• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zemljište za EKO uzgoj povrća

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
Planiram kupiti zemljište 30tak km od Zagreba za EKO uzgoj povrća, gledao sam već neka ali nisam siguran koje da uzmem, tj kakvo zemljište je najpogodnije ravan teren, kosi...? znam da nebi smjelo biti potopno puno vode a toga se najviše bojim kako da to znam :) ?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Kakve su suše teško da bu vode puno.

gdje gledaš,kakvo zemljište,kak si iz ZG,treba ti da negdje i mehanizaciju držiš.koliki ti buđet itd.
računaj da ti je poljoprivredno od 3-5€/m2.samobor,zaprešič,velika gorica,
bjelovar,vrbovec, su povoljnji.
osobno mislim da male parcele ispod 5000m2 su neisplative.
oko V.gorice imaš dosta povrtlara,vočara,cvječara,plastenika pa valjda zemlja i voda odgovaraju.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Za takvu proizvodnju treba puno truda i znanja a kad več ulaziš onda je bolje šta bliže Zagrebu jer tu je največe tržište a ne da ti troškovi pojedu cijelu proizvidnju...
 

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
Namjeravam preselit prema Dragonošcu-Trpuci ili okolica Šenkovca -Vukovo Selo tam sam našao zemlju i kuću cca3000m2 a buđet i nekog znanja imam, nego me muči zemlja..konkretno Gornji Trpuci je u udolini i nekakav potok koji miruje a okolo niko niš ne sadi jedino na bregu pa da nije močvarno tlo?? il tak neš neznam možd pričam gluposti al nebih htio da mi neko uvali lošu parcelu zemlju...fala puno daniels i farmer
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Namjeravam preselit prema Dragonošcu-Trpuci ili okolica Šenkovca -Vukovo Selo tam sam našao zemlju i kuću cca3000m2 a buđet i nekog znanja imam, nego me muči zemlja..konkretno Gornji Trpuci je u udolini i nekakav potok koji miruje a okolo niko niš ne sadi jedino na bregu pa da nije močvarno tlo?? il tak neš neznam možd pričam gluposti al nebih htio da mi neko uvali lošu parcelu zemlju...fala puno daniels i farmer

Pa Ivane, jednostavno iskopaj jednu rupu na terenu koji misliš kupiti (bar do 2 m dubine). Ako u presjeku tla naiđeš na tlo sive/zelene/plave boje znak je to da se podzemna voda diže visoko (teren je pod vodom) i od neke proizvodnje tu nema puno koristi.
Te plavo/zelene/sive mazotine nastaju u uvjetima redukcije (kada nema kisika u tlu, jer ima previše vode) i najjednostavniji su indikator stanja tla.

Popravak?
Neisplativ. Nemoj nasjesti, pa da bude nisam znao (tehnički se da urediti ali je preskupo; zato bolje biraj bolji teren).

;)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
a vidi se i po vegetaciji, vrba, rakita, joha i topola su ti nekakvi indikatori močvare...
beži od glinastog, i ako si ozbiljan napravi analizu da vidiš di je to s ph...
recimo da je orah jedan od biljaka koje vole dobru zemlju, pa će ti broj i izgled tih stabala (ali i šljiva, jabuka i kruška) dati neku sliku terena...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pa Ivane, jednostavno iskopaj jednu rupu na terenu koji misliš kupiti (bar do 2 m dubine). Ako u presjeku tla naiđeš na tlo sive/zelene/plave boje znak je to da se podzemna voda diže visoko (teren je pod vodom) i od neke proizvodnje tu nema puno koristi.
Te plavo/zelene/sive mazotine nastaju u uvjetima redukcije (kada nema kisika u tlu, jer ima previše vode) i najjednostavniji su indikator stanja tla.

Popravak?
Neisplativ. Nemoj nasjesti, pa da bude nisam znao (tehnički se da urediti ali je preskupo; zato bolje biraj bolji teren).

;)

Evo i jedne slike kako bi to moglo izgledati:



Tu se podzemna voda diže do 50-tak cm (kraj onih sivih zona). Znači, moglo bi ići sa povrćem i ratarskim kulturama; ali drvenaste kulture (jabuka, trešnja, šljiva) teško. Trebalo bi odraditi odvodnju, rahljenje tla i sl.
 
Na vrh