• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zacinska paprika

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Molio bih sve koji imaju nekog iskustva u uzgoju zacinske paprike da svoja znanja i iskustva podjele s nama koji o tome znamo nista ili vrlo malo ?
Tlo?, Sjeme?, Bolesti ?, Navodnjavanje?, Berba?, Otkup? ...
( Osobno sam zainteresiran za uzgoj zacinske paprike, ali zbog nedostatka informacija molim pomoc )
Hvala !
 

Vučko

Član
Tu od
14 Svi 2011
Poruka
105
ja sam se malo raspitivao za začinku papriku ali kad sam saznao da je loša otkupna cijena odustao sam od daljnjeg raspitivanja
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
ja sam se malo raspitivao za začinku papriku ali kad sam saznao da je loša otkupna cijena odustao sam od daljnjeg raspitivanja

Ja probao za foru desetak komada začinske i to na foliji, ali kad sam vidio da ima gore desetak komada paprika po sadnici, jasno mi je zašto nema interesenata za proizvodnju....
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Izgleda da ima mesta proizvodnji i da je otkup dosta siguran,ja sam totalni laik kaj se paprike tiće,a po vašem pričanju izgleda da su dosta visoki troškovi proizvodnje ili ima posla puno pa se neda nikome to delati?
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Ja probao za foru desetak komada začinske i to na foliji, ali kad sam vidio da ima gore desetak komada paprika po sadnici, jasno mi je zašto nema interesenata za proizvodnju....

Meni nije jasno zasto nema interesanata za proizvodnju, destak paprika po sadnici je prilicno, ali ocito je da treba puno rucnog rada, cini mi se da svi bjeze od toga, ali nema kruha bez motike zar ne ?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ja gledam v nedelju poljoprivrednu i vele ovi iz Šaframa da nebreju najti kooperante,a polovicu skoro uvoze.Sad me interesira zakaj je to tak,dal je cena niska ili treba šljakati puno,al to je najmanji problem.Bitna je volja,a ovi sa pšenicom mi lagano dižu onu stvar već jer non stop kukaju i kukaju,a frajer veli da na 30 hektara preko 100000 kuna čistoga dobi od pšenice,ali s tim je lako,usudil bih se reći da je to najjednostavnija kultura.Kad bi imal neku parcelu od pol hektra ili više čak,probal bi sa začinskom i grahom pa kud puklo da puklo.Čini mi se da su čak rekli i cenu od 2 i pol kune po kg .
 
S

salel

Guest
Ja gledam v nedelju poljoprivrednu i vele ovi iz Šaframa da nebreju najti kooperante,a polovicu skoro uvoze.Sad me interesira zakaj je to tak,dal je cena niska ili treba šljakati puno,al to je najmanji problem.Bitna je volja,a ovi sa pšenicom mi lagano dižu onu stvar već jer non stop kukaju i kukaju,a frajer veli da na 30 hektara preko 100000 kuna čistoga dobi od pšenice,ali s tim je lako,usudil bih se reći da je to najjednostavnija kultura.Kad bi imal neku parcelu od pol hektra ili više čak,probal bi sa začinskom i grahom pa kud puklo da puklo.Čini mi se da su čak rekli i cenu od 2 i pol kune po kg .

to ti je super cijena.još kad bi rodilo veselju nikad kraja.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Meni nije jasno zasto nema interesanata za proizvodnju, destak paprika po sadnici je prilicno, ali ocito je da treba puno rucnog rada, cini mi se da svi bjeze od toga, ali nema kruha bez motike zar ne ?


Evo potrudio sam se i sad svatko sam neka izvede svoj zaključak i računicu:

Napominjem da je ova biljka odabrana kao prosječna i rasla je na gredici pod folijom dva reda na jednoj foliji sa razmakom 40 cm. od redova i 32 cm, između biljaka.

e da, gore je bilo 19 komada paprika.
 

Prilozi

  • P9080104.jpg
    P9080104.jpg
    44 KB · Pregleda: 862
  • P9080107.jpg
    P9080107.jpg
    54 KB · Pregleda: 1,003

icerepin

Član
Tu od
5 Tra 2009
Poruka
66
Evo potrudio sam se i sad svatko sam neka izvede svoj zaključak i računicu:

Napominjem da je ova biljka odabrana kao prosječna i rasla je na gredici pod folijom dva reda na jednoj foliji sa razmakom 40 cm. od redova i 32 cm, između biljaka.

e da, gore je bilo 19 komada paprika.

