• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uslužni radovi

V

VTZ

Guest
Re: cijena košenja trave u voćnjaku od 2 jutra?

Bobo kaže:
Onda ti je vocnjak izrazito ravan i imas u njemu neku sijanu travu ili travnu smjesu...

Moj tetak je na poklon dobio takav traktor kosilicu (zaboravio firmu, ali jedna od poznatijih) s dva noza. Traktor se gusio u malo visljoj travi (djetelina pomjesana sa raznom samoniklom travom), cak kad mu je kosilica bila podignuta na najvislje. Gdje se zadesila kakga kvrga, kosilica je zuljala po zemlji i nozevi su se tupili. Iako je to vrlo dobar stroj za ravne povrsine, ali u vocnjaku s nekom samonikliom travom je to dosta nezgrapan stroj.

Napominjem da je taj traktorcic cjeli svoj vjek bez greske uredjivao travnjake oko neke vile u zagrebu, ali u vocnjaku se bas i nije pokazao, te ga je tetak vratio kolegi od kojeg je i dobio traktor.

:lol: :lol: :lol:

Bobo Bobo, što reči na sve ovo!?

Moj voćnjak je u stvari donja polovica (bivšeg) vinograda, na nagnutom je terenu, ilovasta zemlja. Zbog takve strukture tla (uvijek dovoljno vlage i puno sunca) samonikla trava ima sve uvjete za bujni rast, kao na malo kojem drugom mjestu! Trava ima izrazito debele i tvrde vlati, ako se nebi redovito kosila, narasla bi do pojasa.

Dok nisam nabavio taj traktorić, isprobao sam sve metode košenja: ručna kosa, trimer, strižna kosa na motokultivatoru, i samohodna kosilica za travnjake. Sve je to bila teška muka, i preporodio sam se otkako koristim MTD. Muka se pretvorila u pravu rekreaciju i zadovoljstvo.

Čim je traktorić stigao na moje dvorište, skinuo sam mu bočni deflektor sa kosišta, tako da trava može slobodno letjeti sa strane, i ne štopa se niti kod najveće i najgušće trave. Naravno, brzinu prolaza treba prilagoditi, i smanjiti na minimun, ukoliko se kosi jako visoka trava. Ukoliko se radi o zapuštenom travnjaku, noževe treba prvo podići na veču visinu.

S ovim traktorićem čak kosim ponekad i onu gustu travu, po prilaznim poljskim putevima, koju nitko drugi ne kosi. Za jednu sezonu sam šumicu iza dvorišta pretvorio u pravi park. Tamo prije trava nije mogla niknuti, zbog ostalog korova. Sad i u šumi imam pravi travnjak!
 
V

VTZ

Guest
Re: cijena košenja trave u voćnjaku od 2 jutra?

Ovo je livada, gdje je nekad rastao korov:

IMG_0232.jpg


A ovo je susjedna parcela, za usporedbu:

IMG_0235.jpg
 
V

VTZ

Guest
Re: cijena košenja trave u voćnjaku od 2 jutra?

A evo i vinograda, i voćnjaka ispod njega, prije i nakon košenja. Ako laže koza, ne laže rog... :roll:

IMG_0282.jpg


IMG_0264.jpg


IMG_0267.jpg
 
V

VTZ

Guest
Re: cijena košenja trave u voćnjaku od 2 jutra?

IMG_0265.jpg


IMG_0275.jpg


Autoprikolicu za MTD sam morao izraditi, jer one kupovne su preuske

IMG_0263.jpg
 
B

Bobo

Guest
Re: cijena košenja trave u voćnjaku od 2 jutra?

Da biih rjeci rekao...

Ovo kod mog tetka ti je oranica, ali doslovce oranica, koja se tokom godina slegla, i tu sam kosio sa samohodnom Viking kosilicom 6ks, koja je kroz tu travu letila, takodjer sa dignutim usmjerivacem trave, tako da sva moze izletjeti van...

Dobio je od kolege takav traktorcic, koji je kosio travnjake ali posto stari vlasnik za njega vise nije imao posla, poklonio ga je mom tetku. Tetak je probao sve moguce s tim strojem, ali i na najvislje nastelanim nozevima, se on gusio, iako je to stroj snage 10ks.

Nisam s tim traktorom radio kod njega, jer nije mogao upaliti (prazan akumulator) ali mi tetak nije mogao rjecima iskazati nezadovoljstvo s takvim traktorcicem. Ja sam mislio da ce taj traktorcic pokositi sve zivo i nezivo, kad ono NISTA... To mi je bio jedini susret s takvom kosilicom, i dobro je sto takvi strojevi ipak rade dobro, pa mi se sve vise cini da je krivica bila u mom tetku,a ne u traktoru...
 
V

VTZ

Guest
Re: cijena košenja trave u voćnjaku od 2 jutra?

Bobo kaže:
Tetak je probao sve moguce s tim strojem, ali i na najvislje nastelanim nozevima, se on gusio, iako je to stroj snage 10ks.

Nisam s tim traktorom radio kod njega, jer nije mogao upaliti (prazan akumulator) ali mi tetak nije mogao rjecima iskazati nezadovoljstvo s takvim traktorcicem. Ja sam mislio da ce taj traktorcic pokositi sve zivo i nezivo, kad ono NISTA... To mi je bio jedini susret s takvom kosilicom, i dobro je sto takvi strojevi ipak rade dobro, pa mi se sve vise cini da je krivica bila u mom tetku,a ne u traktoru...

Moj susjed ima potpuno indetničan traktorić kao što je moj, 12,5 KS. To kako on (bolje rečeno njegova djeca) s njime "kose", teško je uopće opisati. Više je trave pogaženo i potučeno, a najmanje pokošeno. :roll:

Pošto se radi o večim površinama, koje traktorić može brzo obraditi, važno je da su noževi oštri prije svakog večeg košenja. Moj susjed u 6 godina vjerovatno noževe nikad nije nabrusio, ja ih brusim redovito.

Znači -isti stroj a dva vlasnika - rezultati su dijametralno suprotni.
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
Re: cijena košenja trave u voćnjaku od 2 jutra?

da li postoji kakvo riješenje da se trava ne mora otrovom prskati-da se kosi bočno ili mislite da je isplativije ispod lijeske prskati i gotovo?
ima li tko kakvoga iskustva ako ima neka ga podijeli sa nama koji smo na prekretnici dali suhi ugar ili trava pa da se kosi? :oops:
 

Najnoviji postovi

Na vrh