• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj ljekovitog bilja i prerada

P

Pemale

Guest
Pozdrav.
Ima li tko na forumu da se bavi uzgojem ljekovitog bilja i izvozom ili proizvodnjom čajeva?
Dakle, totalna sam neznalica, ali suprug i ja bismo voljeli krenuti sa tim.
Čitala sam na netu, tražila, ali nisam puno povezala.
Pa ako ima koja dobra duša da nam pomogne, tj. olakša.
1.Koja je cijena strojeva potrebnih za sušenje i preradu bilja?
2. Postoji li kakvi poticaji od države i EU? koliki su i kako doći do njih?
3. Ako bi uzgoj i proizvodnja bili u sektoru od posebne državne skrbi, koliko bi nam to olakšalo financijski?
4. Počeli bi sa nečim od ovoga: kamilica, aronija, menta, šipak, brusnica. Imate li preporuke? :icon_keel:

nadam se da vas nisam udavila pitanjima. Idem još malo kopati....po internetu. :icon_hang:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
1. Koji strojevi, koji kapacitet?
2. Postoje, google.
3. Dosta, ako se to područje ne ukine uskoro.
4. Ono šta možete dobro prodat. Kako se tu uklapaju aronija i brusnica?

Ne piše ništa o veličini parcele, klimi, analizi zemlje...
 
P

Pemale

Guest
1. Koji strojevi, koji kapacitet?
2. Postoje, google.
3. Dosta, ako se to područje ne ukine uskoro.
4. Ono šta možete dobro prodat. Kako se tu uklapaju aronija i brusnica?

Ne piše ništa o veličini parcele, klimi, analizi zemlje...

Hvala na trudu. :icon_scratch:

Nismo još ni počeli, samo smo u prikupljanju informacija.
1.za sušenje i preradu. Kapacitet, marke, firme, cijene ne znam, zato i pitam
2. hvala, spomenula sam da sam pretražila net, ali nisam baš našla konkretnu info
4. brusnica za čaj, aronija je dosta popularna

veličina parcele- još je nema
klima - kakva je u Slavoniji
analiza zemlje ?

Vama je to vjerojatno smiješno, ali baš zato što ne znam ništa, došla sam ovdje po pomoć.
Uvijek više vjerujem iskustvu, nego nekome na šalteru u institucijama.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
1. Industrijski strojevi firma Euclid, za hobi pogledat Njuskalo. Pogledat malo Srbiju, puno su jaci po preradi od nas.

2. Opcine, zupanije daju poticaje. EU ima IPARD, ne znam jel ide jos koji krug. Mislim da ce sada biti strukturni fondovi. Makar EU mozete zaboravit ako nemate OPG godinu dana i nekoga u familiji sa poljoprivrednom skolom. Za voce 2 ha vocnjaka, povrce...

Sve se jako lako nadje na netu, zato nitko ne odgovara. Meni je trenutno dosadno. :)


3. Nisam neki ekspert ali brusnica i aronija su voce. Aronije ce bit za godinu dana koliko hocete, ne znaju kud ce sa njom a sadili ju. Radje ju kupite od ljudi sa poljoprivrednog foruma. biz pa ju preradjujte. Premali su pojedinacno za izvoz a ne mogu se dogovorit za zadrugu. Tako da i vi zaboravite izvoz ako ne mislite posadit koji hektar.

Ako nemate zemlju onda morate odlucit sta bi sadili pa trazit zemlju. Ja sam htio saditi borovnicu ali nigdje nisam nasao tlo sa povoljnim pH za borovnicu, pa sadite ono sta vam uspijeva na zemlji koju imate.
 
P

Pemale

Guest
Hvala puno, ovo već pomaže. :icon_smile:

Recimo, ovo za pH, pa za aroniju...
Hvala, sad bar znam što guglati.
Kažem vam da sam totalni neznalica. :(blush):
 
Na vrh