• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uslužno rušenje - papirologija

nescafe2

Član
Tu od
4 Lip 2020
Poruka
53
proizvodnja proizvoda od drva i radove u šumarstvu.

Glavni problem je taj sto posao koji radis, uopce nije zahvacen zakonom. Najblize tome sto je kod tebe problem je procedura prijevoza drveta od privatnih sumoposjednika. Naime, zakon ne poznaje tj. "ne vidi" privatno ( u prijevozu ) drvo na okucnici nego spominje samo drvo/sumu koja nije klasificirana kao suma i nalazi se na zemljistu u vlasnistvu RH.

U krivu su oni koji misle da savjetodavna ima veze sa tvojm problemom, oni po zakonu uopce nisu duzni izaci na teren i obiljezavati drvo jer njihov izlazak se naslanja na drvo iz sume i drvo koje je prije doslo iz sume pa popratnica prati onu prvu ili na drvo koje je doslo sa zemljista koje je u vlasnistvu RH. To sto ( nelegalno ) uberu koji pinku na tome je druga prica...

Trebas krenuti prema clanku 37 ZOŠ, stavak 5 i nastaviti prema pravilniku o doznaci stabala, obilježbi šumskih proizvoda, teretnom listu (popratnici) i šumskom redu na clanak 23, stavak 3 i dalje.

Znaci ti bi se trebao kod komore registrirati ( na osnovu NKD ) za licenciranog izvodjaca te kao takav bi sa tom licencijom sam mogao prinatati TL i ispunjavati ga sa vlanikom privatnog zemljista/okucnice u skladu za ZOŠ i pravlnikom. S obzirom na to sto imas upisano u NKD sada trebas istrazti koja je procedura za dobivanje licencije i da imas svoj žig ili faksimil režijskog čekića licenciranog izvođača.
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Glavni problem je...

Hvala na preciznijem odgovoru kojim si dobro detektirao problematiku i recimo da sam uspio istražiti opcije i dobiti (neke) odgovore, između ostalog i od komore inžinjera šumarstva i drvne tehnologije.

Na žalost riješenja nemam jer sve pada u vodu zbog škole. Da bi mogao legalno prevoziti drva i za ista si sam raditi papire tj. popratnicu morao bih postati licencirani izvođač radova, a da bih to postao trebao bi biti inžinjer šumarstva... Znači, svima je jasno da ne radim šumarski posao no sam transport drva jer strogo reguliran sa popratnicom, a to je regulirano zakonom o, pogađate, šumama.

I zaista kako su neki već tu pisali, problem se vrlo elegantno može riješiti kupovinom mobilne pilane i onda više zakon o šumama ne vrijedi ili da budem precizniji, lako bi si na tvrtku napisao otpremnicu tj. tovarni list za daske i čao đaci... Ta opcija zbog male količine otpada ali postoji.

Vidjeti ću do kraja godine što i kako. Generalno školovanje je dobro, no dugotrajan proces koji mi je za trenutno poslovanje besmislen. Kupovina mobilne pilane je generalno isplativija no opet, trebalo bi imati puno puno više posla da se opravda kupovina iste...
 
Na vrh