ovo je super prinos za začinsku papriku. inače na suhom vrtlarenju ima oko 6-7 plodova i biljka daje u prosjeku 200-300 grama ploda a najbolje da iznajmiš male kineze za berbu jer bereš cijeli dan a prikolica prazna. tvornica je u srcu proizvodnje paprike pa se ti upitaj zašto nemaju proizvodnju
 

kiraj

Član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
303
Evo potrudio sam se i sad svatko sam neka izvede svoj zaključak i računicu:

Napominjem da je ova biljka odabrana kao prosječna i rasla je na gredici pod folijom dva reda na jednoj foliji sa razmakom 40 cm. od redova i 32 cm, između biljaka.

e da, gore je bilo 19 komada paprika.
Da li znaš koja je sorta vaše industrijske paprike?
Mi radimo za Alevu iz Novog Kneževca,sortu HS-6 tj Horgoška slatka -6.Ovih dana smo brali i ima preko 5t/kj ploda.jedan radnik za 8 sati nabere oko 250 kg.Paprika se radi u suvom ratarenju ,direktna setva na 70x3-5 cm.
P8120003.JPG

P8120002.JPG

P8120026.JPG

Slike su od pre 15-ak dana.

Sad sam malo bolje pogledao prvu sliku ,izgleda da je to sorta ili hibrid namenjen za mašinsku berbu.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Da li znaš koja je sorta vaše industrijske paprike?
Mi radimo za Alevu iz Novog Kneževca,sortu HS-6 tj Horgoška slatka -6.Ovih dana smo brali i ima preko 5t/kj ploda.jedan radnik za 8 sati nabere oko 250 kg.Paprika se radi u suvom ratarenju ,direktna setva na 70x3-5 cm.

Sad sam malo bolje pogledao prvu sliku ,izgleda da je to sorta ili hibrid namenjen za mašinsku berbu.

kupio sjeme u mađarskoj, jedna vrečica jedno 100 komada sjemenki. zove se neki: edes felallo.
Inače ima na nekima i više od trideset plodova.
 
M

mario54

Guest
Molio bih sve koji imaju nekog iskustva u uzgoju zacinske paprike da svoja znanja i iskustva podjele s nama koji o tome znamo nista ili vrlo malo ?
Tlo?, Sjeme?, Bolesti ?, Navodnjavanje?, Berba?, Otkup? ...
( Osobno sam zainteresiran za uzgoj zacinske paprike, ali zbog nedostatka informacija molim pomoc )
Hvala !

prije par godina sam bio u berbi .Baranja, (plačenoj ,naravno)i vidio sam kakav je to posao (samo berba).poznam vlasnika pa mi kaže da se isplati gotov proizvod.znači mljevena paprika.puno se ulaže do gotovog proizvoda ali se i zaradi (kad se proda i naplati).sve je dobro dok nedođe nepogoda :bolesti,suša,led... probaj saditi na maloj površini što možeš obrati bez plačanja radnika,i polako uči!
UČITI,UČITI I SAMO UČITI !
 
D

DOMAGOJ9

Guest
Poz,
bavim se uzgojem 15-tak kultura povrča, pa tako i začinskom paprikom.
godišnje posadim cca. 3 hektara (slatke i ljute), s tim da ju sam sušim i meljem
kod kooperanta.
zanima me jel netko otkupljuje več gotovu začinsku papriku, mljevenu?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Re: Zacinska paprika ?

zanima me dal tko radi začinsku papriku hiros i palatos kakva su mu iskustva s ovim hibridima.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Re: Zacinska paprika ?

da li ima netko za prodati sjeme zacinske paprike, moze starinska domaca sorta a moze i ova novija, nebitno...?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Re: Zacinska paprika ?

Ima li tko za prodati sušaru za povrće po mogućnosti s ladicama većeg kapaciteta.
? Treba mi za začinsku papriku.
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
Re: Zacinska paprika ?

pozdrav, evo ove god se bacam na začinsku papriku zanima me od vas koji ju sadite koju sortu sadite ( ja ću moči samo neke mađarske birat), kakvi su prinosi (kakvo tlo) na suhom ratarenju, i koji razmak i međured koristite, korovi dali se smije tretirat herbicidima ili samo motikom :)....
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Prije nego što kreneš s proizvodnjom tržište je ono što je problem.
Prodaja ide mukotrpno,treba ti par godina da stekneš mušterije.....dosta je ljudi u tom već poslu tako da treba krenuti s malim količinama.
 

duhanac

Član
Tu od
27 Stu 2014
Poruka
186
Ja sam ugovorio proizvodnju i mislim da nebi trebalo biti problem kud ču s robom.
Nego čisto me zanima kakvi su prinosi i tak ...

Ja sam ugovorio s tvrtkom Šafram..
 

Najnoviji postovi

Na vrh