• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Za veterinare i nas amatere

bole1994

Član
Tu od
16 Lis 2011
Poruka
279
Ako ti sad nije napiren, uzmi digestan i razmuti ga u toplom mlijeku i daj mu da popije.Nemoj ga zayebavat i zaljevat flašom,šlaufom i te budalaštine, daj mu to iz ampera popit će sam ako je toplo!
http://www.veterina.hr/default.aspx?id=55&pid=86

Mora jesti puno grubog sijena, kad se baš napiri daj mu da popije 1l toplog mlijeka sa 3-5dl ulja! ja bih ga hranio samo sijenom,malo grubljim i šrotom (grublje mljevenim).

dobro hvala,probat cu tak
znaci ako nije naduvan digistan u toplom mlijeku
a ako je naduvan toplo mlijeko i 3-5dl ulja
a u kolko litara toplog mlijeka se razmuti digistan
 
M

MOCO

Guest
dosta mu je 1 l mlijeka toplog i pred njega stalno grublje sijeno ili šuške kukuružnjaka stavljati. Kad se napiri daj mu toplo mlijeko s uljem i zatvori mu vodu i skloni sve ispred njega osim slame dok se ne unormali, a onda daj sijeno. Bilo bi dobro da ga pojiš ujutro i uvečer s toplom vodom, a inače da nemože do vode jer neki se znaju prelokat hladne vode pa si prehlade burag.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Evo da se malo obnovi tema.
Čitao sam u zadnjem mljekarskom da se organizira tečaj pregleda i osjemenjivanja krava,jel ide tko od članova foruma, ja sam zvao našeg člana bogeca veli da tečaj dođe 5500 kn i 300kn prevoditelj ali je već sve popunjeno.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Evo da se malo obnovi tema.
Čitao sam u zadnjem mljekarskom da se organizira tečaj pregleda i osjemenjivanja krava,jel ide tko od članova foruma, ja sam zvao našeg člana bogeca veli da tečaj dođe 5500 kn i 300kn prevoditelj ali je već sve popunjeno.

Onda zasuci rukave i budi sam svoj majstor :(giggle):
Nije to problem naucit sam da ti netko pokaze i malo objasni... Sama tehnika UO nije teska i neki problem,vec odredit dijagnozu tj situaciju jajnicima eee...:(wait): tu ti netko mora pomoci i uputiti..
Govorim iz vlastitog iskustva :p:
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Evo da se malo obnovi tema.
Čitao sam u zadnjem mljekarskom da se organizira tečaj pregleda i osjemenjivanja krava,jel ide tko od članova foruma, ja sam zvao našeg člana bogeca veli da tečaj dođe 5500 kn i 300kn prevoditelj ali je već sve popunjeno.

Onda zasuci rukave i budi sam svoj majstor :(giggle):
Nije to problem naucit sam da ti netko pokaze i malo objasni... Sama tehnika UO nije teska i neki problem,vec odredit dijagnozu tj situaciju jajnicima eee...:(wait): tu ti netko mora pomoci i uputiti..
Govorim iz vlastitog iskustva :p:
A ostalo samo praksa i trud..
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
onda zasuci rukave i budi sam svoj majstor :(giggle):
Nije to problem naucit sam da ti netko pokaze i malo objasni... Sama tehnika uo nije teska i neki problem,vec odredit dijagnozu tj situaciju jajnicima eee...:(wait): Tu ti netko mora pomoci i uputiti..
Govorim iz vlastitog iskustva :p:
A ostalo samo praksa i trud..

ti sam osjemenjuješ?

Sto se tiče pregleda nije komplicitano samo trba biti strpljiv sačekati da se smiti napetost crijeva jer kad krava laicki rečeno tišče nemoguče je "gledati"
netko je napisao da se može pregledati i sa 30 dana ili kako je na videu 35 dana to je praktički nemoguče palpirati , mozda kod junice jer svaka krava koja je več teljena ili koja ima endometritis ima asimetrične rogove
dok se sa 60 dana to jako jasno osjeti

vet sa farme je bio u danskoj na "eskurziji" i tamo svi sami vrse osjemenjivanje


sto se tice čisčenja posteljice mislim da je upravu onaj treči vet koji nekad vadi nekad primjenjuje terapiju obletama
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ti sam osjemenjuješ?

Sto se tiče pregleda nije komplicitano samo trba biti strpljiv sačekati da se smiti napetost crijeva jer kad krava laicki rečeno tišče nemoguče je "gledati"
netko je napisao da se može pregledati i sa 30 dana ili kako je na videu 35 dana to je praktički nemoguče palpirati , mozda kod junice jer svaka krava koja je več teljena ili koja ima endometritis ima asimetrične rogove
dok se sa 60 dana to jako jasno osjeti

vet sa farme je bio u danskoj na "eskurziji" i tamo svi sami vrse osjemenjivanje


sto se tice čisčenja posteljice mislim da je upravu onaj treči vet koji nekad vadi nekad primjenjuje terapiju obletama

da,osjemenjujem sam..
Dao bi se iznenadit, kod mene dolazi dr. vet. koji rukom odredi 28 dan jel breda..a to ti moze potvrdit UZ.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Onda zasuci rukave i budi sam svoj majstor :(giggle):
Nije to problem naucit sam da ti netko pokaze i malo objasni... Sama tehnika UO nije teska i neki problem,vec odredit dijagnozu tj situaciju jajnicima eee...:(wait): tu ti netko mora pomoci i uputiti..
Govorim iz vlastitog iskustva :p:
A ostalo samo praksa i trud..
Znam da nije neki problemem, ja isto sam uđem rukom i pipam unutra a i imam jako dobrog veterinara koji mi oće pokazati i objasniti bez ikakvog problema što me god zanima. Samo tu treba puno vježbe i prakse da bi stekao iskustvo, ja sam sebi nabavio i paket rukavica a i veterinar mi veli samo guraj ruku unutra i vježbaj.

