• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Video isječci

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Forumaši na jednu ruku jeste u pravu a na jednu i niste.
Istina je to da Poljaci tako rade kako rade,da nemaju nove traktore.Znate i sami kako je se vozit u starome traktoru a kako je u novome.Stari večinom nemaju niti radio gdje još klimatiziranu kabinu,to je velika prednost u novome,što ti radiš u njemu kao u nekom uredu za kompijuterom. Možemo se kladit da ovaj poljak navečer kad ide legnit u krevet da neosjeti leđa od boli,dok da ima novi traktor bi bila druga priča. To sam ja sam iskusio,znam šta je radit u starome i novome stroju. Neki ljudi brinu i za svoje zdravlje.
Istina je da su polja ljudi iz Hrvatske uzimali traktore na kredite i da ih sad nemogu otplačivat,te si vi sad mislite da su mogli uzet neki polovni. Ali nije to samo tako,neko naleti na neki dobar polovni traktor koji ga služi več 10-20 bez greške,ali ima i onih koji su se nakon 1godine pokajali šta su uzeli polovni.
Nikad neznaš na šta naletiš,pa je u svakom slučaju uzet bolje novi ako si u mogučnosti i imaš mir 10godina ako ne i više.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Dado slažem se ja sa tobom ali ima tu ono ja vjerujem da imaš puno zemlje i veliko gospodarstvo pa ti treba veliki dobar traktor normalno je da nečeš raditi 100 hektara sa ursusom ili tak nešta ali kod nas ima ljudi koji su za nekih 5 hektara kupili mega traktore tak ču ih nazvati pa su im banke uzele jer nemogu otplačivati takav traktor treba raditi zemlju a ne stajati ispred birtije da se vidi ili voziti po selu da se vidi gazda vidim da se tu vrijeđa Šannana šta je napisao u postu to je po meni jadno da se čovjek vrijeđa kad je u pravu oni koji nisu tu prozvani netrebaju se ljutiti i vrijeđati a oni koji se tu nalaze to je njihov problem jer trebamo biti svjesni i realni da su kod nas ljudi pokupovali strojeve koji im netrebaju i nisu za njihove potrebe pa sad kukaju svaka čast onima koji stim rade velike površine i ja bi htio imati veliki traktor i neke strojeve koji mi se sviđaju ali moram biti realan i reči sam sebi netreba ti to jer nemožeš to imati ni financijski niti ti treba za tvoje potrebe...
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Pozdrav svima!

Nisam poljoprivrednik, ali sam donedavno bio vlasnik tvrtke za transport..

Velik traktor, mali traktor, veliki gazda mali gazda... Tako možemo uspoređivati jedni druge do besvijesti..
Pretpostavimo da je poljoprivreda biznis (kao poslovni projekt), jer se nitko ne bavi njome a da ne želi nešto zaraditi.
Uzmeš fino olovku i papir, pa skiciraš ideju:
- imam toliko zemlje + zakup i ostale mogućnosti
- imam toliko love za start
- planiram se baviti čime u poljoprivredi?
- istražujem tržište (s velikim naglaskom na dugoročnu isplativost)(??)
- dogovaram poslovnu suradnju i uvjete s otkupljivačima, potpisujem ugovor zbog zaštite poslovanja
-vidim što država nudi kao pomoć (makar u to ne smijem vjerovati)
-napravim skicu mogućih problema u idućih pet godina (politika, gospodarstvo, ostalo..)
-skiciram financijski plan troškova po sezoni, sa tolerancijom od +30%
- istražim programe iz EU za tu vrstu poljoprivrede
- ...... i još toga hrpu.

Tek tada dobijem kakvu takvu sliku o tome što me čeka i kakvu mašineriju mogu kupiti. Uvijek je u startu bolje uložiti minimalno, jer ako projekt propadne i gubici su minimalni. Ako projekt uspije, kasnije se postepeno ulaže u skladu s prihodima..
Jednostavno ne smijem trošiti više nego što zarađujem i ne smijem nikako uzimati u financijski plan nečija obećanja. Samo činjenice..

Lijepi pozdrav!:D
 
B

BAGERISTA

Guest
bitno da vi njega zovete usro,a li vozite claas i john deere, i onda se žalite kako nemate para za sjeme, jer niste dobili poticaje, a poljak ljepo posije i odna čeka poticaj i još ima para, ako se usro pokvari popravak 2000 kuna, a jd popravak 20 000kn.

je*eš tu proizvodnju i poljoprivredu ako se ne možete pokrit bez poticaja, onda je slobodno zatvorite.

