• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

VUČNA SILA TRAKTORA kN

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
znači zanima me kolike su to sile u kN, kako se izračunavaju, koliko opadaju s obzirom na stanje podloge, otpori pluga , neki šablonski podaci npr. traktor 5t 100ks sila iznosi xx kN, 10t= xxkN.

koliko tu ima utjecaj razmještaj mase na prvu i stražnju osovinu?
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
znači zanima me kolike su to sile u kN, kako se izračunavaju, koliko opadaju s obzirom na stanje podloge, otpori pluga , neki šablonski podaci npr. traktor 5t 100ks sila iznosi xx kN, 10t= xxkN.

koliko tu ima utjecaj razmještaj mase na prvu i stražnju osovinu?

Ne brini za vucnu silu, belarusova vucna sila je malo manja nego kod tenka:finga:
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
to si u pravu.
ali zanima me koliko ona opasa u lošijem terenu, jer sam npr. vidio da je imt 533 s sumskim vitlom od maks. 5 t i zvukao kombajn iz blata bez problema, a tu bi i traktor od 120 ks imao posla.
A mislim da bi 120 ks trebao imati veču silu od tih 5 t.
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
mislim da je to tesko usporedivat vitlo i pogonske kotace vozila.Npr vitlo se zakopa u zemlju i vuce zato je jako a kotaci lako proklize osobito na mokrome i poljskome tlu.Kod vitla znaci jedan oslonac a kod vuce traktora ne.Sta se tice ovog ruskog traktora to mu sve dama ako dode na mekano samo se zakopa.Kod imt 533 pise ovako:
Najveca dozvoljena vucna sila neopterecenog traktora uz maksimalno klizanje 15% iznosi:
1.na makadamu 875 kp
2. na oranici 530 kp
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mislim da je to tesko usporedivat vitlo i pogonske kotace vozila.Npr vitlo se zakopa u zemlju i vuce zato je jako a kotaci lako proklize osobito na mokrome i poljskome tlu.Kod vitla znaci jedan oslonac a kod vuce traktora ne.Sta se tice ovog ruskog traktora to mu sve dama ako dode na mekano samo se zakopa.Kod imt 533 pise ovako:
Najveca dozvoljena vucna sila neopterecenog traktora uz maksimalno klizanje 15% iznosi:
1.na makadamu 875 kp
2. na oranici 530 kp

sto bi i najprostija formula za silu potvrdila sila= masa pomnozena sa ubrzanjem. masa traktora je ista ,ali se gubi ubrzanje ili brzina sto je podloga klizavija. ali ovo je prosta formula ,za pravo izracunavanje treba inzenjer da proracuna faktore sve. od snage i obrtnog momenta ,sirine guma prenosa i itd....... snaga vitla je u fiksnoj tacki to jest nema proklizavanja kao traktor i time ostvaruje vecu silu. kad bi traktor ko sto kazes vukao kombajn na asvaltu njegova sila je mnogo jaca od vitla jer postize vecu brzinu zbog koeficijenta trenja o podlogu. to su mnogo komplikovani proracuni .
 

Najnoviji postovi

Na vrh