• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj nevena

C

Chainee

Guest
Bok svima,

Želio bih se početi baviti uzgojem ljekovitog bilja. Ove godine bi posadio neven na oko 1000 m2. Pošto sam totalni početnik u svemu ovome, a neke informacije je dosta teško naći, molim pomoć.

Dakle, zanima me kakvu obradu tla treba izvesti prije sijanja. Zatim, tehnika samog sijanja (da li se to radi ručno ili... ?)
i na kraju me zanima kako se suše cvjetovi nakon berbe. Čuo sam da je najjednostavnije u tunelu od crne folije, ali bih trebao malo više detalja o tome.

Evo, za sada toliko. Imat ću sigurno još pitanja. Samo vi navalite.

E da ! I slobodno mi čestitajte, danas sam registrirao OPG !!! :D

Pozdrav
Chainee
 
D

DADAC

Guest
Pozdrav :D
neveni se siju direktnom sjetvom, klasična obrada tla, puno motikina ako ide za ljekovito bilje.
Sušenje u crnom tunelu zaboravi, nešto slično sam ja probao s matičnjakom. naime kad bi ga tebalo osušit najviše dogodi se nekoliko tmurnih dana i sve pocrni.
A TRŽIŠTE????????
 
C

Chainee

Guest
Za nevenom je navodno velika potražnja trenutno.

Nego, imam ja i tavan od 100 m2 za sušenje. Jel bi se to moglo iskoristiti?

Kakvi su uopće uvjeti potrebni za sušenje ljekovitog bilja?

Imam još pitanja:
1. Sijanje se obavlja ručno ili strojno?
2. Što se nakon berbe radi sa ostatkom biljke?
3. Koliko okolna zemljišta i njihovo tretiranje kemijom utječu na kvalitetu cvijeta?

Pozdrav
 
D

DADAC

Guest
Chainee kaže:
Za nevenom je navodno velika potražnja trenutno.

Nego, imam ja i tavan od 100 m2 za sušenje. Jel bi se to moglo iskoristiti?

Kakvi su uopće uvjeti potrebni za sušenje ljekovitog bilja?

Imam još pitanja:
1. Sijanje se obavlja ručno ili strojno?
2. Što se nakon berbe radi sa ostatkom biljke?
3. Koliko okolna zemljišta i njihovo tretiranje kemijom utječu na kvalitetu cvijeta?

Pozdrav


Tavan uz neke manje preinake vezano za cirkulaciju zraka igra, ali opet moraš pazit na vrijeme(mora bit sunčano)
Svojedobno sam imao prilike vidjeti kako su se ljudi snalazili i prerađivali stare ormare u sušare (Na dnu kalorifer upuhuje vrući zrak, neveni su na mrežastim policama, a na vrhu ima izlaz za "vlažni" zrak)
Ja se osobno nisam upuštao u proizvodnju nevena, ali po pričnju bliskih rođaka, 1000 m2 je gotovo rubna površina za dvoje ljudi, mislim na održavanje i berbu. Siju se u redove širine kao i kukuruz, najčešće ručno jer se radi o malim površinama, beru su gotovo SVAKODNEVNO, jer ne cvatu onak svi odjednom nego kak se koji sjeti, nesmiješ ih brati vlažne, rosne, nego se pečeš po žarkom suncu, mislim da se siju svake godine ispočetka(nisam ziher), i naravno da moraš paziti da ih ne posiješ između dvije kukuruze jer pate na herbicide!!!
A to da je navodno potraga za njima baš nisam uvjeren, lani sam neke stvari nudio Subanu i Irex aromi, Janu Spideru,
i onima iz Osijeka (na vrhu su mi jezika, al nemogu se sad sjetiti), i sve ti se svodi na to da oni imaju dovoljne količine, ili da ti imaš premale količine, ili da nisu uvjeti uzgoja bili ekološki, ili ovo, ili ono......
Čini mi se da suban daje negdje oko 20 kuna za kilu suhih cvjetova, čak da to i otkupe malo je to, treba ti barem 5 kila mokrog cvijeta za kilu suhog, neznam, neznam.........
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Pozdrav!

