• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

VertexTaurus

V

vertextaurus

Guest
odlično, e sad...
kako si došla do te zemlje koja ti se svidjela?

izabereš neko mjesto, npr Lipik..
fokusiraš i ako ti se svidi, tražiš vlasnika i pitaš bi li prodao...
ili kako?

da - to je bila moja ideja. S time da u tom području ima i dosta nekretnina koje su obnovljene, roh bau ali su vlasnici odlučili ne vraćati se u HR ... igra tu puno činjenica, ali treba odnekuda početi tražiti, zar ne?
 

artu

Novi član
Tu od
15 Velj 2012
Poruka
21
točno, treba od nekud početi...
upravo to me zanimalo, ja sam krenio od oglasa,
a kod tebe sam vidio neki drugi pristup
tvoj način ipak zahjeva dostupnost nekim informacijama
ti si već izabrala Lipik, znaš i to tko se neće vraćati u Hr i ta voda...itd...
ok, u svakom slučaju, ne mogu tim putem
ne znam sve to što ti znaš

vraćam se oglasima...
svejedno, hvala na Arkodu, korisna spravica
 
V

vertextaurus

Guest
točno, treba od nekud početi...
upravo to me zanimalo, ja sam krenio od oglasa,
a kod tebe sam vidio neki drugi pristup
tvoj način ipak zahjeva dostupnost nekim informacijama
ti si već izabrala Lipik, znaš i to tko se neće vraćati u Hr i ta voda...itd...
ok, u svakom slučaju, ne mogu tim putem
ne znam sve to što ti znaš

vraćam se oglasima...
svejedno, hvala na Arkodu, korisna spravica

Nisam izabrala Lipik pod moram .. gledala sam i druge krajeve, npr. prema Čazmi, Varaždinu. Arkod i zemljišnik, kao i GUP su uvijek dostupni putem interneta. S vodom je malo drukčija stvar, ali ima i tu načina, sveučilišna biblioteka ima radova na tu temu, samo treba otići i potrošiti neko vrijeme u istraživanju.

Ja nemam iskustva u tom području seoskog života, niti bi znala pogledom ili opipom odrediti kvalitetu zemlje. Zato moram pribjeći drugim načinima jer ipak, ne isplati mi se kupiti zemlju koja mi ne može osigurati bar minimum hrane, zar ne?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
imaš termalnih izvora na potezu između Jamnice i Karlovca, točnije u Rečici, pa si tu pogledaj...mislim da je bliže od Lipika...:mrgreen:
 
V

vertextaurus

Guest
imaš termalnih izvora na potezu između Jamnice i Karlovca, točnije u Rečici, pa si tu pogledaj...mislim da je bliže od Lipika...:mrgreen:

istina da ima ... zato sam i rekla da ima više potencijalnih mjesta. Ili ti to mene dovlačiš u svoj kraj? Možda ima koje zemljište o kojem šutiš? Šala mala :D

Oko Karlovca su najniže temperature. Prema Krapini i Varaždinu su i do 60, Lipik isto, a prema Slavonskom Brodu idu do 140. Jasno da su već napravljene bušotine i da je država te lokacije zauzela, no samo je pitanje kuda žila putuje. Negdje postoje samo izljevi ... zato i gledam na ovaj način jer kad dođu toplija vremena onda budem išla na teren. Druge mi nema.
 

artu

Novi član
Tu od
15 Velj 2012
Poruka
21
Ja nemam iskustva u tom području seoskog života, niti bi znala pogledom ili opipom odrediti kvalitetu zemlje. Zato moram pribjeći drugim načinima jer ipak, ne isplati mi se kupiti zemlju koja mi ne može osigurati bar minimum hrane, zar ne?

i ja sam s afalta
zato možda sve što pitam može izgledati naivno ...
ali evo, ovaj tvoj problem procjene kakvoće zemlje je izgleda lako rješiv,
navodno (pročitao negdje) možeš test kakvoće zemlje, za male novce, kupiti u poljoprivrednoj apoteci...
cijeli svijet je postao instant
 
V

vertextaurus

Guest
za taj test nisam znala da postoji - budem pretražila Svecem (google) da vidim što ima za kazat.

