• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vodopije na maslinama

tduic

Član
Tu od
29 Svi 2013
Poruka
57
Pozdrav,

evo jucer sam spricao svojih 30 maslina, netom prije cvata, sa bornim preparatom i nekim insekticidom. I primjetio poveci broj vodopija na njima. Ovdje je link na galeriju vodopija koje sam fotkao: https://www.dropbox.com/sh/gzak32g7bw09vxe/Hgh2rrmL3R
Buduci sam pocetnik u maslinarstvu, zanima me da li su to stvarno sve vodopije i da li ih treba sve eliminirati? Uglavnom su u sredini krosnje, deblje od ostalih grancica, drukcijeg lista, nemaju pupove i rastu okomito.
Vidim da ih treba rezati vocarskim kljestima s dvije ostrice, to cu kupiti.
Evo, ako mi netko strucan moze potvrditi da se radi o vodopijama i da li ih treba odmah ili poslije odrezati, bio bi zahvalan.
 

Å¡pico

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
44
Pozdrav,

evo jucer sam spricao svojih 30 maslina, netom prije cvata, sa bornim preparatom i nekim insekticidom. I primjetio poveci broj vodopija na njima. Ovdje je link na galeriju vodopija koje sam fotkao: https://www.dropbox.com/sh/gzak32g7bw09vxe/Hgh2rrmL3R
Buduci sam pocetnik u maslinarstvu, zanima me da li su to stvarno sve vodopije i da li ih treba sve eliminirati? Uglavnom su u sredini krosnje, deblje od ostalih grancica, drukcijeg lista, nemaju pupove i rastu okomito.
Vidim da ih treba rezati vocarskim kljestima s dvije ostrice, to cu kupiti.
Evo, ako mi netko strucan moze potvrditi da se radi o vodopijama i da li ih treba odmah ili poslije odrezati, bio bi zahvalan.

Pošto ti nitko nije odgovorio, ja ću ti reći što ja radim:

Vodopije iz debljih grana uklanjam obavezno. Vodopije - izboje iz panja selektiram u odnosu na starost masline, kako bih dovoljno ojačao/uzgojio pojedine izboje koji će mi kasni biti mlada stabla nakon što porežem osnovno
staro stablo.

Što se tiče vodopija na granama, vodopije u krošnji ostavljam za planiranje
budućeg izgleda krošnje - znači, neke uklanjam a neke ostavljam - to će mi
biti buduće grane.

Inače, vodopije jako izbijaju nakon jače rezidbe, pogotovo ukoliko je u kombinaciji
sa proljetnom gnojidbom gnojivima sa većim dušičnim brojem, i količinom vlage
koja je prisutna ove godine.

Evo, toliko od mene o vodopijama. Slobodno pitaj što te zanima. Ne mogu ti dati
"točan" odgovor, ali ti mogu sa najboljom namjerom napisati svoje iskustvo.

Pozdrav :(hi):
 

Najnoviji postovi

Na vrh