• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

vukuum pumpa kod servo kočnica

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148
jel netko zna objasnit koja je uloga spomenutog dijela kod automobila?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
jel netko zna objasnit koja je uloga spomenutog dijela kod automobila?
automobil sa dizelskim motorom ju posjeduje, dok kod benzinca nije potrebna.
Samo ime joj govori da stvara vakum tj usisava zrak iz servo uređaja i time olakšava vozaču pritisak na papučicu kočnice.
 

kole

Član
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
148
znači ona stvara vakum koji pomaže u tiskanju kočnice ili ..??
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
automobil sa dizelskim motorom ju posjeduje, dok kod benzinca nije potrebna.
Samo ime joj govori da stvara vakum tj usisava zrak iz servo uređaja i time olakšava vozaču pritisak na papučicu kočnice.

Ima i starrim benzincima sistem za isisavnje zraka iz kočionog sistema. On je povezan s usisom zraka na karburator. Odnosno kako motor usuisava zrak za sagorijevanje ujedo taj isti isisava iz sistema kočenja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Ima i starrim benzincima sistem za isisavnje zraka iz kočionog sistema. On je povezan s usisom zraka na karburator. Odnosno kako motor usuisava zrak za sagorijevanje ujedo taj isti isisava iz sistema kočenja.
Onda je to sistem za isisavanje zraka, a ne vakum pumpa i nije povezan na karburator nego večinom na usisnu granu.

Tako je, stvara vakum koji potpomaže kod pritiskanja kočnice.
Evo jedan od brojnih članaka:

Ovaj uređaj je dograđen na hidraulički sustav kočnice i kompatibilan je sa kočnim sustavom. U slučaju bilo kakvog kvara na servo uređaju, hidraulički sustav i kočni sustav u cjelini će i dalje raditi. Kod ovoga se mora dati posebno objašnjenje kako ne bi došlo do zabune ili krivog razumijevanja. Ispadom iz funkcije servo uređaja kočnice kočni sustav će i dalje raditi samo će efikasnost i komfor prilikom kočenja biti znatno slabiji.

Poznata je činjenica da prilikom kočenja koristimo vrlo malu silu kojom djelujemo na pedalu kočnice, to je samo prividno jer se za ostalu razliku u sili kočenja brine servo uređaj. Prestankom rada servo uređaja biti će potrebna puno veća sila kojom treba djelovati na papučicu kočnice da bi se ostvario potreban efekt kočenja. Kočenje bez servo uređaja najbolje je shvatiti i osjetiti kada se u toku vožnje ugasi motor (ovaj test napravite na mjestu gdje nema prometa), u ovom momentu trebati će višestruko veća sila na pedali kočnice nego kada kočimo uz pomoć servo uređaja kočnice.

Servo uređaj kočnice je po principu rada isti kod benzinskih i kod dizel motora , razlikuju se samo u jednom detalju, kod benzinskih motora za stvaranje podtlaka nije potrebna vakuum pumpa (dekompresor) dok je kod dizel motora navedeni sklop neophodan za funkcioniranje servo uređaja, kod benzinskih motora koristi se podtlak u usisnom kolektoru.


Princip rada servo uređaja kočnice zasniva se djelovanjem podtlaka na glavnu membranu uređaja. Sustav se aktivira već pri prvom kontaktu s papučicom kočnice. U tom trenutku na servo uređaj djeluju dvije sile u istom pravcu i to sila s kojom vozač djeluje na pedalu kočnice i sila koju stvara uređaj pod djelovanjem podtlaka

Servo uređaj je fleksibilnim cijevnim vodom direktno povezan s usisnim kolektorom koji je pod stalnim podtlakom sve dok radi motor. Kvarovi na uređaju su vrlo rijetki, a ako se i pojave onda je problem uglavnom propuštanje na priključcima na samom kućištu uređaja ili na usisnom kolektoru. Oštećenje glavne membrane uređaja može nastati i prilikom propuštanja kočne tekućine iz glavnog kočnog cilindra, tada ulje za kočnice direktno ulazi u kućište servo uređaja i oštećuje spomenutu membranu.

Princip rada servo uređaja kod dizel motora je isti kao i kod benzinskog, razlika je jedino u vakuum pumpi koju koristi dizel motor. Vakuum pumpa se nalazi direktno na motoru a pokreće se direktno preko bregastog vratila, pogonskog lanca, može biti smještena u sam blok motora , ovisno o tipu vozila i proizvođaču. Održavanje vakuum pumpe praktički nije potrebno jer je tehnički izvedena kao centrifugalna pumpa s promjenjivom geometrijom rotora. U praksi se može vidjeti i membranska vakuum pumpa koja se sve manje koristi jer je potrebno više brige po pitanju održavanja iste .
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
automobil sa dizelskim motorom ju posjeduje, dok kod benzinca nije potrebna.
Samo ime joj govori da stvara vakum tj usisava zrak iz servo uređaja i time olakšava vozaču pritisak na papučicu kočnice.

Zakaj kod benzinaca nije potrebna? Lada niva 1600 ju ima, a benzinac je. ide slauf iz bubnja u motor i kad motor radi sauga zrak iz bubnja i stvara pottlak da se lakse brenza...

Aha procital sam objasnjenje- znaci pottlak je kljucna rijec kao sto sam i mislio hvala muhanicar na opsirnom tekstu:p
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Znači samo bod dizelskih je ima....kod benzinskih treba jače stisnuti za pedalom??? Zbog toga su dieseli bolje prodavaniji od benzinca :weedman:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Znači samo bod dizelskih je ima....kod benzinskih treba jače stisnuti za pedalom??? Zbog toga su dieseli bolje prodavaniji od benzinca :weedman:

Pročitaj objašnjenje od muhaničara kak sam i ja jer mi nije bilo jasno što je vakuum pumpa zapravo. Ljudi pod brenz pumpa obično podrazumjevaju taj bubanj iz kojega zrak treba izvuči pa je to i mene zbunilo. Međutim vakuum pumpa isisava zrak iz njega, a kod benzinaca to čini sam motor.

Tko je pital za strikana?
Tko god je pital dobro da je pital. Samo ako je imal opravdani razlog zmišljavati se na mene:partyman:
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
servo je ovo sa slike, a za vakum pumpu može poslužiti i dobra AC pumpa (samo treba jedan koji ima brze prste) :?



Uploaded with ImageShack.us
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
A zasto se ne moze spojiti onu posudu direktno na usisnu granu na dizelu?
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Zato jer dizli nemaju zaklopku za gas ko benzinci pa onda kod dizla nastaje minimlani, ajmo reč da ga nema, potlak koji mi onda ne možemo iskoristiti.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Zato jer dizli nemaju zaklopku za gas ko benzinci pa onda kod dizla nastaje minimlani, ajmo reč da ga nema, potlak koji mi onda ne možemo iskoristiti.

nove kostrukcije kod automobila imaju, ;)
ali je problem nadtlak u usisnom kolektoru od turbopunjača
 
Na vrh