• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj bukovača - Osnivanje OPG-a

  • Temu pokrenuo Dvoprstenka
  • Datum prvog posta
D

Dvoprstenka

Guest
Pozdrav forumašima!

Odlučio sam se u skoroj budućnosti baviti uzgojem bukovača. Imam jedan lijepi prostor (podrum) koji bi želio iskoristiti u tu svrhu. Zanima me što mi je potrebno za osnivanje OPG-a pa Vas molim da mi date savjet.

Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru,

LP
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav forumašima!

Odlučio sam se u skoroj budućnosti baviti uzgojem bukovača. Imam jedan lijepi prostor (podrum) koji bi želio iskoristiti u tu svrhu. Zanima me što mi je potrebno za osnivanje OPG-a pa Vas molim da mi date savjet.

Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru,

LP

Za početak na stranicu savjetodavne službe (www.hzpss.hr) i naći koji je savjetnik za tvoju općinu/kraj/regiju i tražiti pomoć oko osnivanja OPG-a. Zato oni i dobivaju plaću da budu od pomoći.
Inače ide prijava u nadležni Ured za poljoprivredu (gradski, općinski) i to je to.
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
posto je ova tema vec nacela postupak za uzgoj bukovaca, ja sam se bio odlucio da probam. kupio dosta literature i odabrao uzgoj bukovaca na slami. bukovace sam odabrao jer je navedeno da su idealne za hobiste, ne zahtijevaju puno paznje i posebnih uvjeta. za prvi put sam jako zadovoljan sa prinosima, dobio sam tri berbe za uvjete ili bolje receno ne uvjete u kojima su bukovace rodile. vidi se po slikama proces razvoj bukovaca. moram napomenut, nisam uspio slikat prvu i drugu berbu jer radim kao pomorac i tada sam nazalost bio na brodu.

nastavak...

zao mi jedino sto ne mogu pratit cijeli proces na dnevnoj bazi jer kao sto sam rekao radim na brodu....

svakakvi komentar je dobro dosao...:eek:
 

Prilozi

  • slama.jpg
    slama.jpg
    41.2 KB · Pregleda: 830
  • priprema za kuhanje slame.jpg
    priprema za kuhanje slame.jpg
    63.5 KB · Pregleda: 888
  • kuhanje slame.jpg
    kuhanje slame.jpg
    32 KB · Pregleda: 923
  • cijedjenje i hladjenje.jpg
    cijedjenje i hladjenje.jpg
    77.9 KB · Pregleda: 930
  • pakiranje.jpg
    pakiranje.jpg
    70.1 KB · Pregleda: 1,039
  • micelij bukovace.jpg
    micelij bukovace.jpg
    29.1 KB · Pregleda: 1,074
  • stavljanje micelija.jpg
    stavljanje micelija.jpg
    77.9 KB · Pregleda: 1,719
  • pravljenje rupa.jpg
    pravljenje rupa.jpg
    67 KB · Pregleda: 804
  • prorastanje.jpg
    prorastanje.jpg
    42.2 KB · Pregleda: 889
  • treca berba.jpg
    treca berba.jpg
    39.3 KB · Pregleda: 924
Posljednje uređivanje od moderatora:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Sve je to dobro i lijepo samo slamu bi trebao isjeckati na sitnije komadiće ako nemaš ničim drugim onda satara i udri. Ja sam radio bukovače za svoje potrebe i na kraju nije bilo samo za mene koliko su rodile a o kvalitetu tih gljiva sve se zna.
A gdje nabavljaš micelij.
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
znaci slama jos sitnije... inace kad sam lani pripremao slamu, slama u bali nije bila ispresjeckana kao ova ovogodisnja na slici. kako je ova isjeckana na nekih 10-15cm sam mislio da si skratim malo posao.... ali sam krivo mislio....:scratch

micelij je od firme Fungi perfecti, a kupljen je u Agromlinar, agrarija u sklopu branimirove trznice u zg...

posto najmanje pakiranje je od 4 litre, a za 20kg slame se preporucuje do 1 litra micelija, ja sam ostatak micelija probao nasadit na hrastove klade... samo kod takvog nacina prorastanje treba cekati do 5-6-7 mjeseci... ako prorastanje uspije tada vise ne namjeravam koristiti slamu jer bi davanje plodova sa klada trebalo biti visegodisnje kad se stvore atmosferski uvjeti...:p
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Slama mora biti što sitnija i što jače nabijena . Imao sam prošle godine stvarno jednostavno i ne zahtijeva extra uvjete.
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
Pozdrav svima, vidim da je tema već dugo neaktivna ali eto ako netko ima ikakvih informacija unaprijed hvala!

Dakle zanima me ako imate ikakvih iskustava sa uzgojem bukovača i još bitnije kakvo je tržište, kako se kreću cijene ili jeli prodaja problem?

Hvala!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
...ma nije prodaja problem, recimo na karlovačkoj tržnici se može prodati 20 kila...MJESEČNO...:(giggle):
 

Crow

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
20
:D toga sam se i bojao :) znači nije baš da ima neki otkup bukovača, pretpostavljam da je lakše sa šampinjonima ili šitakama ili nekim interesantnijim vrstama...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,528
od gljiva jedino vrganja možeš prodat neograničeno...:icon_madu:
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
mogu li se bukovače "posaditi" sad u 8. mjesecu, ili ima određeno vrijeme godine kad se one uzgajaju?
 

Najnoviji postovi

Na vrh