Ovu temu ocito nisam vidio na vrijeme... :D Ne znam da li si ipak sadio prosle godine neven?
Ukoliko imas sjeme i jaaaako puno volje za rucni rad(nema strojnog branja) onda ti ulozi nisu veliki..dapace..vrlo mali,a dobit moze biti odlicna s obzirom na povrsinu sadnje.Kalkulacija ljudskog rada je nesto drugo.
Osobno sam prve godine studija otplacivao sa nevenom i nesto peradi(kasnije vise stecenim znanjem-ljepse je sjediti i "strogim" pogledom pratiti kako netko rjesava varijable :mrgreen: ) no i sada jos to radim , ali ne u tim kolicinama.Imam odlicne uvjete za susenje i uspio sam se povezati sa nekim ljudima koji znaju puno o tome.
Ove gluposti sa otkupljivacima ima nacina da zaobides.Ugovor i rad sa nekim otkupnim stanicama cije predstavnike retorikom i snalazenjem mozes dovesti u situaciju da otkupe i plate neven...no prvenstveno ugovor.
Neven se bere po suncu...rosa i kisa ga vrlo brzo unisti poslije branja.Ne treba ga brati svakodnevno,vec otprilike 2 puta tjedno...ako se svaki puta pobere cijela povrsina.10 kg svjezeg = cca 1,5kg suhog no to ovisi o vrsti nevena..sto ti nece reci Suban,Spider i sl. osim ako naides na nekog ljubaznog(uvijek ih ima) I naravno , neven koji se sadi mora imati ljekovita svojstva,sto se vidi po boji cvijeta-ne moze biti neki od onih koji se koriste iskljucivo za uljepsavanje vrta ili cvjetnjaka.
Ima trikova i oko sadnje i lakse obrade,no bez motike ne moze ici.
Uglavnom,sa male povrsine se moze dobiti puno u 3-4 mjeseca ubiranja uz azuran rad i poznavanje nacina obrade.
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
bez kvalitetnog i brzoga sušenja nema **biznisa*** uzalud sav rad prije ako ne osušiš kvalitetno: temperatura zraka , kvalitno strujanje zraka , vremenske prilike ,......... sve to utiče na zaradu i isplativost proizvodnje .
Predlažem zatvorenu komoru gde to sve možeš kontrolirati .
 

raff34

Novi član
Tu od
18 Velj 2010
Poruka
7
Pa koji su uvjeti za kvalitetno sušenje? Mislim na temperaturu, vlagu,...

Kako se on sije? Ide li direktno na polje ili se sije u klijalište pa se presađuje? Na polju ide u redove ili se razabaca uokolo?

Šta treba motikarit? Zbog korova ili?
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
adviser kaže:
bez kvalitetnog i brzoga sušenja nema **biznisa*** uzalud sav rad prije ako ne osušiš kvalitetno: temperatura zraka , kvalitno strujanje zraka , vremenske prilike ,......... sve to utiče na zaradu i isplativost proizvodnje .
Predlažem zatvorenu komoru gde to sve možeš kontrolirati .

Ovo je nazalost tocno...ako se ne osusi kako treba uzalud sav rad prije.
Oko temperatura zraka ne treba raditi famu jer je ubiranje u ljeto(najveci dio) i osusiti ce se bez problema na vanjskoj tempreraturi.Strujanje zraka je bitno,najbitnije za susenje...vremenske prilike su vazne prilikom ubiranja..kod susenja nevazno jer se ne susi pod vedrim nebom.
Dakle,za kvalitetno susenje je potreban jedan suhi tavan sa dobrom cirkulacijom zraka..dakle da na tavanu ne bude +100 od zagrijavanja krovne konstrukcije...iako ne vjerujem da bi mu to nastetilo_Osobno nikada to nisam isprobavao,pa niti ne preporucujem.Ovisi o mogucnostima.Cesto se moze naci zadovoljavajuce rjesenje unutar granica.

Zatvorena komora je za mene osobno nepotrebna(da ne uvrijedim nekoga...glupost) sto se tice susenja nevena...prirodan nacin je daleko bolji i jeftiniji.
Dakle puno rucnog rada i dobar otkupljivac...u 4mj.berbe moze se zaraditi poprilicna svota.Ima puno trikova oko sadnje, vrste sjemena i susenja.Ostalo je dosta naporan fizicki rad.
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
raff34 kaže:
Pa koji su uvjeti za kvalitetno sušenje? Mislim na temperaturu, vlagu,... ?
.............. u što krače vreme isterat vlagu do nekih 10-13 % , temperatura ne sme prelazit preko 60°C , ventilatori ,........ , ako hočeš , da imaš kvalitetu i bogato bilje sa svim ljekovitim sastojcima i prijatnog mirisa puno eteričnog ulja ,............ ima puno toga još ali to je več specifika između onoga koji planira izgradnju sušaru in onoga koji je hoče imati !!!
ako te zanima više ....... :scratch
 
G

Goran81

Guest
Zgodna ideja s nevenom, bravo... Imam ga dosta kao ukras i kasnije za male količine čaja, sad ste me potaknuli na razmišljanje o ozbiljnijem uzgoju. :)
 
T

Toplica

Guest
Pozdrav!

