• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Ma shvatio sam ja to samo nije to tako jednostavno kada na brijegu imaš pola tuduma koji špricaju jednom godišnje a pola zapuštenog koje ne šprica nitko .
Što se tiče sadnog materijala u zadnjih 5 god sam kupio možda 10 cijepova a ostalo si cijepim sam tako da eske kod mene za sad nije bio niti jedan slučaj za razliku od fitoplazme koje sam imao tj sumnjao na tri koji su odmah i izvađeni. Znači da cvrčak ipak radi svoje pošto mi sadni materijal nije prijenosnik.
Još jedan simptom žutice je i to da loza ne dozrijeva znači ako pored već navedenih kod kolege josix-a loza ostane zelena to je to i sjekira mu ne gine.
U svakom slučaju treba se čuvati obje i najbolje izvaditi sumnjive i zaražene van iz vinograda iako je po meni virusna žutica gora ne bih riskirao ni sa jednom ja ih vadim i sadim svoje cijepove u koje mogu biti relativno siguran pošto mi se najveći broj ljudi žalio upravo na to da su najčešće oboljeli novokupljeni trsevi iz raznih rasadnika pa i oni sa virus free certifikatima.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Veseli me kad vidim da nisam jedini koji donekle prati stanje i bolesti ali u jednu ruku i žalosti kada čitam ovakve stvari po forumu jer znači da jos uvijek u 21. vijeku radimo jedni protiv drugih.
Nije problem zž problem je sta se ona prenosi i treba rijesit cvrčka,to sam mislio da se moze riješit spricanjem a ne da se tako liječi trs a šta se tiče ekse ona može doč čak i u iskrčene vinigrade ako zemlja nije dobro pripremljena pogotovo parcele di je bila šuma pa vinograd...i obično se kod slučaja eske krči cijeli vinograd ili veći dio jer ne pokaže se sve u isto vrijeme a bolest je već prisutna
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ove godine, kao nikada do sada imam največe gubitke od ptica, osa, pčela i na kraju divlja svinja.... Užas !
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Gospodo namjeravam kupiti motornu kosilicu za u trsje. Ako imate neki savjet zašto da, da čujem, a isto tako i zašto ne, molim lijepo, samo 'pucajte' :icon_e_wink: ??

E sad, malo me 'muči' kaj teren trsja nije skroz ravni, pa si mislim da mi pogon mora biti, i bacanje trave odostraga ali me malo i hebe, jel bude to još veća muka nego sa kopanjem!

Kakve vi, kaj imate, kosilice koristite u trsju, pri tome ne mislim na 'flakserice'??
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Vec dve leti kosim gorice s samohodnom kosilicom,imaju oko 10% nagiba i nema problema,kraj trsa pocupam ili okopam.Prednost je kaj trava stiti od sunca,drzi vlagu,opet gnoji i sprecava bujice,bez pogona sam se prije dobro oznojil.Ak nemas puno to najbolje resava bicna rucna kosa.:icon_eyes:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Lagano zagrijavanje, danas probno branjen pola prikolice, prije petka nema ozbiljnih poslova, zovu ruzno vrijeme tako da će bit zanimljivo kao i lani, kvalitetom gorzda sam jako zadovoljan, zdravo i debelo ali količinski dosta manje nego lani
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    82.9 KB · Pregleda: 72

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Nista odem u zadrugu i uzmem gotovo vino, puno jednostavnije...posebna sorta slador se ne mjeri gledaju se kiseline, i plaća se po kili
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Koliko je kod tebe kila grožđa?

Kod nas u Zagorju mješavina bijelog pinoa, sivog pinoa, chardonnay, traminac ide po nekih 4 kn.
To je kombinacija koju imaju moji roditelji pa zato znam... i tako već godinama... bila marka=kila, sad bome nije €=kila , a sve poskupilo duplo sa uvođenjem € :)
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Kako gdje. Kod nas se nije pomakla cijena nikako prema gore. Čak smo i prodavali po 3 kn.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ne tržimo mošt niti vino. samo grožđe. nikak zadovoljiti kupce u tekućem stanju.. em je vrijalo, em predugo, em prekratko, em možda nisu te sorte koje si navel u moštu itd.

Samo grožđe i nitko živ me nemre natjerat na drugo... neda mi se slušati magarce, iako ih razmem, svijet je pokvaren... svašta se podvaljuje...

To se najviše radi s moštom i vinom iz SLO, ono po 5 do 6 kuna... ili vino za 1€, sav se pretvorim u uho kad mi ekipa objašnjava kakva je to kvaliteta...
 

Najnoviji postovi

Na vrh