• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UZGOJ CRNOGORICE

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Interesira me, ako tko zna, kako se uzgajaju sadnice crnogorice. Mislim na bor, jelu i sl. Ja sam ove godine za Božić nakupio češere od jele i stavio ih sušiti da se otvore pa da ih mogu poprskati sa sprejem i staviti na Božićno drvce. Kad su se otvorili isipala se hrpa sjemena iz svakoga. Interesira me može li se iskoristiti to sjeme i kakav je postupak s njim ako može.
Unaprijed hvala.
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Mene bi to isto zanimalo. Za božično drvce sam u nekom rasadniku kupio Pančićevu omoriku, pa sam tom prigodom sa posječenih stabala pokupio skoro pola vrečice češera. Dosta su manji od češera obične jele i lijepog su oblika, pa sam mislio da bi se djeca s njima htjela poigrati. Ostavio sam ih doma u vrečici kraj radijatora i za nekoliko dana (neznam točno koliko jer sam bio zaboravio za njih) su se otvorili i iz njih kad se protresu ispada hrpa sitnih sjemenki sa krilcima. Najveći dio sjemenki je sitan i mislim da te nebi proklijale. Vrlo mali dio sjemenki je znatno deblji i teži pa se može laganim puhanjem odvojiti od ostalih. Ja bi ih pokušao posijati , ali ne znam baš ništa o tom postupku.
Kad bi ih trebalo posaditi, dali u plastenik ili odmah vani na gredicu, koliko duboko, kakav im zemljani supstrat treba pripremiti gdje bi se posijale .... Kako se uopće proizvode sadnice za plantažni uzgoj božićnih drvaca, dali iz sjemena ili vegetativno?

Molio bih za pomoć ako tko ima bilo kakvih iskustava ili zna gdje se može naći neka literatura o uzgoju sadnica iz sjemena! :?:
 
I

ivankt

Guest
ja sam prije tjedan dana posadio sjeme obicne smreke 36000 komada i 18000 srebrne smreke ili bodljikave,posadio sam u dve gredice,a svaka je po 5metara kvadratnih.i jako dobro su mi niknule i zadovoljan sam,po mojoj procijeni 15000 komada.sada me je strah samo poljeganja iako sam ih tretirao prije sadnje otrovima.
 

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
ja sam prije tjedan dana posadio sjeme obicne smreke 36000 komada i 18000 srebrne smreke ili bodljikave,posadio sam u dve gredice,a svaka je po 5metara kvadratnih.i jako dobro su mi niknule i zadovoljan sam,po mojoj procijeni 15000 komada.sada me je strah samo poljeganja iako sam ih tretirao prije sadnje otrovima.


Ivane, gdje si nabavio sjeme crnogorice?
 
Na vrh