Ovu temu ocito nisam vidio na vrijeme... :D Ne znam da li si ipak sadio prosle godine neven?
Ukoliko imas sjeme i jaaaako puno volje za rucni rad(nema strojnog branja) onda ti ulozi nisu veliki..dapace..vrlo mali,a dobit moze biti odlicna s obzirom na povrsinu sadnje.Kalkulacija ljudskog rada je nesto drugo.
Osobno sam prve godine studija otplacivao sa nevenom i nesto peradi(kasnije vise stecenim znanjem-ljepse je sjediti i "strogim" pogledom pratiti kako netko rjesava varijable :mrgreen: ) no i sada jos to radim , ali ne u tim kolicinama.Imam odlicne uvjete za susenje i uspio sam se povezati sa nekim ljudima koji znaju puno o tome.
Ove gluposti sa otkupljivacima ima nacina da zaobides.Ugovor i rad sa nekim otkupnim stanicama cije predstavnike retorikom i snalazenjem mozes dovesti u situaciju da otkupe i plate neven...no prvenstveno ugovor.
Neven se bere po suncu...rosa i kisa ga vrlo brzo unisti poslije branja.Ne treba ga brati svakodnevno,vec otprilike 2 puta tjedno...ako se svaki puta pobere cijela povrsina.10 kg svjezeg = cca 1,5kg suhog no to ovisi o vrsti nevena..sto ti nece reci Suban,Spider i sl. osim ako naides na nekog ljubaznog(uvijek ih ima) I naravno , neven koji se sadi mora imati ljekovita svojstva,sto se vidi po boji cvijeta-ne moze biti neki od onih koji se koriste iskljucivo za uljepsavanje vrta ili cvjetnjaka.
Ima trikova i oko sadnje i lakse obrade,no bez motike ne moze ici.
Uglavnom,sa male povrsine se moze dobiti puno u 3-4 mjeseca ubiranja uz azuran rad i poznavanje nacina obrade.

Pozdrav da neznas mozda sta se kod nevena koristi za pravljenje caja jesu li to zapravo latice ili ceo cvet osusen sa casicom
 

snhelix

Novi član
Tu od
3 Lip 2011
Poruka
9
bok,za čajne pripravke ili daljnju tehnološku obradu koristi se cijeli cvat, latice+prašnici,dakle cvijet bez peteljke.

gore navedeno o sušenju i čuvanju stoji,ako se ne osuši kvalitetno brzo ga zahvate plijesni kao i ako je sušenje predugo isl,moja iskustva su 3-4 dana u sloju od cca 1-2 cm,pri temp do 40c možeš si pomoći preokretanjem (češćim),ako primjetiš plijesan tada moraš djelovat radikalno,otstrani zahvaćeno sa zonom od cca šakom cvijetova okolo,potrebna je dakako i dobra ventilacija,

normalno sušenje nije problem ali kada imamo kišni period i puno vlage u zraku,e onda je to problem.

eto meni je na kompostu završilo dosta materijala,a da ne govorimo berbu svaka 3-4 dana i bacanje jer kiša ne staje,a moraš ga brati da se sačuva potencijal za cvatnju).
nadam se da će ostatak sezone biti povoljniji :)
 
T

Toplica

Guest
bok,za čajne pripravke ili daljnju tehnološku obradu koristi se cijeli cvat, latice+prašnici,dakle cvijet bez peteljke.

gore navedeno o sušenju i čuvanju stoji,ako se ne osuši kvalitetno brzo ga zahvate plijesni kao i ako je sušenje predugo isl,moja iskustva su 3-4 dana u sloju od cca 1-2 cm,pri temp do 40c možeš si pomoći preokretanjem (češćim),ako primjetiš plijesan tada moraš djelovat radikalno,otstrani zahvaćeno sa zonom od cca šakom cvijetova okolo,potrebna je dakako i dobra ventilacija,

normalno sušenje nije problem ali kada imamo kišni period i puno vlage u zraku,e onda je to problem.

eto meni je na kompostu završilo dosta materijala,a da ne govorimo berbu svaka 3-4 dana i bacanje jer kiša ne staje,a moraš ga brati da se sačuva potencijal za cvatnju).
nadam se da će ostatak sezone biti povoljniji :)

Valjda hoce, hvala na odgovoru. i jos jedno pitanje kolika treba da bude neka realna povrsina (u kvadratima) da bi mogao jedan sam da obradjuje bere i odrzava i koliko se to isplati na toj povrsini?

Pozdrav
 

snhelix

Novi član
Tu od
3 Lip 2011
Poruka
9
ja ti mogu iznijeti svoja iskustva,a to je 500-600m2, berba nekoliko sati(cca 4-5) ,leđa pucaju,...obrada i nije preveliki problem,kada nadjača korov na konju si,sijanje ili rasad naravno,do berbe okopavanje i pljevljenje.

Isplativost :(( i nije neka ako računaš samo na otkup prerađivačima,ali ako imaš plan i ideju za prodaju na malo onda je to nešto drugo.

Ako netko zna bolji način berbe od ručnog neka me prosvijetli please !!

eto,to su moja iskustva nadam se da će se netko još javiti.
i da čuvanje i sušenje je isto vrlo bitno.
 
M

mario54

Guest
ja sam imao posađen neven prije 5-6 godina.imao sam za "probu" 1000m2 i sve sam radio sam (berba i okopavanje).to sam brao za nekih 2 sata ali sam brao svaki dan ,osi nedjelje(pošto sam bio sam),poslije jednog posla.od obečanih 50 kn/kg dobio 20kn.prodao čovjeku koji prodaje ljekovitobilje po piji.


mister No. koliko ima vrsta cvijeta nevena? poznat ti je kanadski neven? (navodno najveći cvijetovi)
 

tonka

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
148
jel ima netko tko moze reci isplativost uzgoja nevena na 5000m2??
Obim posla? Isplativost??

Hvala!!!
 
Na vrh