E upravo tako,,,potpisujem,,samo ča nama trba više da skužimo neke stvari,,,,,,,,,,,a i takva smo nacija,,,,,,,,..
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Markec upravu si samo kod nas se gazda gleda po traktoru i strojevima a ne po gospodarstvu jer izgleda da smo takva nacija da počnem nabrajati puno bi ih nabrojil koji su kupovali iznad svojih mogučnosti i svojih potreba i sad je neko drugi kriv...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Markec lijepo si to napiso ali večina nas na forumu nije krenula od nule pa tako ima več nešta u svome dvorištu pa tako i nešto i novaca u čarapi da zna sa čime raspolaže. Jer vjerujem da nebi neko ko nema ništa u dvorištu se tako bezveze upuštao u veliki rizik.
 
B

Bobo

Guest
Sa mnom se vec neki i mog sela a i iz okolnih sela (u nedostatku bolje rijeci) SPRDAJU sto radim 40 jutara s IMT 549 i IMT 539... Kazu: Kupi traktor BAR 100ks, trobrazni plug, veci sjetvospremac, kamionsku prikolicu pa radi ko covjek..."

Ja ne znam kud ti ljudi misle, a izricito CISTO od poljoprivrede se NITKO u mom kraju nije maknuo od IMT558... a 80% njih ima samo jedan 539 i cjeli zivot sedrndaju u njemu i ja sad ispadam budala jer radim u grijanoj kabini s hidro volanom...

Eheeej, gledam i ja na sajmovima novije, udobnije traktore, ali mi RAZUM ne dozvoljava da uletim u bilo kakav kredit, jer vremena su takva kakva jesu i ja sam toga i vise nego svjestan. Radije ja uzmem neki izdrndani IMT ili ursus pa ga sredim za male pare da bude mehanicki 100% ispravan. Vanjski izgled mi ne igra ulogu, pogotovo kod radnog stroja. Da s tim traktorom u 5 godina zaradim za nesto bolje a ako nisam u mogucnosti ili odustajem od poljoprivrede ili nesto mjenjamu nacinu rada. Ako se taj polovnjak i potrga, toliko uvijek u dzepu imam da ga popravim od A do Ž a i lokalne trgovine za navedene drze SVE djelove, a ako nemaju slucajno nesto na lageru, dostupno je u roku 24 sata i proizvodnja ne trpi.

Kad bih ja uletio u kredit za neki "zapadni" traktor od 80-90 ks i plug i sjetvospremac za njega to je lako doguralo do 40-50 000€... a ja za 5-6 000€kupim i sredim izdrndani traktor i za ostatak, kupim jos zemlje, ili obnovim postojecu mehanizaciju, ulazem u daljnju proizvodnju. mene nije sramota nositi antifone na usima i tu je moja prednost nad ovima koji ne osjecaju svoja ledja. Kako je onda meni koji imam 140kg kad sjednem na IMT sic i drndam po 10-12 sati? Moja ledja su dan danas jos u dobrom stanju a zemlju na isti nacin radim vec vise od 15 godina, na drndavom IMT-u...

Kad se prilika pokaze, tek onda uljecem u nesta a da zivim od drzave i poticaja, to NIKAKO. Ja i bez drzavnih poticaja poslujem u plusu, i kad to kazem nekome, smiju mi se u lice i kazu da lazem. Ocito ne znaju kako je to kad nemas kredita za vratom i kad bezbrizno spavas...

Vratimo se temi, VIDEO CLIPOVI:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ŠANANA molim te reci nam gdje ti paseš pa si tako pametan,da i mi odemo malo da se napasemo i budemo pametni.

Nisam ja ništ pametniji od vas svih ostalih, možda samo luđi kaj sam se prihvatil poljoprivrede, jedini u cijelom selu, što se nadam boljim danima, što radim zemlju i muzem krave na kraju samo za to da se plate režije, doprinosi, porezi i da možemo preživit od mjeseca do mjeseca, i još uz sve to idem na nadničarski posao...i onda mi ti napišeš ovo što si gore napisao....bolje da nisi.
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Markec lijepo si to napiso ali večina nas na forumu nije krenula od nule pa tako ima več nešta u svome dvorištu pa tako i nešto i novaca u čarapi da zna sa čime raspolaže. Jer vjerujem da nebi neko ko nema ništa u dvorištu se tako bezveze upuštao u veliki rizik.

Kolega moj, začudio bi se kakvih sam ljudi sreo kroz svoj posao..