Postoje neki tradicionalni testovi za zemlju - koji mogu izgledati van pameti - ali što ja znam, ako ih već generacijama koriste, moraju imati neku vrijednost. http://www.vastusindhu.com/vastuforland.htm

na kraju opet ovisi kiselost zemlje i njena struktura - neko povrće i voće voli valjda određenu vrstu, dok usjevi drugu .. lupam jer sam polupismena po tom pitanju :D

znam dok sam radila sa egzotičnim biljem, palmama i cikasima, da smo miješali specijalnu zemlju koja je u sebi sadržavala zemlju, humus i pijesak. No to je bilo u Dalmaciji, koja ima drukčije zemlje.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ne dovlačim te k sebi, Rečica mi je na 10 km zračne linije...
inače, znaš li da termalnu vodu iz bušotine ne smiješ ispustiti u okoliš, navodno je to jednako zagađenju, nego ju treba drugom bušotinom vratiti natrag...
i onda se jednog dana u tom zatvorenom kružnom procesu dogodi da ti padne temperatura u prvoj bušotini...:lol:
 
V

vertextaurus

Guest
ne dovlačim te k sebi, Rečica mi je na 10 km zračne linije...
inače, znaš li da termalnu vodu iz bušotine ne smiješ ispustiti u okoliš, navodno je to jednako zagađenju, nego ju treba drugom bušotinom vratiti natrag...
i onda se jednog dana u tom zatvorenom kružnom procesu dogodi da ti padne temperatura u prvoj bušotini...:lol:

znam da termalna voda može zagaditi okoliš, no ako je koristiš u zatvorenom ciklusu za grijanje pretpostavka je da je nećeš ispuštati van jer time gubiš. Taj kružni proces koji spominješ sam vidjela na nacrtima, jer time se rashlađena voda vraća u bušotinu, koja onda ponovo zagrijava tu istu vodu ... tako da ne kužim kako se bušotina može ohladit.

http://www.surviveclimatechange.com/geothermal-energy.html

http://www.geothermalheatingandcoolingreview.com/

ako imaš neko pojašnjenje o hlađenju - daj link :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
znam da termalna voda može zagaditi okoliš, no ako je koristiš u zatvorenom ciklusu za grijanje pretpostavka je da je nećeš ispuštati van jer time gubiš. Taj kružni proces koji spominješ sam vidjela na nacrtima, jer time se rashlađena voda vraća u bušotinu, koja onda ponovo zagrijava tu istu vodu ... tako da ne kužim kako se bušotina može ohladit.

http://www.surviveclimatechange.com/geothermal-energy.html

http://www.geothermalheatingandcoolingreview.com/

ako imaš neko pojašnjenje o hlađenju - daj link :D

nema linka, al kak sa ja "stručnjak za sve" tak mi je ta informacija nekak ostala vu glavi...
naime, istražival sam kak bi mogal grijat plastenike i došao sam do čovjeka koji je radio u naftaplinu, pa kod gadafija i još po bijelom svijetu i rekao mi je on da je normalno da će ako vraćamo hladnu vodu nazad u podzemlje, ovisno o veličini ležišta termalne vode temperatura nakon nekoliko godina-desetljeća pasti...
naravno, ako uzmemo u obzir sve parametre rentabilnosti bušotine i površine koju ćemo zagrijavati...i još x faktora...najjednostavnije bi bilo zahvaćati takvu vodu na površini jer onda je nebi trebalo zbrinjavati...kad je već sama utekla vanka...
 
V

vertextaurus

Guest
nema linka, al kak sa ja "stručnjak za sve" tak mi je ta informacija nekak ostala vu glavi...
naime, istražival sam kak bi mogal grijat plastenike i došao sam do čovjeka koji je radio u naftaplinu, pa kod gadafija i još po bijelom svijetu i rekao mi je on da je normalno da će ako vraćamo hladnu vodu nazad u podzemlje, ovisno o veličini ležišta termalne vode temperatura nakon nekoliko godina-desetljeća pasti...
naravno, ako uzmemo u obzir sve parametre rentabilnosti bušotine i površine koju ćemo zagrijavati...i još x faktora...najjednostavnije bi bilo zahvaćati takvu vodu na površini jer onda je nebi trebalo zbrinjavati...kad je već sama utekla vanka...

to je istina i zapravo je vrlo logično, jer po meni što je bušotina dublja ili veća, to je i tem. veća kao i dugotrajnost crpljenja... samo me zanima zašto planiraju onda u Velikoj Cigleni gradit termo elektranu kad je pitanje koliko godina ta bušotina može onda davat struju ...

u svakom slučaju, teško je pronaći bilo kakav podatak na internetu o samoizljevima - ili ono što ti kažeš - gdje je sama utekla.

