija samoudesivih točkova bi vjerovatno pomogla ali opet nema kila.
Ovaj sa druge slike ima ti daleko kačanje , znači bio bi jako daleko od tvoje zadnje osovine što je pogubno za radove sa viljuškarom jer je svaki centimetar bitan.
Ja sam na rusu napravio kratke produžetke poluga i njih koristim ako treba nešto ozbiljno da podižem. Rus ima poluge iz dva dijela i ti produžetci se časkom zamijene , koristio sam ih i za roto drljaču a i sada za frezu pošto mi je preteška.
 

iceman535

Novi član
Tu od
11 Kol 2017
Poruka
9
Ak nemaš asfalt, zaboravi varijantus pomoćnim kotačima.
hvala ti, tako sam si i mislio. Da će mi ti kotači više biti smetnja nego korist. Propadati u zemlju, teško skrenuti = u konačnici ne znači mi ništa što sam puno podigao kada mogu samo ravno i po ravnom :)
 

iceman535

Novi član
Tu od
11 Kol 2017
Poruka
9
Uskoro ću napraviti update ovdje. Napravili smo viličar (upala prilika jeftino pa se nije imalo što puno izgubiti). Dobar kvalitetan i može puno podići (iako meni to nije bitno). Na prvom testu okvirno na 400-450kg se podiže prednji kraj malog urse. Vidjet ćemo još detaljnije za koji tjedan kada otopli. Trenutno radimo na prednjim utezima pa što budem imao od info javim. Možda nekome pomogne. Hvala svima na savjetima i iskustvima što ste pisali u odgovorima gore.
 

Najnoviji postovi

Na vrh