Kažem samo da je stvar matematike..
Ako razmišljaš kako pišeš, onda si dobar matematičar, a iznimke potvrđuju pravilo..:)

Ipak, krademo temu..:blackeye
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Očigledno da pametni šute,šteta.Gospodo draga pogledajte malo više tu istu Poljsku po pitanju ekonomije i vođenja države,poljoprivrede i ostaloga.Idemo dalje
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Markec slažem se s tobom ali ono s ugovorom s tim si prinas moreš rit zbrisati kad im paše drže se ga kao pijan plota, a kad vide drugu priliku onda se snađi sam odmah je tržište krivo
 

Markec

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
282
Markec slažem se s tobom ali ono s ugovorom s tim si prinas moreš rit zbrisati kad im paše drže se ga kao pijan plota, a kad vide drugu priliku onda se snađi sam odmah je tržište krivo

Ma znam, al' opet bolje s nečim na papiru nego bez.. Ne treba ga prihvatiti ako ne funkcionira u praksi..

[/QUOTE]Očigledno da pametni šute,šteta.Gospodo draga pogledajte malo više tu istu Poljsku po pitanju ekonomije i vođenja države,poljoprivrede i ostaloga.Idemo dalje[/QUOTE]

Slažem se da u Poljskoj nije sve mirisno, ali kod nas bogami smrdi.. Uzeli su je za hipotetski primjer. Možeš je zvati Bezvezija.
Ipak, ne znamo se toliko dobro da sudiš o mojem iskustvu i ja o tvojem. Kakav je to argument 'pametni šute'??
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
s neikima se slažem,a s nekima ne
dobro Dado ti si u pravu jednim djleom, nekad je bolje kupiti novo jer se staro pokvari.
Ali sad većina hrvatskih slučajeva.

imam 10 hektara zemlje i držim 30 krava, uz tih 10 imam još 20 pod zakupom od države na recimo 1-2 godine, eventualno 5. imam nekog IMT, Ursusa, zetora, torpeda ili rusa od nekih 60-70ks i uz njega još 2-3 traktora za druge poslove.
e sad država potiče i meni se da prosite guzica raširila više nego što može.
ako već država daje povrat kapitalnih. idem ja kupiti jd, fendta ili claasa od 150ks, traktor košta 100 000-120 000 eura, država će mi vratiti 50 000, a drugih 50 ću uzeti kredit.
Shodno s tim onda moram i povećati krave, dižem kredit 5 milijuna kuna za suvremenu farmu za 80-90 grla.
a onda kad sve to povećam onda mi treba i zemlje. pogodi se dobra godina i uspijem još 50 hektara uzeti na zakup.

e sad dolazi sranje, nakon 2 godine ja ostajem bez zemlje jer je dospjela nekom drugom, država možda nije vratila poticaj za traktor, a kredita preko glave. i onda dolazi ono ne mogu pokriti troškove jer je mlijeko pojeftinilo.

A što bi kad smo mi proklet narod.

što je Markec rekao trebalo je prvo izračunat sljedećih 5 godina troškove i cijene proizvoda, i pokušati pretpostaviti stanje u državi.

a BOBO je dobro rekao treba se pokrit bez poticaja, a npr, poticajem kupiti novu zemlju.
i nakon 5 godina kad nabereš recimo 50 rali zemlje što je puno za IMT 549, onda kupiš npr, zetora od 70-80ks, može serija 40 kojih se i dobrih može naći polovnih, on je puno udobniji on IMT i odmah napreduješ. i tako još jedno 6-7.godina kupuješ zemlju. dok ne nabereš 80-90 rali što je već dosta za Zetora. onda 4-5 godina ne kupuješ zemlju i poticaj štediš.
i nakon 5 god. kupiš recimo claasa ili jd 120-130ks za 80 000 eura. ako nemaš sve pare, recimo 50 000 si uštedio, a 30 000 ti fali, onda nije problem dignuti kredit na tih 30 000. ako imaš svoje zemlje 90 rali, NE ZAKUPA.


i ja se mogu kladiti da su ovako ljudi radili, sigurno ih nebi propalo više od 5-10%, a ovako je propalo 70% stočara i ostalih.

i da ovo nije tema za ovakve rasprave,ako se može negdje drugdje prebaciti.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Da promijenimo layer, a tema ista..
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=aW8hOtjgHyE[/YT]
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
evo ono za što je tema namjenjena.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=8XAcmuRC3-Y&feature=g-vrec[/YT]
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
zgodan video i još jedan dokaz da je dupljak ZAKON za šumu :prayer::prayer:
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
primjer da se u šumu ne ide na -20 u sred zime, sa 20cm snjega jer je potrošnja goriva duplo veća,haha. ovo je 585mogao da je suvo sam bio izvući.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Dobra stvar, umjesto tlacni perac mogla bi se iskoristiti hidraulika traktora
[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=y0aphiMT4VE[/YT]
 

Najnoviji postovi

Na vrh