Vidjela sam na internetu sustav za zagrijavanje bazena, koji koristi gumene ploče u kojima su cijevi - šupljine, postavljene na krov garaže. Guma je crne boje i time privlači sunčevu svjetlost, grije vodu u tim cijevima, a pumpa vuče u bazen i potiskuje istu rashlađenu vodu ponovo u taj sustav. Te gumene ploče su tu u ZG korištene kada se renoviralo klizalište kraj mene tako da sam to sve u fazama odgledala. Umjesto vode teče glicerol ili neka slična smjesa, koji se hladi na minuse, no ta guma je betonom zalivena. I to može djelomično koristiti za zagrijavanje plastenika, ali mi se ipak termalna čini kao pravi izbor ...
 

artu

Novi član
Tu od
15 Velj 2012
Poruka
21
Postoje neki tradicionalni testovi za zemlju - koji mogu izgledati van pameti - ali što ja znam, ako ih već generacijama koriste, moraju imati neku vrijednost. http://www.vastusindhu.com/vastuforland.htm

tradicija je super i u nju vjerujem
ali treba znati baratati s njom, čitati i razumijeti
ovih prvih nekoliko točaka testa zemlje su empirijski testovi,
u njima sigurno ima nešto...
ove ostale točke su: vjeruješ - ne vjeruješ,
ali nikako nisu blesave...uostalom tko bi želio kupiti zemlju preko puta groblja, smetlišta ili bolnice...

čitam ovu vašu raspravu o termalnoj vodi,
dobro si ti u to ušla, vidim,
imam puno toga još za naučiti prije nego izaberem svoj komad zemlje

imaš li što za reći o području sjeverno od Lipika, između Bjelovara i Virovitice?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
tradicija je super i u nju vjerujem
ali treba znati baratati s njom, čitati i razumijeti
ovih prvih nekoliko točaka testa zemlje su empirijski testovi,
u njima sigurno ima nešto...
ove ostale točke su: vjeruješ - ne vjeruješ,
ali nikako nisu blesave...uostalom tko bi želio kupiti zemlju preko puta groblja, smetlišta ili bolnice...

čitam ovu vašu raspravu o termalnoj vodi,
dobro si ti u to ušla, vidim,
imam puno toga još za naučiti prije nego izaberem svoj komad zemlje

imaš li što za reći o području sjeverno od Lipika, između Bjelovara i Virovitice?

pardon lega, zemljište uz groblje i smetlište se KUPUJE!!!
hehe, to su stvari koje se šire, a di nego na susjedne parcele...:lol::lol::lol:

a ak ćeš vidit kolko je zemlja kvalitetna, lijepo prebrojiš gliste u njoj, to su još stari sumerani znali...:gitarist:
 
V

vertextaurus

Guest
pardon lega, zemljište uz groblje i smetlište se KUPUJE!!!
hehe, to su stvari koje se šire, a di nego na susjedne parcele...:lol::lol::lol:

a ak ćeš vidit kolko je zemlja kvalitetna, lijepo prebrojiš gliste u njoj, to su još stari sumerani znali...:gitarist:

to sa glistama može biti siguran pokazatelj kvalitetne zemlje. No, ne bih se složila nikada s kupnjom zemljišta u blizini groblja, ili smetlišta - meni su tu razlozi sasvim logični i vidljivi.

Drugo, sva sveta mjesta, od najmanje crkvice pa do katedrale, dokazano imaju položaj na pozitivnom energetskom zračenju. Nedavan slučaj moje drage prijateljice, koja je konačno preselila iz stana u drugi stan govori o tome da itekako trebamo voditi računa o energijama zemlje. U njenoj peterokatnici, svi stanari na istoj vertikali su oboljeli od nekog oblika raka, a troje ih je do sada umrlo. Ona je bila na liječenu van hrvatske, nešto su uspjeli popraviti ali se više nije vratila u istu zgradu ... još se bori s rakom, iako je mnogo bolje. Takvih primjera imam dosta - dio su moji poznati, dio su prenesene priče. Trafostanice su posebna priča ...

Zato uz groblje, smetlište - ja ne bih nikad, a tko mora, voli ili misli da je to na duge staze dobro - za život i stanovanje - onda neka kupuje. Nije bez razloga što se ptice koriste magnetnim poljima zemlje, kao i druge životinje, za navigaciju, zar ne?

Pored ovih nekih tradicionalnih načina provjere zemljišta, Vastu gleda i natalnu astrološku kartu vlasnika zemljišta. Oni koji u astrologiju ne vjeruju - odmahnut će glavom i reći smiješno. Oni koji vjeruju, poštivat će ta pravila do zadnjeg slova. Svatko zapravo ima pravo svog izbora i mišljenja.

tradicija je super i u nju vjerujem
ali treba znati baratati s njom, čitati i razumijeti
ovih prvih nekoliko točaka testa zemlje su empirijski testovi,
u njima sigurno ima nešto...
ove ostale točke su: vjeruješ - ne vjeruješ,
ali nikako nisu blesave...uostalom tko bi želio kupiti zemlju preko puta groblja, smetlišta ili bolnice...