Prije tjedan dana susjedu se vodila krava i on kravu pusti van i pusti bika da je oplodi a bik kad je htio skočiti na nju krava nekako nezgodno nogu podmota pod sebe i prebije zadnju nogu. Susjed me zovne da mu s prednjim utovarivačem dignem kravu u zrak jer nema drue nego je zaklati i kad su joj vadili drob van ja im velim da mi odvoje maternicu i cijeli onaj ulaz od cerviksa. Odnesem to ljepo kući i pozovem svog veterinara, čovjek dođe i ljepo mi sve pokaže i objasni, to ti je rog maternice,to ti je jajnik ovo ti je folikul ovo ti je žuto tijelo, uzme skalper prokine folikul i veli evo gle ovako izgleda kad folikul pukne poslje oplodnje,uzme skalper razriže od cerviksa do roga maternice i veli ja kad oplođujem sjeme ostavim malo tu malo ovdje i čovjek mi ljepo objasni sve.
Ali da bi se napipao folikul na jajniku to stvarno treba steći osjećaj za to,a to je isto koda pipaš na novčanici onaj dio za sljepe.Žao mi je samo što to sve nisam posliko i stavio da se vidi, jer je puno drukčije kad ti nešto rukom pipaš a znaš što pipaš jer si to već vidio svoji očima.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
da,osjemenjujem sam..
Dao bi se iznenadit, kod mene dolazi dr. Vet. Koji rukom odredi 28 dan jel breda..a to ti moze potvrdit uz.

daj reci iz koje stanice ti dolaze vet


TAKO SAM I JA UCIO PRVI PUT NA MARERNICI ZAKLANE JUNICE
 

Miskomoj

Novi član
Tu od
24 Sij 2016
Poruka
9
pozdrav,evo da malo osvjezim temu :))
zanima me ovaj test trudnoce preko mokrace,,jel to funkcionira kako i je li pouzdan.
Imam 80 junica sa kojima su u ispasi dva mlada bika vec neko vrijeme ali me strah po izgledu da ih pola nije steono pa bi to morao provjerit nekako?? I koliko su mi sigurni takvi bikovi jer su mladi dosta i prije toga su bili u tovu??
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Miskomoj, te trake za proveru steonosti rade po principu da posle 21 dan od osemenjavanja proveris da li je nivo hormona veci od uobicajenog, znaci, ako je veci onda trazi i nije ostala steona, a ako je normalan onda je ostala, ali je tnak pitanja... To i nije nesto pouzdano, ima i sprava koja se gurna u uterus i izmeri se provodljivost, na istom principu rade i trake... Mislim da mislimo na istu stvar,. U tvom slucaju, najbolje je palpacijom (opipavanje ploda) od strane veterinara ili ultra zvuk, to je jedino sto je tacno...
 

Miskomoj

Novi član
Tu od
24 Sij 2016
Poruka
9
Problem je sto su neke junice dosta sitne i veterinar kaze da tako sitne ni ne mogu ostat steone a stare su vec oko 2 godine. I moze li testiranje palpacijom i ultrazvukom na neki nacin ostetit junice.Sad smo im dosta pojacali ishranu i sve pa cemo pokusat na taj nacin da ih malo popravimo.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Nemoze palpacija i ultrazvuk da naštete junicama.. To što ti je veterinar rekao je donekle u pravu, jer verovatno tvoje junice nisu mršave, nego zakržljale, što znači da su u toku odgoja imale lošu ili nedovoljno hrane i nisu mogle da se optimalno razviju. Nadam se da nije tako, jer tu popravke NEMA. Sada možeš samo da ih malo ugojiš da bi mogao da izvučeš neke pare na njih, ali takve junice teško i napreduju...
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Imam i ja jednu sitnu rekao bi zakrzljalu junicu.Ostavio sam je od svojih krava koje su dosta krupne.Ja bi rekao da to ima i do sjemenjenja.Posto je od prvotelke njvjerovatnije je veterinar stavio sitno sjeme
Vodila je ona i sad je stevana 4 mjeseca.
Kad je dolazio veterinar sjement kaze kakvo je ovo mace a zaboravio da je on sjemenio
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Nema to nikakve veze sa semenom.. Kad se ubaci seme od bika koji daje sitnija telad, to je iz razloga da bi bilo sto lakse telenje, tako i ja volim da UVEK osemenjavam sa laksim telenjem, jer krava nema velikih napora pri telenju u bez problema se sve zavrsi, tele kasnije ugojim i bude kao i ostala.. E tu junicu koja je kao mace, trebao osemeniti sa nekim "macorom" koji daje sitniju telad da ne bi doslo do komplikacije prilikom telenja.. I ta junica kad postane krava, nazalost nikad nece biti kao ostale, po pogledu mlecnosti i priplosnih vrednosti, jer pri zakrzljavljenju, prvo stradaju jajnici... Samo dobra kvalitetna hrana i dovoljno vitaminsko-mineralnih dodataka..
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
najbolje je pregled ultrazvukom i nemože ništa biti junicama
koju pasminu imas i kako si ih tako prepustio
 

Najnoviji postovi

Na vrh