čitam ovu vašu raspravu o termalnoj vodi,
dobro si ti u to ušla, vidim,
imam puno toga još za naučiti prije nego izaberem svoj komad zemlje

imaš li što za reći o području sjeverno od Lipika, između Bjelovara i Virovitice?


našla sam blog koji ima svega po malo vezano za obnovljive izvore energije pa možeš malo pročitati

http://solarserdar.blogspot.com/

što se tiče geotermalnih područja, teško je to naći na internetu - svi stavljaju jednu te istu kartu pa evo i ja - barem da vidiš područja:

http://ebrdrenewables.com/sites/renew/Shared%20Documents/Country%20Profile%20Images/Croatia/Croatia%20geothermal.gif

U lipiku ima termalnih - do 60 stupnjeva, tamo im je i lječilište, a Wiki kaže slijedeće:

"Područje Bjelovarsko-bilogorske županije obiluje značajnim izvorima nafte, plina, kvarcnog pijeska, gline, termalnih voda i drugim prirodnim bogatstvima koja se samo djelomično koriste. Kvalitetno i prostrano poljoprivredno zemljište, razvijena stočarska proizvodnja kao i bogat i raznovrstan šumski fond temelji su razvoja gospodarstva na ovom području."


u ovom članku se također spominje Bjelovar i termalne vode:

http://www.bjelovar.info/index.php/politicka_scena/skup_hss_a_mjesni_dom_mali_zdenci/

samo ukucaj u google bjelovar termalne vode ... isto i za viroviticu - tako ti je najlakše :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

artu

Novi član
Tu od
15 Velj 2012
Poruka
21
hvala na linkovima, dosta korisnih informacija
ipak, najviše od svega, hvala na Arkodu, proučio sam ga koliko - toliko... jako korisna stvar
sad sam skužio na kojem principu zapravo tražiš zemlju
izvrsno, ali ti treba samo malo sreće ili jako puno para
zapravo, ako ti novac nije problem, ovaj princip je savršen
meni naročito jer prednost dajem ipak "mediteranskim kulturama",
dolje je relativno, malo oglašene zemlje, većina zemlje u oglasima je sjever-sjeveroistok
mada, ne bih propustio dobru priliku u Slavoniji ili Zagorju,

preko oglasa sam naletio na vrlo povoljna cca 2,5 ha s malom kućicom, štalom i sušilom za kukuruz ili kako se to zove, cijena je smiješno povoljna
nedostatak je udaljenost i poprilična zavučenost
zemlja je usred ničega, negdje između Bjelovara i Virovitice, što je meni pomalo nedostatak, zapravo da nije toliko daleko od Zg i ne bi bilo,
uz to, malo je bed što nije u jednom već u tri četiri udaljena komada
strpljivo
 
V

vertextaurus

Guest
hvala na linkovima, dosta korisnih informacija
ipak, najviše od svega, hvala na Arkodu, proučio sam ga koliko - toliko... jako korisna stvar
sad sam skužio na kojem principu zapravo tražiš zemlju
izvrsno, ali ti treba samo malo sreće ili jako puno para
zapravo, ako ti novac nije problem, ovaj princip je savršen
meni naročito jer prednost dajem ipak "mediteranskim kulturama",
dolje je relativno, malo oglašene zemlje, većina zemlje u oglasima je sjever-sjeveroistok
mada, ne bih propustio dobru priliku u Slavoniji ili Zagorju,

preko oglasa sam naletio na vrlo povoljna cca 2,5 ha s malom kućicom, štalom i sušilom za kukuruz ili kako se to zove, cijena je smiješno povoljna
nedostatak je udaljenost i poprilična zavučenost
zemlja je usred ničega, negdje između Bjelovara i Virovitice, što je meni pomalo nedostatak, zapravo da nije toliko daleko od Zg i ne bi bilo,
uz to, malo je bed što nije u jednom već u tri četiri udaljena komada
strpljivo


Drago mi je da ti je pomogao Arkod ... što se zemljišta tiče ne planiram kupovati neke hektar - ne mislim se bavit poljoprivredom ili stočarstvom na velio - onoliko koliko je meni potrebno za živjeti. Cijene su dosta šarolike i ima ih od zaista malih do pretjeranih - kao i u gradovima po pitanju stanova :D

Ako ti je Zagreb svakodnevna potreba, onda neki dizel auto ili se preorjentiraj na kraj u okolici tog zemljišta - dugi način mislim da bi ti bio preskup. No nikad se ne zna - treba napraviti kalkulaciju i simulaciju za mjesec dana pa onda vidi ...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
:heart:SRETAN 8 MART:heart:

cvijetakbijelistrumf457.gif
 

Najnoviji postovi

Na vrh